کیفیت هوای پایتخت برای گروه‌های حساس ناسالم است

تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز جمعه با افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه‌ای ۱۳۱ در شرایط ناسالم برای گروه های(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) است.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران،  همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز روی شاخص ۱۱۴ بود.

در همین مدت،  غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۷۳ و منواکسید کربن با شاخص ۳۰ بوده است.

بر این اساس،  ایستگاه‌های شهرری (منطقه۲۰) با شاخص ۱۴۲،  پیروزی (منطقه ۱۳) با شاخص ۱۴۰،  شادآباد (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۳۹ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های مسعودیه(منطقه۱۵) با شاخص۵۴ و اقدسیه (منطقه ۱) با شاخص ۸۳ و پونک با شاخص ۸۱ کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت ثبت کردند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

امسال ۲۸ روز هوای پاک،  ۲۳۵ روز هوای قابل قبول،  ۷۶ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی،  کودکان،  سالمندان و زنان باردار)  و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک،  از ۲۳ دی امسال واژه  «قابل قبول»  جایگزین عبارت  «سالم»  در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha