۲۶ بهمن ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷
کد خبرنگار: 2169
کد خبر: 83674612
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تخلف انتخاباتی پنج نامزد مجلس یازدهم در مهاباد محرز شد

مهاباد- ایرنا- رییس هیات بازرسی انتخابات مجلس شورای اسلامی مهاباد گفت: از ابتدای شروع مهلت قانونی تبلیغات مجلس یازدهم تاکنون، تخلف انتخاباتی پنج نامزد در این حوزه انتخابیه محرز شده‌است.

خشایار صنعتی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تخلف‌های انتخاباتی بیشتر جزء تخلف‌های درجه ۶ و شامل نصب عکس و پوستر روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تیرهای چراغ برق، ایجاد ترافیک و راه‌بندان، قصد استفاده از تریبون‌های نماز جمعه و انتشار نظرسنجی‌های غیرواقعی در فضای مجازی است.

وی با اشاره به اینکه ۵۲ مکان در این شهر با همکاری شهرداری برای تبلیغات جانمایی و تعیین شده است افزود: نامزدها باید تبلیغات انتخاباتی خود را در مکان‌های مشخص نصب کنند زیرا نصب آن در سایر محل‌ها تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: برخی از نامزدها در فضای مجازی نظرسنجی‌های غیرواقعی (استفاده از ربات) را منتشر کرده‌اند که با همکاری پلیس فتا این تخلف نیز شناسایی شده و به نامزد مورد نظر تذکر داده شده‌است.

رییس هیات بازرسی انتخابات مجلس شورای اسلامی مهاباد گفت: در صورت تکرار و تداوم تخلف کاندیداها، ستاد پیشگیری و برخورد با تخلفات انتخاباتی وارد عمل شده و نامزد متخلف به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

وی اضافه کرد: طبق قانون کاندیداهایی که در ایام تبلیغات نیز مرتکب خطا و تخلف انتخاباتی شوند، امکان رد صلاحیت آنان در مراجع ذیصلاح وجود دارد. 

وی افزود: تبلیغات کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در دهستان‌ها و روستاها نیز باید با هماهنگی با بخشداری‌ها صورت گیرد و مکان خاصی برای این منظور تعیین نشده است.

وی با اشاره به اینکه صلاحیت ۱۰ نامزد یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مهاباد تایید شده، گفت: در طول یک هفته زمان تبلیغات، ۱۰ مسجد مهاباد نیز برای سخنرانی کاندیداهای این شهرستان به قید قرعه انتخاب شده‌است.

وی افزود: هرگونه استفاده از منابع مالی غیرشفاف، تخریب عکس سایر کاندیداها، نصب عکس و بروشور بزرگ‌تر از اندازه‌های تعیین شده، وعده‌های خارج از اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پخش شب‌نامه بدون نام و نشان و مغایر با موازین انتخابات تخلف محسوب می‌شود و موضوع در مراجع قضایی بررسی می‌شود.

وی در خصوص نظارت بر فضای مجازی نیز گفت: تمامی موارد و قوانین‌های مربوط به تبلیغات کاندیداها در فضای مجازی نیز رصد می‌شود و در صورتی که تخلفی صورت گیرد به کاندیداهای متخلف جهت حذف آن اطلاع و در صورت خودداری از آن موضوع به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود.

وی اظهار داشت: این شهرستان دارای ۲ حوزه اصلی و فرعی انتخابات بوده که حوزه اصلی آن در مهاباد و حوزه فرعی در شهر خلیفان قرار دارد و ۱۲۰ شعبه اخذ رای شامل ۵۹ شعبه شهری و ۶۱ شعبه روستایی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تعیین شده‌است.

«صنعتی» گفت: تمامی تهمیدات و زیرساخت‌های لازم برای برگزاری انتخابات سالم و رقابتی با مشارکت حداکثری در این شهرستان فراهم شده و مراحل انتخابات همزمان با سراسر کشور در مهاباد نیز روزشمار خود را طی می‌کند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز ۲ اسفند امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود و مردم آذربایجان‌غربی ۱۲ نماینده را در این روز راهی مجلس می‌کنند.

مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده‌ و دارای یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha