شور و نشاط انتخاباتی مهاباد را فرا گرفت

مهاباد- ایرنا- شور و نشاط انتخاباتی در سومین روز تبلیغات نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مهاباد را فرا گرفت و حال و هوای دیگری به مناطق شهری و روستایی بخشید.

پدیده غالب در بسیاری از خیابان‌های مهاباد نصب تراکت و پوسترهای تبلیغاتی، برپایی ستادهای انتخاباتی، پذیرایی از رهگذران با چای و شیرینی و پخش موسیقی محلی است.

نصب پوسترهایی در اندازه‌های بزرگ و کوچک با لباس محلی که روی آنها نوشته‌ها و شعارهای تبلیغاتی کاندیداها به زبان‌های کُردی و فارسی حک شده‌است، از دور نگاه‌ها را به سمت خود جلب می‌کند.

قرار گرفتن چندین ستاد تبلیغاتی نامزدها در مجاورت و حتی روبروی همدیگر در بافت مرکزی مهاباد (چهارراه آزادی به سمت چهارراه مولوی) و توقف خودروها در خیابان و حتی پیاده‌رو باعث کند شدن تردد خودروها در این مسیر شده و مشکلاتی برای عابران پیاده ایجاد کرده‌است.

در این مدت بعضی از مغازه‌ها در بافت مرکزی و پیرامون با تغییر کاربری به ستاد تبلیغاتی نامزدهای انتخابات تبدیل شده‌است و بنرهایی بر روی داربست‌های فلزی در قسمت پیاده‌رو قرار دارد و برخی دیگر پوسترهای خود را از پنجره‌ها و حتی روی ساختمان‌های نیمه‌کاره چسبانده‌اند.

نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مهاباد تنها به مکان‌های ثابت بسنده نکرده‌اند و حتی خودروها سبک و سنگین را با عکس‌ها و پوسترهای تبلیغاتی خود پوشانده‌اند و در این میان برخی کاندیداها حتی عکس بر روی تیرها و ترانس برق نصب کرده‌اند.

این گرمای تبلیغات نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به روستاهای مهاباد نیز کشیده شده و برخی از کاندیداها در روستاهای بزرگ نیز ستاد انتخاباتی برپا کرده‌اند و روستاییان را برای مشارکت در این انتخابات دعوت می‌کنند.

با قانونی شدن تبلیغات از ۲۴ بهمن تبلیغات نامزدها در فضای مجازی تلگرام، واتساب و اینستگرام نیز شدت بیشتری به خود گرفته و بسیاری از کانال‌های تلگرامی که در گذشته به عنوان کانال حامیان فلان نامزد یا داوطلب شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی فعال بود اکنون به کانال تبلیغاتی نامزد تغییر نام پیدا کرده‌است.

توجه به فضای مجازی در بین نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مهاباد تا جایی اهمیت پیدا کرده که یکی از نامزدهای این حوزه از ایجاد ستاد انتخاباتی در سطح شهر خودداری کرده و فعالیت تبلیغاتی خود را برروی فضای مجازی متمرکز کرد.

حضور سه نماینده ادوار در بین نامزدهای انتخابات

یکی از نکات جالب توجه در بین نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مهاباد حضور سه نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی در بین نامزدهای انتخابات این شهرستان است که تا حدودی تبلیغات نامزدها را متفاوت‌تر از سال‌های قبل کرده است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه از بین ۱۰ نفر نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مهاباد یک نفر زن و ۹ نفر دیگر مرد هستند و ستادهای تبلیغاتی نامزدها دارای بخش ویژه بانوان و بخش آقایان است.

هیچ‌کدام از ۹ نامزد مرد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مهاباد روحانی نیستند اما از طیف‌های مختلف جامعه شامل اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، فرهنگیان، روسای ادارات و دستگاهای اجرایی مختلف این شهرستان هستند.

محرز شدن تخلف انتخاباتی پنج نامزد در مهاباد 

رییس هیات بازرسی انتخابات مجلس شورای اسلامی مهاباد گفت: از ابتدای شروع مهلت قانونی تبلیغات مجلس یازدهم تاکنون، تخلف انتخاباتی پنج نامزد در این حوزه انتخابیه محرز شده‌است.

خشایار صنعتی اظهار داشت: این تخلف‌های انتخاباتی بیشتر جزء تخلف‌های درجه ۶ و شامل نصب عکس و پوستر روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تیرهای چراغ برق، ایجاد ترافیک و راه‌بندان، قصد استفاده از تریبون‌های نماز جمعه و انتشار نظرسنجی‌های غیرواقعی در فضای مجازی است.

وی با اشاره به اینکه ۵۲ مکان در این شهر با همکاری شهرداری برای تبلیغات جانمایی و تعیین شده است افزود: نامزدها باید تبلیغات انتخاباتی خود را در مکان‌های مشخص نصب کنند زیرا نصب آن در سایر محل‌ها تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: برخی از نامزدها در فضای مجازی نظرسنجی‌های غیرواقعی (استفاده از ربات) را منتشر کرده‌اند که با همکاری پلیس فتا این تخلف نیز شناسایی شده و به نامزد مورد نظر تذکر داده شده‌است.

رییس هیات بازرسی انتخابات مجلس شورای اسلامی مهاباد گفت: در صورت تکرار و تداوم تخلف نامزدها، ستاد پیشگیری و برخورد با تخلفات انتخاباتی وارد عمل شده و نامزد متخلف به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

وی افزود: هرگونه استفاده از منابع مالی غیرشفاف، تخریب عکس سایر کاندیداها، نصب عکس و بروشور بزرگ‌تر از اندازه‌های تعیین شده، وعده‌های خارج از اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پخش شب‌نامه بدون نام و نشان و مغایر با موازین انتخابات تخلف محسوب می‌شود و موضوع در مراجع قضایی بررسی می‌شود.

وی در خصوص نظارت بر فضای مجازی نیز گفت: تمامی موارد و قوانین‌های مربوط به تبلیغات کاندیداها در فضای مجازی نیز رصد می‌شود و در صورتی که تخلفی صورت گیرد به کاندیداهای متخلف جهت حذف آن اطلاع و در صورت خودداری از آن موضوع به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود.

مهاباد دارای ۲ حوزه اصلی و فرعی انتخابات بوده که حوزه اصلی آن در مهاباد و حوزه فرعی در شهر خلیفان قرار دارد و ۱۲۰ شعبه اخذ رای شامل ۵۹ شعبه شهری و ۶۱ شعبه روستایی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تعیین شده‌است.

مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده‌ و دارای یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =