۱۳ بهمن ۱۳۹۸، ۱۳:۵۹
کد خبرنگار: 2089
کد خبر: 83657206
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

صادرات کالا امسال از نظر وزنی ۲۰ درصد افزایش یافت

سمنان- ایرنا- رییس گمرک ایران گفت: ۳۵.۵ میلیارد دلار کالا امسال از کشور صادر شد که در شاخص وزن ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.

مهدی میراشرفی روز یکشنبه در آیین افتتاح ساختمان اداره کل گمرک استان سمنان افزود:  ارزش تجاری گمرک ایران از ابتدای فروردین تا پایان دی ۹۸ به ۷۲ میلیارد دلار رسیده است.

وی بیان کرد: ۳۶ میلیارد دلار از ابتدای فروردین تا پایان دی امسال کالا  به کشور وارد شد که ۸۵ درصد آن را مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید را شامل می‌شود که بیانگر رونق تولید با وجود تحریم‌ها است.

رییس گمرک ایران با اشاره به افزایش کشورهای هدف صادراتی تولیدات داخل، ادامه داد: تراز تجاری امسال با جود فشارها و تحریم‌ها علیه کشور مثبت است.

وی به پیشی گرفتن کشورهای آسیایی در حوزه صادرات اشاره و تصریح کرد: ضرورت دارد با وجود ۱۰ گمرک بزرگ دنیا در این قاره، برنامه‌ریزی و هدفگذاری مطلوب در کشور برای بهره‌مندی از مواهب تجاری انجام شود.

میراشرفی با بیان اینکه ۹۰ درصد از حمل و نقل کالاها در دنیا از طریق مرزهای آبی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به برخورداری ایران از مرز دریایی با اتخاذ تدابیر می‌توان از ترانزیت بار استفاده کرد.

وی یادآور شد: گمرک ایران در راستای کاهش ایستایی کالا در گمرک ها به سوی ارائه خدمات الکترونیک پیش‌ می‌رود و هوشمندسازی و مجازی شدن خدمات از دیگر اقدام های سازمان گمرک ایران با هدف تسهیل در امور صادرات تولیدکنندگان است.

رییس ‌گمرک ایران با اشاره به شناسایی ۲۱۳ فعال اقتصادی بزرگ برای حمایت از تولیدکنندگان، تاکید کرد: تولیدات این فعالان اقتصادی از مسیر سبز گمرک عبور می کند یعنی بر اساس ضوابطی، نیازی به کسب مجوزهای آزمایشگاه و استاندارد ندارد.

رییس گمرک ایران افزود: برای اولین بار ترخیص کالاهای تولیدی و اساسی در مسیر سبز به ۵۰ درصد رسید.

ساختمان جدید گمرک استان سمنان روز یکشنبه با حضور میراشرفی رییس کل گمرک ایران، علیرضا آشناگر استاندار سمنان و جمعی از مسوولان اجرایی در دومین روز از گرامیداشت دهه فجر ۹۸ به بهره‌برداری رسید.

اخبار مرتبط