۱۰ بهمن ۱۳۹۸، ۷:۲۹
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 83653010
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

تعیین چگونگی توزیع آب برای برنامه‌ریزی کشت در اصفهان ضروری است

اصفهان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان گفت: لازم است وضعیت و چگونگی توزیع آب برای بخش کشاورزی اصفهان هرچه زودتر مشخص شود تا بتوان نسبت به برنامه‌ریزی برای کشت، تعدیل مصرف آب و اصلاح الگوی کشت اقدام کرد.

احمدرضا صادقی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اگر ما ندانیم که مقرر است چه میزان آب به‌طور میانگین برای کشاورزی اصفهان در ماه‌های آینده تخصیص یابد، نمی‌توانیم برنامه‌ریزی خوبی درباره کشت و اصلاح الگوی آن داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تعیین چگونگی توزیع آب و تخصیص حقابه‌ها برای برنامه‌ریزی میان مدت و بلند مدت کشاورزی در اراضی زراعی و باغی اصفهان نیز ضروری است، اظهار داشت: با وجود بارش‌های صورت گرفته، منابع آبی ما همچنان محدود است زیرا مصرف آب آشامیدنی، صنعتی و کشاورزی نسبت به گذشته چند برابر شده و با منابع موجود نمی‌توانیم به شیوه گذشته کار کنیم.

صادقی، میزان بارش در سرشاخه‌های زاینده‌رود از ابتدای سال جاری تا کنون را حدود ۵۰۰ و در مدت مشابه سال گذشته یکهزار میلی‌متر اعلام و تصریح کرد: وضعیت بارش امسال نسبت به سال گذشته چندان خوب نیست اما نسبت به ۲ سال گذشته، بهتر است.

وی با اشاره به اینکه باید وضعیت بارش در هفته‌های آینده را نیز دید، اظهار داشت: اگر تا اردیبهشت سال آینده وضع بارش خوب باشد، می‌توان نسبت به توسعه کشت در شهرستان اصفهان امیدوار بود در غیر این صورت همین وضعیت موجود را باید حفظ کرد.

مدیر جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه محصولات زراعی مانند گندم و جو تا خرداد به آب نیاز دارد، خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری ( از مهر امسال تا مهر آینده) تا کنون حدود ۴۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت رفته که شامل ۳۰ هزار هکتار گندم و ۱۰ هزار هکتار جو است.

صادقی با اشاره به اینکه سال زراعی گذشته به دلیل بارش خیلی خوب و تخصیص آب، حدود ۷۰ درصد از اراضی کشاورزی شهرستان اصفهان معادل ۷۵ هزار هکتار در سه نوبت پاییزه، بهاره و تابستانه زیر کشت رفت، افزود: در سال زراعی جاری تا کنون ۵۳ میلیون مترمکعب آب به کشاورزان شهرستان تخصیص یافت.

وی با تاکید بر اینکه جاری شدن زاینده‌رود و تامین آب کشاورزی تحول زیادی در این شهرستان به ویژه در اقتصاد مناطق شرقی ایجاد کرد و ده‌ها میلیارد تومان مبادله مالی در قبال این آب در سال گذشته انجام شد، گفت: این موضوع باعث رونق و نشاط در بخش کشاورزی شد و امیدواریم امسال هم مانند پارسال با توجه به ذخیره که پاییز در سد زاینده‌رود داشتیم، آب مناسبی تامین شود.

صادقی با بیان اینکه در پاییز پارسال و قبل از بارندگی‌ها، ذخیره خوبی در سد زاینده رود نداشتیم، افزود: امید است با بارش‌های آینده به اندازه پارسال یعنی حدود ۷۰ درصد اراضی کشت داشته باشیم.

معاون استاندار و فرماندار اصفهان نیز پیش از این گفت: جاری شدن زاینده‌رود و به زیر کشت رفتن اراضی زراعی در شرق این شهرستان در سال جاری، نرخ بیکاری در منطقه را به حداقل و حتی تا نزدیک به صفر رساند.

حسین سیستانی افزود:  امسال به‌دلیل وجود آب و رونق کشاورزی و بر اساس اطلاعات و آمار موجود و ادعای مردم منطقه، کشاورزی در شرق اصفهان به کمترین میزان و نزدیک به صفر رسیده و اتفاق‌های خوبی در این منطقه رقم خورده است.

معیشت بسیاری از مردم شهرستان اصفهان به ویژه در شرق آن به حیات و جریان آب زاینده‌رود وابسته است و خشک شدن این رودخانه در برخی فصول در یک دهه گذشته، باعث بیکاری و مشکلات معیشتی برای آنها شد.

رودخانه زاینده‌رود از ماه‌های پایانی سال گذشته و همچنین در سال جاری با توجه به بارش‌های خوب و ذخیره مناسب در سد زاینده‌رود در اصفهان جریان داشت و کشاورزان شرق این شهرستان موفق به کشت پاییزه، بهاره و تابستانه شدند. این منطقه حدود ۴۰ هزار بهره‌بردار کشاورزی و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۵۰هزار هکتار را تشکیل می دهند که با توجه به محدودیت منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۰۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار می‌گرفت اما در سال جاری با توجه به جاری بودن زاینده رود، این میزان به بیش از ۳۰۰ هزار هکتار رسید.

سالانه ۴.۶ میلیون تُن محصولات زراعی و ۸۰۰ هزار تن محصولات باغی و گلخانه ای در استان اصفهان تولید می‌شود.

شهرستان اصفهان حدود ۱۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha