۷ بهمن ۱۳۹۸، ۱۷:۱۲
کد خبر: 83650524
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

دستیابی به روشی برای نابودی یک عفونت باکتریایی مرگبار

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه استون واقع در آمریکا موفق به توسعه روشی شده‌اند که قادر به نابودی یک عفونت باکتریایی است که در صورت عدم درمان در بیماران مبتلا به فیبروز سیستیک و شرایط مزمن ریوی مانند برونشکتازی می‌تواند مرگبار باشد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس‌دیلی، فیبروز سیستیک شایع‌ترین بیماری تنفسی ارثی است. در این عارضه خلط چسبناک ریه‌ها و دستگاه گوارش را مسدود می‌کند. این بیماری یک اختلال ژنتیکی محسوب می‌شود که در هر ۲ تا ۳ هزار تولد، یک نوزاد را مبتلا می‌کند. در این اختلال علاوه بر ترشحات ریه و دستگاه گوارشی، ترشحات لوزالعمده و کبد نیز غلیظ و چسبناک می‌شود؛ این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالبا رقیق و غیرچسبناک هستند. همچنین میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می‌یابد و در واقع نمک موردنیاز بدن از طریق عرق دفع می‌شود.
در برونشکتازی قسمت‌های مختلف راه‌های هوایی به صورت دائمی بزرگ می‌شوند و با علائمی مانند سرفه مزمن همراه با خلط سینه، تنگی نفس، سرفه خونی و درد قفسه سینه همراه است.
محققان دانشگاه آستون دُزهای مختلفی از سه آنتی‌بیوتیک (relebactam، imipenem و amoxicillin) را ترکیب کرده‌اند. نتایج نشان می‌دهد این ترکیب قادر به نابودی کامل عفونت باکتریایی Mycobacterium abscessus که در بیماران فیبروز سیستیک و برونشکتازی می‌تواند مرگبار باشد.
این عفونت باکتریایی نسبت به داروهای رایج مقاوم است؛ ولی این ترکیب آنتی‌بیوتیکی می‌تواند عفونت را به طور کامل از بین ببرد.
محققان معتقدند این روش می‌تواند جان هزاران بیمار که هرسال قربانی فیبروز سیستیک می‌شوند را، نجات دهد.
نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha