مولفه جمعیتی باید در سیاستگذاری های اقتصادی کشور لحاظ شود

ایرنا - کرمان - مشاور عالی وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی بر این باور است که حاکمیت به فکر سیاست گذاری های اقتصادی مبتنی بر جمعیت نیست و این در حالی است که باید برای جلوگیری از پیری زودرس جمعیتی و صیانت از این مولفه اثر گذار به کمک مردم برویم.

محمداسماعیل اکبری شامگاه پنجشنبه در حاشیه نشست تخصصی با مسوولان دانشگاه علوم پزشکی بم به خبرنگار ایرنا گفت: به نظر من  مهمترین مساله کشور موضوع جمعیت است و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند زمانی به یاد جمعیت می افتیم لرزه بر اندام آدم می افتد و باید ابهامات موجود در جهت رفع این مولفه مهم را رفع کنیم .

پروفسور  اکبری افزود: در خصوص رفع این مشکلات راهکارهای متعددی مطرح گردیده که یکی از این موارد در حوزه سلامت و چگونگی مراقبت از مادر در سنین متفاوت است .

وی بیان کرد: هدف نهایی ما افزایش جمعیت به مفهوم بارداری و زایمان بیشتر است و ما حاملگی پرخطر نداریم باید یاد بگیریم از خانم های باردار در سنین بالا چگونه مراقبت کنیم .

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: در این حوزه باید  زایمان های مشکل دار را تشخیص دهیم و بطور مثال اختلالات کرموزمی که در مادران سنین بالا بیشتر دیده می شود در سنین ۱۸ تا ۳۵ سالگی نیم در هزار رخ می دهد.

مشاور عالی وزیر بهداشت درخصوص وضعیت جمعیت کشور تصریح کرد:ما در حال حاضر دارای بهترین ساختار جمعیتی هستیم و افراد زیر پانزده سال ما حدود ۲۰ درصد ، ۱۵ تا ۶۵ سال حدود هفتاد درصد و سنین بالای ۶۵ سال ما زیر ۱۰ درصد است و بدلیل اینکه تولدهای ما سال به سال کاهش پیدا کرده بزودی این وضعیت بهم می خورد و به فلاکت می رسیم .

پروفسور اکبری توضیح داد: در مادران باردار در سنین ۳۵سالگی به بالاتر مراقبت هایی وجود دارد و مادر در سه ماهگی اول بارداری خود با انجام سونوگرافی زمانی اولین علامت اختلالات کروموزمی مشخص شد تست های لازم را خواهد داد و در مادران ۴۵ ساله به بالا درصورت بروز مشکل که یک عدد در۳۰۰  مورد است می توانیم طبق قانون نوزاد را سقط کنیم .
مشاور عالی وزیر بهداشت درخصوص وضعیت جمعیت کشور تصریح کرد: ما در حال حاضر دارای بهترین ساختار جمعیتی هستیم و افراد زیر ۱۵ سال ما حدود ۲۰ درصد ، ۱۵ تا ۶۵ سال حدود ۷۰ درصد و سنین بالای ۶۵ سال ما زیر ۱۰ درصد است و بدلیل اینکه تولدهای ما سال به سال کاهش پیدا کرده بزودی این وضعیت بهم می خورد و به فلاکت می رسیم که بسیار نگران کننده است .

وی اظهارداشت: این ساختار ماندگار نیست و در سال های آینده زمانی فرزندان ما به سن کار برسند بدلیل اینکه تعدادشان کاهش یافته است قدرت تولید کار و درآمدزایی ندارند.

به گفته اکبری تمام هزینه های اولیه ناباروری افرادی که تحت پوشش بیمه هستند رایگان است و اگر فردی به مطب شخصی مراجعه کند دولت معادل آن پول را پرداخت خواهد کرد.

شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری استان کرمان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha