۱۶ دی ۱۳۹۸، ۱۲:۵۶
کد خبرنگار: 750
کد خبر: 83621242
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۵ میلیون لیتر آب در مسیر کوچ عشایر شاهرود توزیع شد

شاهرود - ایرنا - رییس اداره امور عشایری شاهرود گفت: برای تسهیل امور کوچ عشایر ، ۱۵ میلیون لیتر آب به صورت رایگان در مسیرهای رفت و آمد آن‌ها توزیع شد.

رضا نقی زاده دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پیش بینی می شود تا فروردین سال آینده که پایان فصل قشلاق عشایر است ، بیش از ۲۰ میلیون لیتر آبرسانی انجام شود.

وی با بیان اینکه امسال ۱۹ میلیارد ریال اعتبار برای عشایر شهرستان شاهرود مصوب شده ، تصریح کرد: این اعتبار نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد افزایش داشته و برای اجرای ۲۱ طرح هزینه می شود.          

نقی زاده ادامه داد: از اعتبارات تخصیص یافته امسال ،  ۱۱ میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال ملی است ، چهار میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال از محل اعتبار ارزش افزوده و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نیز تملک دارایی استانی است.

رییس اداره امور عشایری شاهرود با بیان اینکه تخصیص اعتبار ملی برای پنج طرح عشایری پیش بینی شده، اظهار داشت: مرمت و لایروبی چاه جم طرود، انتقال آب و بهسازی چشمه تلخاب دلبر، مرمت و لایروبی قنات فتح آباد خارتوران، بهسازی چاه های مالداری و ساخت منبع آب رضا آباد خارتوران و مرمت قنات و ساخت منبع آب ابوالحسنی خارتوران انجام خواهد شد.

وی از تخصیص یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون ریال اعتبار استانی هم خبر داد و افزود : با این اعتبار ، نگهداری راه های عشایری، آبرسانی سیار بی وقفه در حال انجام است.

نقی زاده با اشاره به اینکه تفاهم نامه با پیمانکار برای هزینه کرد اعتبار ارزش افزوده انجام شده، گفت: تامین آب، نگهداری راه و راهسازی، خرید تاسیسات مانند تانکر های آبرسانی ، آبشخورهای فلزی، پنل های خورشیدی و لوله و اتصالات در حوزه انتقال آب در حوزه عشایری در دستور کار است.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۵ تاکنون اعتبارات عمرانی و تسهیلاتی خوبی در حوزه عشایری اختصاص یافته ، یادآورشد: ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار عمرانی در سال گذشته از حوزه های ملی و ارزش افزوده جذب شد.

راه های عشایری سالانه ۲ بار مرمت می شوند

رییس اداره امور عشایری شاهرود با بیان اینکه افزون بر ۶۰۰ نقطه و سامانه عرفی ییلاقی و قشلاقی در شهرستان شاهرود وجود دارد، افزود: راه های منتهی به دامداری ها حدود ۲ هزار کیلومتر است که عشایر برای حمل آب، باروبنه، علوفه و نیازهای دامداری از جمله حضور دامپزشک و خدمات بهداشتی در این مسیرها تردد دارند.

وی با بیان اینکه  این ۲ هزار کیلومتر در طول سال دستکم ۲ بار مرمت می شود، ابراز داشت: در فصل ییلاق، عشایر به اتفاق خانواده و در فصل قشلاق، دام ها در این مسیرها تردد دارند.

نقی زاده با اشاره به بارندگی ها و تخریب راه های عشایری در ابتدای امسال گفت: این راه ها نیازمند مرمت و تسطیح بود که این امر تاکنون با استفاده از ۴ دستگاه گریدر توسط پیمانکاران انجام شده است.

عشایر می تواند برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت تقاضا دهند

به گفته وی در خصوص اعطای تسهیلات برای تولید گوشت قرمز مشکلی وجود ندارد، تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات با بهره ۱۰ درصد در مناطق کم برخوردار خارتوران و طرود به ۱۰ تن  از عشایر در حوزه طرح زنجیره ای تولید گوشت قرمز اعطا شده است.

وی با بیان اینکه این تسهیلات بر اساس تقاضای خود عشایر داده می شود، ادامه داد: تاکنون تعدادی از تشکل های عشایری برای جذب ۱۲ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به بانک ها معرفی شدند و با تکمیل پرونده ها جذب کامل انجام خواهد شد.

ثبت ایل راه های عشایری یکی از مهمترین برنامه های سازمان عشایری است

رییس اداره امور عشایری شاهرود افزود: زمین هایی در موضوع مراتع و میان بندها در برخی از نقاط شهرستان به ویژه در حوزه بسطام با توجه به ارزش زمین ها و مراتعی که دارند، بدون اطلاع اداره عشایری واگذار شده که مشکلاتی را برای عشایر این منطقه به وجود آورده است.

نقی زاده تصریح کرد: بر اساس قانون  ، واگذاری مسیرهای عشایری ممنوع است و نباید در حوزه ایل راه ها این واگذاری ها انجام شود.

به گفته وی نشست هایی در کارگروه امور زیربنایی استان و شهرستان با موضوع ایل را ه ها  برگزار شده و نقشه های این راه ها تهیه گردیده است.

پرداخت خسارات سیل در دستور کار است

وی با بیان اینکه بخشی از پرداخت خسارتها در منطقه خارتوران و بخش مرکزی طرود آغاز شده ، ابراز داشت: برآورد خسارت از ۳۰ خانواده عشایری منطقه بالغ بر چهار میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال است که اسامی و پرونده های این خانواده ها در سامانه سجاد ثبت شده است.

نقی زاده با اشاره به اینکه بخشی از خسارت ها در قالب پرداخت تسهیلات و کمک بلاعوض انجام شده ، تاکید کرد: در حوزه عشایر برون کوچ در استان های گلستان و خراسان شمالی هم ۱۹ خانواده از عشایر شاهرود در بخش دام و جایگاه های نگهداری دام خسارت ۲۵ میلیارد ریالی برآورد شده که تاکنون اقدامی برای جبران انجام نشده است.

جمعیت عشایر شهرستان شاهرود بر اساس سرشماری سال ۸۷، ۲ هزار و ۹۶۵ تن است، ۹ طایفه عشایری شهرستان دارای ۱۴۱ هزار و ۲۲۵ راس دام سبک، بیش از یک هزار راس دام سنگین و یکهزار و ۷۰۹ نفر شتر هستند.

عشایر شاهرود، با تولید ۲ هزار و ۸۴ متر مربع دست بافته، ۲۱.۱ درصد از تولید صنایع دستی استان سمنان را به خود اختصاص داده اند.

اخبار مرتبط