۲۳ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۴۳
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83593243
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

ساکنان اوکیناوای ژاپن خواستار برچیدن پایگاه‌های آمریکا شدند

تهران- ایرنا- ساکنان اوکیناوای ژاپن امروز(شنبه) در نزدیکی محلی که قرار است پایگاه هوایی آمریکا به آنجا منتقل شود، با برپایی اعتراض در آب‌های منطقه خواستار برچیدن همه پایگاه‌های آمریکا و نجات جزایر مرجانی شدند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، معترضان سوار بر قایق‌هایی در آب‌های اطراف منطقه ساحلی "هینوکو"، همصدا با هم اعلام کردند: هیچگاه تسلیم نخواهیم شد، همه پایگاه ها را تعطیل کنید و جزایر مرجانی را نابود نکنید.

دولت مرکزی ژاپن با وجود مخالفت شدید ساکنان اوکیناوا، مبادرت به ساخت باند فرودگاه برای انتقال تفنگداران پایگاه هوایی آمریکا در فوتینما به منطقه "ناگو" کرد.

بسیاری از مردم اوکیناوا که خواستار انتقال این پایگاه آمریکایی از فوتینما هستند، با طرح جابجایی آن در اوکیناوا مخالف هستند.

طبق اعلام دفتر وزارت دفاع اوکیناوا، ساخت حدود هفتاد درصد این باند فرودگاه به اتمام رسیده است.

فرماندار اوکیناوا با استناد به نتیجه همه پرسی فوریه و مخالفت 70 درصدی مردم این جزیره با طرح جابجایی پایگاه آمریکا، از "آبه شینزو"، نخست وزیر ژاپن خواست کار ساخت این باند را متوقف کند اما، دولت آبه همچنان طرح جابجایی را تنها راه حل خطرات پایگاه فوتینما می داند.

پایگاه هوایی فوتینما در بخش مسکونی و پرجمعیت جزیره اوکیناوا قرار دارد و به علت ایجاد آلودگی و سروصدا در منطقه و نیز خطر وقوع حوادث و جرایمی از سوی کارکنان آمریکایی این پایگاه همواره با مخالفت شدید مردم ژاپن مواجه بوده است. بر اساس توافقنامه امضا شده بین توکیو و واشنگتن در سال۲۰۰۶ میلادی، قرار بود پایگاه نظامی فوتینمای آمریکا از مرکز شهر جینووان به محلی در نزدیک منطقه هینوکو در منطقه ساحلی جزیره منتقل شود اما، این قطعه زمین پیشنهادی نیز جنجال برانگیز شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha