توسعه استارتاپ‌ها و تربیت نیروی کارآمد رویکرد جدید دانشگاه آزاد

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با پول نفت نمی‌توان اقتصاد پویا و دانش بنیان را ساخت بنابراین تمرکز ما در این واحد دانشگاهی تربیت نیروی کارآمد و توسعه استارتاپ‌ها است.

دکتر محمدمهدی طهرانچی روز یکشنبه در آیین رونمایی و پذیره نویسی اولین فرا صندوق کشور در بازار سرمایه که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: در سال‌های گذشته شاهد بودیم که دانشگاه‌های دولتی هیچ‌گاه در حوزه تحقیقات و پژوهش آنطور که نیاز کشور است وارد نشدند، ولی از پول نفت بهره می‌برند، دانشگاه زایشگر نبود و بیشتر مصرف‌کننده بود.

وی ادامه داد: زمانی که در دانشگاه آزاد مشغول فعالیت شدم، شاهد این بودم که ۳۸ درصد آموزش عالی را به خود اختصاص داده است و هر ساله ۳۰۰ هزار نوجوان بالای ۱۸ سال در آن وارد می‌شوند، ضمن آنکه سرمایه آن از سرمایه‌های مردم تأمین می‌شود؛ ولی متاسفانه این فضا نیز همانند دانشگاه‌های دولتی با رویکردهای نفتی اداره می‌شد.

طهرانچی افزود: با  پول نفت نمی‌توان اقتصاد پویا ساخت، بر این اساس تمرکز ما علاوه بر اینکه وزارت علوم کیفیت را در نظر دارد ما در دانشگاه آزاد شعار کارآمدی نیروی جوان را سرداده‌ایم و از سویی ایجاد و توسعه استارتاپ‌ها و نیز ایجاد فضای نوآورانه در دانشگاه آزاد در دستور کار قرار داده شده است.

وی گفت: دانشگاه آزاد دانشگاه اجتماعی است، باید فرهنگ آن تغییر کند و باید فرهنگ کار در کشور تغییر کند. ما باید یک تغییر رویکرد نسبت به فضای کسب و کار جدید داشته باشیم و امیدوارم این تغییر رویکرد نسبت به فضای کسب و کار موجب رونق فعالیت‌های دانش‌بنیان شود.  

اولین فرا صندوق کشور به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد اجرایی فرمان امام و دانشگاه آزاد اسلامی و برخی نهادهای اقتصادی در قالب سرمایه‌گذاری ۵هزار میلیارد ریالی  راه اندازی شد تا این نهاد مکمل زنجیره تامین نیاز مالی فعالیت‌های دانش بنیان شود.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha