آیا ترامپ به لابی های صهیونیستی باج  داده است؟

تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا دیروز در اقدامی جنجالی ، از حمایت رسمی آمریکا از شهرک سازی اسرائیلی ها در کرانه باختری خبر داد؛ موضوعی که در تضاد با قوانین بین المللی است و رسانه های بین المللی از آن به عنوان تصمیمی شتابزده و نوعی تغییر سیاست یاد می کنند. اما نکته سوال برانگیز آنجاست که ماجرا در شرایطی رخ داده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای بقای خود دست و پا می زند. آیا می توان این تصمیم را باج دهی به لابی های صهیونیستی برای فرار از روند استیضاح تلقی کرد؟

سیاست های دولت ترامپ برای حمایت از صهیونیست ها، از همان اوایل دوره ریاست جمهوری وی نمود پیدا کرد که گواه آن افزایش چشمگیر شهرک سازی ها در کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی در ۳ سال اخیر می باشد.    

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیروز در همین راستا اعلام کرد که دولت آمریکا "پس از مطالعه دقیق مباحث حقوقی همه طرف‌ها" اعلام می‌کند که شهرک‌ سازی اسرائیل در کرانه باختری با قوانین بین‌المللی ناسازگار نیست. پمپئو افزود که وزارت خارجه وقت آمریکا در سال ۱۹۷۸ شهرک‌سازی‌های اسرائیل را نامنطبق با قوانین بین‌المللی اعلام کرد، اما در سال ۱۹۸۱ رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا با این سیاست مخالفت کرد.

اشاره پمپئو به یک سند حقوقی وزارت خارجه ایالات متحده در سال ۱۹۷۸ است که براساس آن، شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطینی ها با قوانین بین‌المللی ناسازگار تلقی می‌شد. بعد از آن دولت ریگان با این سند مخالفت کرد اما دوباره در دسامبر ۲۰۱۶، جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا باز این موضع را تغییر داد و شهرک‌سازی را بر خلاف قوانین دانست.

اکنون این سوال مطرح است که تصمیم دولت ترامپ در این برهه زمانی می تواند در جهت فرار از فشارهای داخلی و تلاش مقامات واشنگتن برای استیضاح وی باشد؟ البته با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در آمریکا و اقدامات ترامپ برای خارج شدن از زیر فشارهای داخلی، وی می‌کوشد حمایت لابی های صهیونیستی در آمریکا را با تغییر سیاست در مورد شهرک سازی ها در کرانه باختری جلب کند.

اینگونه گمانه زنی ها در مورد تلاش ترامپ برای جلب رضایت حامیان صهیونیستی با اظهارات برخی سناتورهای آمریکایی قوت می گیرد. برنی سندرز سناتور دموکرات آمریکایی در این مورد گفت: شهرک های اسرائیلی غیر قانونی است و ترامپ با این کار برای رضایت حامیان تندرو خود بار دیگر آمریکا را منزوی می کند.

جو بایدن دیگر سناتور آمریکایی و داوطلب نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، در بیانیه ای اشاره کرد که این مساله آینده اسرائیل را بخاطر سیاست های شخصی ترامپ تضعیف می کند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز به مشکلات سیاسی ترامپ و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و تلاش آنها برای برون رفت از این اوضاع اشاره کرد و نوشت: درحالیکه ترامپ و نتانیاهو هر دو با مشکلات سیاسی در داخل مواجه هستند، زمان تغییر سیاست آمریکا در این مورد تعجب آور است.

علاوه بر این مسائل، موضع جدید دولت ترامپ در خصوص شهرک سازی در کرانه باختری خوشحالی بی حد و اندازه صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی را در پی داشته است. مقامات اسرائیلی بیانات وزیر خارجه آمریکا در مورد شهرک سازی ها را یک تصمیم "تاریخی" دانستند و از تغییر سیاست دولت آمریکا در این زمینه تشکر کردند.

نتانیاهو که با مشکلات فراوان سیاسی روبروست و در دو دوره برای تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی شکست خورده، اکنون برای بقای سیاسی خود می جنگد. رهبر حزب لیکود که با نگرانی اقدامات بنی گانتس رهبر حزب "آبی و سفید" را برای تشکیل کابینه زیر نظر دارد اکنون از تغییر موضع آمریکا در مورد شهرک سازی ها در کرانه باختری خوشحال است. یک مقام سیاسی به روزنامه هاآرتص گفت که نتانیاهو دخالت مستقیم در تصمیم دولت آمریکا داشته و چندین ماه برای آن تلاش کرده است.  

به نظر می رسد با وجود این وقایع و در حالیکه حمایت ترامپ از صهیونیست ها مدتی کمرنگ شده بود، اکنون رییس جمهور آمریکا برای جلب حمایت آنها و نجات از روند استیضاح این تصمیم جنجال برانگیز را اتخاذ کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha