دانشگاه محل تبلیغات انتخاباتی نیست

کرمانشاه- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نزدیک شدن دوران انتخابات تاکید کرد: دانشگاه محل تبلیغات انتخاباتی نیست و نباید از دانشجویان به عنوان ابزارهای سیاسی استفاده کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید سعیدرضا عاملی عصر چهارشنبه در نشست با اصحاب رسانه کرمانشاه در پاسخ به پرسش ایرنا در باره احتمال استفاده جریان‌های سیاسی از دانشگاه در آستانه انتخابات، اظهار کرد: دانشگاه محل تبلیغات انتخاباتی نیست و افراد برای کار تبلیغاتی نمی‌توانند از دانشگاه ها استفاده کنند.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها نباید به فعالیت های انتخاباتی ورود پیدا کنند، افزود: در سال ۸۸ مقام معظم رهبری فرمودند که دانشجو باید در عرصه سیاسی حضور داشته باشد اما این به این معنی نیست که دانشجویان به ابزارهای سیاسی تبدیل شوند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از صحبت های خود به گسترش فضای مجازی اشاره کرد و گفت: باید در فضای مجازی اخلاق را رعایت کنیم، ما به دلیل بی نام بودن نمی توانیم علیه دیگران در فضای مجازی حرمت شکنی کنیم.
عاملی افزود: وقوع ناهنجاری ها در فضای مجازی به این دلیل است که قانون گذاری مناسب در این عرصه نداریم.
وی همچنین به بازشدن فضای رسانه ای کشور اشاره کرد و گفت: ما امروز با بازشدن فضای رسانه ای بیش از گذشته به اخلاق رسانه ای و حمایت از حقوق رسانه نیازمند هستیم.

عاملی در رابطه با راهکار مبارزه با بی اخلاقی در فضای مجازی گفت: باید به سمتی برویم که توانمندسازی فکری ایجاد کنیم، سواد اینترنتی را افزایش دهیم و اخلاق مداری را گسترش دهیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رسانه ها را رکن اصلی پیشرفت های علمی کشور دانست و اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی از رسانه ها حمایت می کند.
عاملی همچنین به موضوع عفاف و حجاب اشاره کرد و یادآور شد: تاکنون چهار مصوبه در رابطه با عفاف و حجاب داشته ایم که مصوبه جدید آن مکمل مصوبات قبلی است
وی با تاکید بر اینکه حجاب هم یک امر شرعی و هم یک امر قانونی است که دانشگاه باید آن را رعایت کند، تاکید کرد: ضامن این امر ریاست دانشگاه ها هستند که باید به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه کرده و آن ها را اجرایی کنند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: باید فرهنگ عمومی و فضای جامعه را سالم کنیم تا مردم به امر عفاف و حجاب احترام بگذارند؛ حجاب تنها مربوط با خانم ها نیست بلکه امروز مردان نیز بیشتر نیاز به رعایت حجاب دارند.
این مقام مسئول یادآور شد: مسئولیت اجرایی عفاف و حجاب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت کشور واگذار شده و این وزارتخانه وظیفه دارد بر روند عفاف و حجاب نظارت داشته باشد و هر سال به شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش دهد.
وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با احتمال موازی کاری در شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم اظهارداشت: وزارت علوم دستگاهی مجری و شورای عالی انقلاب فرهنگی دستگاهی سیاست گذار در نظام عالی آموزشی کشور محسوب می شوند
به گفته دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، انتخاب روسای دانشگاه ها نیز در یک اقدام مشورتی انجام می شود و تداخلی بین شورا و وزارت علوم انجام نمی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه به منظور شرکت در نشست تخصصی تبیین سیاست ها و راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد کرمانشاه شد و در جمع روسای دانشگاه های این استان در دانشگاه صنعتی سخنرانی کرد.

سرخط اخبار استان‌ها