۹ آبان ۱۳۹۸، ۸:۰۰
کد خبرنگار: 2200
کد خبر: 83536137
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

 ناگهان چقدر زود دیر می‌شود؛ ۱۲سال از مرگ قیصر گذشت

دزفول-ایرنا- ۱۲سال از درگذشت قیصر امین پور شاعر معاصر و غزل سرای ایران گذشت؛ شاعری که عمر خود را صرف خدمت به فرهنگ، شعر و ادب کشور کرد.

بامداد هشتم آبان ماه سال ۱۳۸۶ خبر درگذشت زنده‌یاد قیصر امین پور شاعر معاصر و برجسته ایران درهمه جا پیچید، انگار دیروز بود که این شاعر نامی در جمع شاگردان خود به شعرخوانی و نقد شعر می‌پرداخت.شاعری که دل به این دنیا نبست و همیشه برای رفتن آماده بود و به قول خودش حرف های نا تمام/ تا نگاه می کنی وقت رفتن است/ باز هم همان حکایت همیشگی/ پیش از آنکه با خبر شوی لحظه عزیمت تو ناگزیر می شود/ آی... ای دریغ و حسرت همیشگی، ناگهان چقدر زود دیر می شود.
قیصر با وجود زحمات زیاد برای شعر و ادب کشور به طور قطع اگر در قید حیات بود  می توانست خدمات بیشتری به این عرصه و شاگردان بیشتری تربیت کند.
این شاعر غزلسرای ایران دوم اردیبهشت سال ۱۳۳۸ در شهرستان گتوند به دنیا آمد؛  قیصر شاعر، نویسنده، مدرس دانشگاه و از شخصیت‌های برجسته ادبیات در دوران بعد از انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و رهبر معظم انقلاب بعد از درگذشت وی پیام تسلیتی صادر کردند.
قیصر در سال ۱۳۶۳ در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و در سال ۱۳۷۶ از پایان‌نامه دکترای خود با راهنمایی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد. 
 در سال ۱۳۵۸، از جمله شاعرانی بود که در شکل‌گیری و استمرار فعالیت‌های واحد شعر حوزه هنری تا سال ۱۳۶۶ تأثیرگذار بود. وی طی این دوران مسئولیت صفحه شعرِ هفته‌نامه سروش را بر عهده داشت و اولین مجموعه شعر خود را در سال ۱۳۶۳ «در کوچه آفتاب»منتشر کرد.

 قیصر امین پور، تدریس در دانشگاه را در سال ۱۳۶۷ و در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد. وی همچنین در سال ۱۳۶۸ موفق به کسب جایزه نیمایوشیج، موسوم به مرغ آمین بلورین شد. وی در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد.
وی همچنین در سال ۱۳۷۸ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از شاعران برتر دفاع مقدس در دهه های ۶۰ و ۷۰ برگزیده شد.
تنفس صبح و در کوچه آفتاب (۱۳۶۳)، آینه های ناگهان (۱۳۷۲)، گل ها همه آفتابگردانند (۱۳۸۰) و دستور زبان عشق (۱۳۸۶) از مجموعه های شعر قیصر هستند.
توفان در پرانتز (نثر ادبی) و منظومه ظهر روز دهم (برای نوجوانان) (۱۳۶۵)، سنت و نوآوری در شعر معاصر (۱۳۸۳) و شعر و کودکی (۱۳۸۶) از دیگر آثار این شاعر نام آشنا هستند.

قیصر یکی از مفاخر ملی ایران در حوزه ادبیات است
مشاور استاندار در امور فرهنگی هنری و از هنرمندان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به شخصیت و ویژگی های شعرهای قیصر اشاره و بیان کرد: بی تردید قیصر از مفاخر ملی ایران در حوزه ادبیات است.

رضا کیانی افزود: توجه جدی به قیصر و ارتباط با اندیشه، منظومه فکری و شعر او ذهن و ضمیر ما را به تفکر پیرامون انسان، روانشناسی انسان و ارج نهادن به روح بیداری در کالبد انسان می کشاند.
وی اظهار داشت: بیان مصائب زمانه و در عین حال توجه جدی به بالندگی و امید به صورت خیلی ظریف و هنرمندانه در مواجهه با فراز و فرود روزگار در شعرهای قیصر احساس می شود.
وی با اشاره به نقش رسانه ها در معرفی قیصر تاکید کرد: باید علاوه بر برگزاری یادمان برای این شاعر فرهیخته،  زمینه پژوهش در مورد اندیشه و شعر او بیش از گذشته تقویت شود.

مشاور استاندار خوزستان در امور فرهنگی هنری گفت: اندیشه قیصر اندیشه ای انسانی بود و روایت قیصر در مورد انسانی بود که بلور اندیشه او در مواجهه با مصائب روزگار شکل می گرفت.

قیصر امین پور درسال ۱۳۷۸ دچار حادثه رانندگی شد، وی پس از تصادفی در سال ۱۳۷۸ همواره از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد و حتی دست کم دو عمل جراحی قلب و پیوند کلیه را پشت سر گذاشته بود، وی سرانجام در ۴۸ سالگی بامداد سه شنبه هشتم آبان سال ۱۳۸۶ در بیمارستان دی تهران درگذشت و در زادگاهش گتوند به خاک سپرده شد.
آرامگاه قیصر شعر انقلاب در مرکز شهرستان گتوند از نمادهای فرهنگی استان خوزستان است که در طول سال پذیرای گردشگران و دوستداران فرهنگ و شعر و ادب از سراسر کشور است.
بنای یادبود آرامگاه قیصر امین پور در هشتمین سالگرد درگذشت این شاعر گرانقدر با زیربنای ۲ هزار و ۲۰۰ متر مربع در مرکز شهرستان گتوند افتتاح شد.
معماری بنای آرامگاه قیصر توسط حسین خسروجردی طراح مطرح کشوری که از دوستان قیصر بود ساخته شده و به صورت بسیارزیبا و تلفیقی از معماری ایرانی اسلامی و برگرفته از شخصیت و آثار این هنرمند فقید بنا شده است.
 سنگ مزار قیصر بصورت دایره ای و بر روی سنگ قبر آن گنبدهایی با ۲ اندازه بزرگ و کوچک بنا شده است و این گنبدها با کاشی‌کاریهای سبز- فیروزه ای پوشیده و بر روی این کاشی‌کاری اشعار این شاعر مزین شده است.
طراح این بنای زیبا، سنگ قبر قیصر را به مرواریدی تشبیه کرده که در صدف بنای گنبدی آرامگاه است و این مدور بودن قبر، تشبیه قیصر به مروارید است.
تندیس زنده یاد دکتر قیصر امین پور شاعر معاصر بهمن ماه ۹۶ نیز در آیینی با حضور مراد امین پور پدر این شاعر و به همت شهرداری و شورای شهر گتوند در یکی از میدان های این شهر نصب و رونمایی شد.

 میدان شهرداری منطقه ۲ تهران واقع در محله سعادت آباد نیز به نام قیصر امین پور نامگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha