اشتباهات عامدانه یا سهوی در محاسبه درآمدها و مصارف هدفمندی یارانه‌ها؟

تهران- ایرنا- یک نماینده مجلس مدعی درآمد خالص ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی از هدفمندی یارانه ها برای دولت شده که نگاهی کوتاه به قانون مصوب مجلس نشان می‌دهد این نماینده علاوه بر اشتباه در محاسبه درآمد این بخش، خواسته یا ناخواسته جدول مصارف هدفمندی یارانه‌ها را نیز از قلم انداخته است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روز گذشته در گفت و گویی به بحث شفاف‌سازی در بودجه پرداخت و از انحراف پیش‌بینی‌های انجام‌شده با واقعیت بودجه‌بندی سال ۹۸ سخن گفت.

وی مدعی شده است: «بر اساس تحقیقات انجام‌شده درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۸ مبلغ ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است.»

به گفته وی، درآمدهای نفتی کشور امسال ۱۵۵ هزار میلیارد تومان است.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه ما می‌توانیم از سد نفت بگذریم، افزود: «اکنون ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه‌ها برای دولت درآمد دارد.»

نگاهی کوتاه به قانون هدفمندی یارانه‌ها و مصوبات مجلس نشان می‌دهد که این نماینده در محاسبات خود دچار اشتباه شده و علاوه بر تخمین اشتباه در محاسبه درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها، آگاهانه یا ناآگاهانه جدول مصارف هدفمندی یارانه‌ها را از قلم انداخته است.

اشتباه نخست مربوط به رقم اعلامی ۱۴۲ هزار میلیارد تومان از سوی این نماینده برای مجموع درآمد حاصل از هدفمندی است، زیرا آمارهای موجود حکایت از مبلغ ۱۴۰ هزار و ۷۴۰ میلیارد تومانی دارد که این مبلغ از محل فروش داخلی فرآورده‌ها، فروش خارجی فرآورده‌ها، فروش گاز، فروش سوخت به نیروگاه‌ها و فروش آب به دست می‌آید.

**جزئیات مصارف هدفمندی

اشتباه دوم این نماینده این است که صرفا پرداخت یارانه نقدی را جزو مصارف هدفمندی محسوب کرده و از کنار بخشی از مصارف مربوط به هدفمندی یارانه‌ها بی توجه عبور کرده است.

به نظر می رسد حاجی بابایی با کسر عدد پرداخت یارانه نقدی و غیر نقدی یعنی ۴۱ هزار میلیارد تومان از مجموع درآمدی هدفمندی یعنی ۱۴۰ هزار میلیارد  تومان، مدعی درآمد ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی از محل هدفمندی برای دولت شده است، در حالی که خواسته یا ناخواسته هیچ توجهی به سایر مصارف تعیین شده توسط قانونگذار برای دولت نشده است.

مصارف هدفمندی طبق قانون مشخص است و دولت باید طبق مقررات درآمد حاصله از هدفنمندی یارانه‌ها را در بخش های تعیین شده، هزینه کند.

طبق قانون، رقم ۷۸ هزار میلیارد تومان هزینه برای امور زیربنایی و صنعت نفت، برق، گاز و … در نظر گرفته شده و بقیه (معادل ۶۲ هزار میلیارد تومان) باید در محل های تعیین شده مانند یارانه نقدی، کاهش فقر مطلق، طرح تحول سلامت، یارانه آرد و خرید تضمینی گندم و... و. هزینه شود.

بر این اساس، از رقم ۶۲ هزار میلیارد تومان مورد اشاره، طبق مصوبه مجلس باید مبلغ ۴۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه‌های نقدی و غیرنقدی، هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق (افزایش مستمری مددجویان)، چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت و ۶ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان برای یارانه آرد و خرید تضمینی گندم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنن در کنار این هزینه‌ها باید مبلغ ۲ هزار و ۱۱۶ میلیارد تومان نیز برای سایر مصارف پیش‌بینی شده در ماده ۳۹ قانون برنامه ششم توسعه مانند بیمه تکمیلی جانبازان، بیمه زنان سرپرست خانوار، بیمه رانندگان بار و مسافر  و... و. هزینه شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha