۱۳ مهر ۱۳۹۸، ۱۱:۴۱
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83503517
T T
۰ نفر
بورس کالا آماده راه‌اندازی ابزارهای مالی بر پایه فلزات و پتروشیمی

تهران- ایرنا- معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: امروز که به واسطه تحریم‌ها بعضا با مازاد موجودی انبار برخی شرکت‌ها مواجه هستیم، فرصت مناسبی برای معرفی ابزارهای مالی جدید از جمله معاملات گواهی سپرده کالایی در برخی صنایع همچون صنعتی، معدنی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی به وجود آمده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس کالا، «رضا محتشمی پور» به اهمیت رشد کیفیت رگولاتوری در صنایع مختلف و ارتباط آن با توسعه ابزارهای مالی بورس کالای ایران را مورد طرح و بررسی قرار دارد.

محتشمی پور با بیان اینکه عمده مباحثی که امروز بر تابلوی معاملاتی بورس کالای ایران وجود دارد به بحث رگولاتوری و تنظیم مقررات مربوط می‌شود، گفت: موضوعات مربوط به رگولاتوری، قیمت‌گذاری کالاها و مدیریت عرضه و تقاضا از مواردی است که باعث می‌شود با وجود عرضه کالاها در بازار فیزیکی بورس کالا، امکان توسعه ابزارهای مالی روی کالاهای مختلف به حداقل برسد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف از جمله صنعتی و معدنی و پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیازمند افزایش کیفیت رگولاتوری هستیم، گفت: در صورت تحقق رشد کیفیت رگولاتوری به طور حتم نقش بورس‌های کالایی در اقتصاد کشور پررنگ‌تر خواهد شد به نحوی که خوشبختانه امروز با تغییر رفتار رگولاتور صنعت نفت، تغییرات مثبتی را در بورس انرژی شاهد هستیم که این گونه اقدامات باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: بهبود اقدامات رگولاتوری با همفکری همه نهادها و ذینفعان باعث تعادل هر چه بیشتر و آسیب کمتر بازارها حتی در مواقع بحرانی می‌شود برای مثال در گذشته یک ساختار رگولاتوری حداقلی در صنعت پتروشیمی وجود داشت به شکلی که جلساتی دوره‌ای با حضور شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نهادهای نظارتی، دفتر تخصصی وزارت صمت، بورس، عرضه‌کنندگان بالادستی و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان پایین دستی برگزار می‌شد و همه این بخش‌ها برای گرفتن تصمیمات حق رای داشتند که به این ترتیب امکان خطا در تصمیم‌گیری‌ها به حداقل می‌رسید.

ضرورت توسعه ابزارهای مالی

محتشمی پور در ادامه به آمادگی بورس کالا برای توسعه ابزارهای مالی در بازارهای مختلف اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات دیگری که در حوزه رگولاتوری با آن روبه رو هستیم، آشنایی محدود برخی نهادهای رگولاتور بخش صنعت با کارکرد و مزایای ابزارهای مالی است. برای مثال در حوزه مس پس از بررسی و مطالعات فراوان و برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی، یک اجماع خوب میان عرضه‌کننده، مصرف‌کننده و بورس کالا صورت گرفت تا روش‌های بورسی برای تامین مالی صنعت مس همچون آغاز معاملات گواهی سپرده مس بر پایه موجودی انبارها اجرایی شود اما به دلیل نبود شناخت کافی، با این موضوع مخالفت شد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران تصریح کرد: امروز که به واسطه تحریم‌ها بعضا با مازاد موجودی انبار برخی شرکت‌ها مواجه هستیم، فرصت مناسبی برای معرفی ابزارهای مالی جدید از جمله معاملات گواهی سپرده کالایی در برخی صنایع فراهم شده که زیرساخت‌های بورس کالای ایران در این زمینه آماده است. در این حوزه هم‌اکنون معاملات ابزارهای مالی بورس کالا روی چند محصول با حجم بالا در جریان است و انواع محصولات در حوزه‌های صنعتی و معدنی و پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیز می‌توانند وارد بازار مالی بورس کالا شوند.

محتشمی پور در پایان توسعه ابزارهای مالی را یک ضرورت برای رشد بورس کالا دانست و گفت: امروز از یک سو با الزام قانونی عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان برای حضور در بورس کالای ایران روبه رو هستیم در شرایطی که آن‌ها نمی‌توانند از ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه بازار مالی و مشتقه استفاده کنند که اگر محدودیت‌های این چنینی کاسته شود و نهادهای بالادستی از توسعه ابزارهای مالی و شیوه جدید معاملاتی و تامین مالی استقبال کنند بدون شک شاهد تغییر چهره معاملات بورس کالا در سال‌های آینده خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha