عملکرد قضات در افزایش امنیت ملی تاثیر مستقیم دارد

بندرعباس- ایرنا- رییس قوه قضاییه، اعتماد به کارآمدی را از مولفه های تاثیرگذار در افزایش امنیت ملی دانست و گفت: حرکت و عملکرد قضات در اعتمادسازی مردم و  کارآمدی نظام اثر مستقیم دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی روز پنجشنبه در جمع قضات هرمزگان اظهارداشت: هرچه قدر دادگاه یک بخش، شهرستان و مرکز استان سریع‌تر و دقیق‌تر به پرونده‌ها رسیدگی کند و با صبر و شکیبایی و حفظ احترام به مردم و اصحاب دعوا عمل کنند، تاثیر مستقیم آن در تمامی شئون اجتماع دیده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امر و جایگاه قضا، جایگاه اولیا است و از شئون ممتاز انبیاء محسوب می‌شود، بیان داشت: قاضی با هر درجه از تحصیلات حوزوی یا دانشگاهی و با هر درجه علمی، در جایگاه عملکرد علوی و حسینی است.

وی ادامه داد: وقتی فردی که سواد حقوقی ندارد، اما با زبان محلی می گوید شما جای امام علی (ع) هستید در حقیقت انتظار خود را برای آنچه براساس عدالت است، بیان می‌کند.

رییس قوه قضاییه بیان داشت: همه عوامل دستگاه قضایی حتی منشی دادگاه و تایپیست و نیروی خدماتی در ارتقای اعتمادسازی مردم به دستگاه قضایی سهیم هستند.

حجت‌الاسلام رییسی اضافه کرد: گره‌گشایی‌ها، خدمت به مردم، شب بیداری‌ها و عبودیت خداوند ماندگار بوده و کارکناندستگاه قضایی که با وجود سختی‌های آب و هوایی و کمبود نیروی انسانی و کادر قضایی درحال خدمت هستند، نزد خدا ماجور خواهند بود.

وی گفت: بنا داریم در راستای کمبود کادر قضایی و اداری و مسائل رفاهی مشکلات را رفع نموده اما کشور درحال جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و اطلاعاتی است.

به گفته رییس دستگاه قضا، دشمنان می‌خواهند جمهوری اسلامی ایران را محدود کنند اما پیام انقلاب اسلامی جای خود را در جهان پیدا کرده و موفق نمی‌شوند.

حجت‌الاسلام رییسی ابرازداشت: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند اگر اخمی کنند تاثیر خود را در بازار اقتصاد ما نشان می‌دهد اما توجه به توصیه رهبری در بهره‌گیری از توان داخلی باطل بودن این تفکر را اثبات کرد.

رییسی با بیان اینکه نگاه همراه با عزت و اقتدار، مدار و راهبرد مقاومت کار را به پیش می‌برد، یادآور شد: در رفع کمبودها برای مناطق محروم اولویت قائل هستیم و اعتقاد داریم برای ماندگاری نیروها باید فرصت‌های شغلی مناسب در بخش صنایع فراهم شود.

وی با تقدیر از عملکرد دستگاه قضایی استان هرمزگان در دوران مدیریت جدید اظهارداشت: این تلاش‌ها نویدبخش تحول است و برنامه‌ریزی‌ها و عملکرد در استان باید به گونه‌ای باشد که مردم این تحول را احساس کنند.

رییس قوه قضاییه اضافه کرد: کاهش پرونده‌های ورودی و کاهش اطاله دادرسی و افزایش سرمایه اجتماعی مردم نسبت به دستگاه قضایی مهم‌ترین انتظار از قضات و کارکنان این مجموعه است.

رییسی هم‌چنین خواستار تعامل دستگاه قضایی با سایر نهادهایی اجرایی با حفظ استقلال قضایی شد.

به گفته وی، پیشرفت استان هرمزگان در گرو تعامل بین‌بخشی است و در گام دوم انقلاب همه باید در این مهم نقش‌آفرینی کنند.

رییس قوه قضاییه افزود: چنانچه هریک از اجزای دستگاه قضایی در ایفای نقش خود کوتاهی کند به همان میزان خسارت می‌بینیم و تحولی نیز محقق نخواهد شد.

رییسی یادآورشد: تحول یک موضوع بخشنامه‌ای نیست بلکه اقدام و عملکرد عملیاتی را طلب می‌کند.

وی تشخیص حق، گرایش و پایداری به حق را از ویژگی‌های لازم برای قضات دانست و افزود: برخی در طول تاریخ حق را تشخیص ندادند و برخی تشخیص دادند اما هوای نفس اجازه نداد به آن گرایش پیدا کنند و برخی نیز تا آخرپای حق نایستادند.

رییس قوه قضاییه تاکیدکرد: تشخیص و گرایش و ایستادگی در راه حق در تمام امور قضایی، سیاسی، اجتماعی و شخصی کاربرد دارد.

حجت‌الاسلام رییسی، دلیل ماندگاری شهدا را نیز توانایی ویژه آن ها در سه ویژگی یاد شده دانست.

رییس قوه قضاییه صبح روز پنج‌شنبه به منظور بررسی آخرین وضعیت قضایی و حقوقی هرمزگان وارد فرودگاه بندرعباس شد و مورد استقبال استاندار، نماینده ولی فقیه در هرمزگان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مسوولان قضایی، نظامی و انتظامی استان قرار گرفت.

دراین سفر که یک هیات عالی قضایی حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی را همراهی می کنند، دیدار با خانواده شهدا ، ایثارگران، روحانیان، قضات و کارکنان دستگاه قضایی و اقشار مختلف مردم پیش بینی شده است.

امین حسین رحیمی معاون پارلمانی و مجلس قوه قضاییه،محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه و حجت الاسلام والمسلمین حکمت علی مظفری معاون رییس قوه قضاییه و رییس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور نیز که از روز چهارشنبه وارد استان هرمزگان شده اند، در این سفر رییس قوه قضاییه را همراهی می‌کنند.

۹۸۸۷/۲۰۹۴/۶۰۴۸

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha