تامین مالی پنج هزار میلیارد تومانی دولت در بورس انرژی

تهران - ایرنا - مدیر عامل بورس انرژی ایران گفت: با پایان موفقیت‌آمیز عرضه اولیه ۶۰۰ میلیارد تومانی امروز اوراق سلف موازی استاندارد مبتنی بر نفت خام در بازار مشتقه بورس انرژی ایران، حجم تامین مالی دولت از این بازار در کمتر از ۳۰ روز گذشته به پنج هزار میلیارد تومان رسید.

«سید علی حسینی» امروز (شنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از پایان موفقیت آمیز مرحله دوم تامین مالی بزرگ دولت از طریق عرضه اولیه ۲۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی خبر داد و گفت: عرضه اولیه یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از این اوراق در روز چهارشنبه سوم مهر ماه انجام شد و طی امروز شنبه هفتم مهر ماه سال جاری نیز بخش دیگری از این عرضه اولیه به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان با موفقیت پایان پذیرفت. به این ترتیب با انجام این مرحله، حجم کل تامین مالی دولت از حدود ۳۰ روز قبل تا کنون در بازار مشتقه بورس انرژی ایران به پنج هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

وی با بیان اینکه این اوراق تحت عنوان قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران به عموم سرمایه‌گذاران در بازار مشتقه بورس انرژی ایران عرضه شد، افزود: مجموع قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی که در مرحله دوم منتشر و پذیره نویسی شد، بیش از ۳ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۶۲ قرارداد است که به قیمت اسمی هر قرارداد ۷۱۴ هزار و ۷۸۳ تومان و به روش حراج ناپیوسته عرضه عمومی شده‌اند.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به جزییات متعهدان پذیره‌نویسی این اوراق گفت: صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کمند،صندوق سرمایه‌گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی ،صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کیان ، تامین سرمایه سپهر ،بانک خاور میانه ، صندوق سرمایه‌گذاری اندوخته پایدار سپهر و در نهایت شرکت تامین سرمایه کاردان ازجمله ۷ متعهد پذیره نویس این اوراق در بورس انرژی  ایران هستند.

به گفته وی، مدت و سررسید قراردادهای مربوط به اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی ۱۳ ماهه بوده و این اوراق منضم به اختیار خرید و فروش تبعی هستند، همچنین مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر سه روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

حسینی تصریح کرد: بورس انرژی به عنوان بازار شفاف و متشکل ، نقش موثر در تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت و گاز داشته و همچنین مسیری مطمئن برای حضور تجار بین المللی در بازار حامل‌های انرژی است.

به باور وی تامین مالی پنج هزار میلیارد تومانی اخیر دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مبتنی بر نفت خام سبک و همچنین انتشار اوراق ۵۰۰ میلیارد تومانی مبتنی بر میعانات گازی کنگان نشان‌دهنده یکی از کارکردهای مفید بورس انرژی در تامین مالی موثر و جذب و بکارگیری سرمایه‌های مردم در چارچوب‌های صحیح و علمی است.

حسینی با اشاره به حجم کل تامین مالی صورت گرفته تا به امروز در بورس انرژی ایران گفت: تاکنون مجموع ارزش عرضه اولیه و معاملات ثانویه اوراق سلف موازی استاندارد و صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در بورس انرژی ایران به رقم  ۱۶۸ هزار و ۶۵۵ میلیارد و ۳۹۳ میلیون و ۲۱۶ هزار و ۸۴ ریال رسیده است.

در این بین صنعت نفت و گاز ایران نیز تا کنون توانسته از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بر روی فرآورده‌های مختلفی همچون نفت خام، نفت کوره، گاز مایع و بنزین در بازار مشتقه بورس انرژی اقدام به تامین مالی۹۷ هزار میلیارد ریالی کند.

وی در خاتمه افزود: امکان تامین مالی در کنار سایر کارکردهای بورس انرژی ایران از قبیل شفافیت، رقابت، ضد انحصاری بودن و حمایت از صنایع داخلی با پر رنگ‌تر شدن بازیگران مختلف در بورس به عنوان بستر امن برای عرضه و تقاضا می‌تواند یکی از بازوهای پر قدرت کشور در تامین مالی و همچنین هاب قیمت‌گذاری حامل های انرژی در قاره آسیا قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha