بیشتر تجهیزات آزمایشگاهی بصورت بهینه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد

تهران - ایرنا - مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تاکید بر حفظ سرمایه‌های ملی با تکیه بر توانایی‌های داخلی اذعان داشت: درحال حاضر از بیشتر تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده به صورت صحیح و بهینه استفاده نمی‌شود.

به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رضا اسدی‌فرد گفت: استفاده بهینه از تجهیزات آزمایشگاهی کشور یکی از اهداف اصلی تشکیل این شبکه است تا از این طریق از خرید تجهیزات مازاد و هدررفت سرمایه‌های ملی جلوگیری شود.

وی درخصوص ضرورت استفاده بهینه از تجهیزات آزمایشگاهی موجود داخلی، استفاده صحیح از تجهیزات آزمایشگاهی موجود را بسیار مهم دانست و گفت:در حال حاضر از بیشتر تجهیزات خریداری شده به صورت صحیح و به مقدار کافی استفاده نمی‌شود.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه تعمیر و نگهداری تجهیزات و ایجاد انگیزه در آزمایشگاه‌ها برای استفاده بهتر را از جمله برنامه های مهم این شبکه عنوان کرد.

اسدی فرد، با اشاره به لزوم استانداردسازی خدمات تجهیزات آزمایشگاهی گفت: استانداردسازی خدمات باعث می‌شود که نتایج تحقیقات و آزمایشگاه‌ها قابل اعتمادتر و مطمئن‌تر شود. در همین راستا، شبکه برای اخذ استانداردهای آزمایشگاهی، خدمات مشاوره‌ای و حمایتی لازم را به آزمایشگاه‌های عضو  ارائه می‌کند.

وی، ارتقای دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه‌ها، به اشتراک گذاری تجارب، کمک به تکمیل توانمندی‌های آزمایشگاه‌ها و مراکز عضو در راستای نیازهای کشور را از دیگر اهداف تشکیل این شبکه عنوان کرد.

اسدی فر درباره نحوه ارزیابی آزمایشگاه‌ها به منظور حمایت از آنها، گفت: دریافت گزارش خدمات ارائه شده از سوی آزمایشگاه‌ها، ارزیابی دوره‌ای به صورت سالیانه و امتیازدهی به عملکرد، رتبه بندی این مراکز و ارائه حمایت‌های مختلف به مراکز با توجه به نتایج ارزیابی، از جمله شاخص های سنجش عملکرد این مراکز در نظر گرفته شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =