پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد به درستی صورت نگرفته است

تهران-ایرنا- گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره پذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی قرائت شد که بر اساس این گزارش، در برخی رشته – محل های دانشگاه آزاد اسلامی،  پذیرش دانشجو به درستی صورت نگرفته است.

در ادامه جلسه علنی نوبت عصر امروز- دوشنبه- مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص پذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی قرائت شد.

سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با قرائت این گزارش گفت: پس از برگزاری آزمون ورورد به دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ و اعلام اسامی پذیرفته شدگان و پس از آن اسامی افراد ذخیره، بعد از گذشت چند روز از سال تحصیلی، در برخی رشته – محل های دانشگاه آزاد اسلامی، اعلام شد که پذیرش افراد به درستی صورت نگرفته است.

 این گزارش می افزاید: نمایندگان مجلس با رصد موضوع خواستار پیگیری مجلس شدند و این موضوع فورا در دستور کار کمیسیون آموزش قرار گرفت و کمیته آموزش عالی و دانشگاه‌های این کمیسیون ماموریت یافت تا پس از بررسی همه جانبه موضوع، گزارش خود را ارائه کرده و با هم نشینی دستگاه‌های ذیربط موضوع را حل و فصل کند.

وی ادامه داد:  این امر با تشکیل پنج جلسه مداوم و پی در پی و با حضور همه مسئولان امر اعم از رئیس و مدیران دانشگاه آزاد، مدیران سازمان سنجش، مدیران و معاونان وزارت علوم، مدیران و معاونان وزارت بهداشت صورت پذیرفت. مشروح این جلسات طی گزارشی به کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی ارسال شده است.

در جمع بندی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از این گزارش آمده است: آمار قطعی و نهایی پذیرش امسال به همراه اسامی افرادی که دچار مشکل شده بودند به تفکیک رشته محل و مراحل وقوع تخلف به طور رسمی به کمیسیون و کمیته اعلام و مستندات آن واصل شد. موضوع توسط اعضای کمیسیون، کمیته و دیگر نمایندگان و مسئولان اجرایی به بحث گذارده شده و افراد نقطه نظرات خود را بیان کردند. در نهایت اعلام شد که مجموع افرادی که پس از ایجاد ظرفیت‌های جدید، انتخاب رشته مجدد، جایابی مجدد و استفاده از تمامی راهکارهای قانونی علی رغم دریافت کد دانشجویی به دلیل عدم کسب تراز علمی مجاز به تحصیل نیستند ۵۹۹ است.

این گزارش می افزاید: کف تراز علمی در رشته پزشکی ۹۵۱۲، در رشته دندانپزشکی ۹۵۴۰ و در داروسازی ۹۳۰۳ است و این افراد تراز علمی را کسب نکرده‌اند و امکان هیچ نوع پذیرشی برای آنان وجود ندارد و در صورت اعلام پذیرش آنان برای حدود ۱۰ هزار نفر جدید که بین این افراد و آخرین نفر پذیرش شده هستند حق جدید ایجاد خواهد شد.

بنابر این گزارش موارد مورد توافق مسئولان عبارتند از؛ به هیچ عنوان ارقام و آمار جدیدی توسط دانشگاه آزاد یا نهادها و سازمان‌های دیگر اعلام نشود؛ شهریه‌ها و هزینه‌های اخذ شده از افراد بازگردانده شود و در صورت تایید قوه قضائیه به افراد خسارت نیز پرداخت شود؛ با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور دانشگاه‌های دولتی با افرادی که در این دانشگاه‌ها پذیرفته شده بودند اما با اعلام قبولی در دانشگاه آزاد در دانشگاه دولتی ثبت نام نکرده‌اند، همکاری کند و با ارائه مهلت جدید پذیرش از آنان ثبت نام به عمل آورد؛ با همکاری سازمان نظام وظیفه مشکل حضور و غیبت در خدمت سربازی برای افرادی که به اشتباه اسامی آنان اعلام شده حل شود؛  کمیسیون آموزش پیگیر نحوه برخورد با متخلفان این موضوع خواهد بود؛  از این پس شکایات افراد بایستی به صورت موردی و مکتوب و با مستندات به کمیسیون و نمایندگان ارائه شود؛  حق ثبت نام در پذیرش سال آینده دانشگاه دولتی و آزاد برای این ۵۹۹ نفر که اسامی آنها به اشتباه به عنوان پذیرفته شدگان اعلام شده محفوظ باشد.

میرزاده در پایان این گزارش افزود:  کمیسیون متعاقبا طرحی را برای اصلاح شیوه سنجش و پذیرش در دانشگاه آزاد به صحن مجلس ارائه خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =