۳۰ مرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۴۶
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83445841
T T
۰ نفر

پروندهٔ خبری

نخستین نشست شورای حاکمیتی سودان برگزار شد

۳۰ مرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۴۶
کد خبر: 83445841
نخستین نشست شورای حاکمیتی سودان برگزار شد

تهران- ایرنا- نخستین جلسه شورای حاکمیتی سودان روز چهارشنبه پس از ادای سوگند اعضای این شورا در خارطوم پایتخت این کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سودان (سونا) این جلسه به ریاست «عبدالفتاح البرهان» در کاخ ریاست جمهوری در خارطوم برگزار شد.

۹ تن از اعضای شورای حاکمیتی سودان سوگند یاد کردند.

البرهان برای ۲۱ ماه ریاست شورای حاکمیتی سودان را بر عهده خواهد داشت. پس از آن یکی از اعضای غیر نظامی این شورا به مدت ۱۸ ماه ریاست شورای حاکمیتی را بر عهده می گیرد.

شورای حاکمیتی سودان متشکل از ۱۱ عضو که شش عضو غیرنظامی و پنج عضو نظامی هستند، قرار است اداره سودان را به مدت سه سال تا برگزاری انتخابات به عهده بگیرند.

 شورای حاکمیتی سودان جایگزین شورای نظامی انتقالی می شود که قدرت را پس از سرنگونی عمر البشیر رئیس جمهوری پیشین به عهده گرفته است.

به نوشته منابع سودانی، محمدحمدان دقلو (حمیدتی) ، شمس الدین کباشی، یاسر عبدالرحمن عطا، ابراهیم جابر و عبدالفتاح البرهان ۵ عضو  نظامی شورای حاکمیتی سودان و حسن محمد ادریس، الصدیق تاور کافی، محمد الفکی سلیمان، محمد حسن عثمان التعایشی، عایشه موسی السعید و رجاء نیکولا عیسی عبدالمسیح نیز از اعضای غیر نظامی معرفی شده برای این شورا هستند.

شورای نظامی انتقالی و جریان اپوزیسیون «نیروهای آزادی و تغییر»، روز شنبه در خارطوم سند قانون اساسی را با حضور سران برخی کشورها و هیأت‌های رسمی از کشورهای عربی و سازمان های بین المللی امضا کردند.

پس از اعتراضات مردم سودان که به سرنگونی دولت البشیر در ۲۲ فروردین سال جاری ماه منجر شد، شورای نظامی سودان به ریاست عبدالفتاح البرهان موقتاً زمام امور این کشور را به دست گرفت، اما سودانی ها خواستار حاکمیت دولتی مدنی بودند و اعتراضات خود را به رهبری نیروهای ائتلاف آزادی و تغییر ادامه دادند.

اکنون پس از اعتراضات مردمی و مذاکرات پی در پی نظامیان و نیروهای حزب آزادی و تغییر، دو طرف با کمک میانجی های آفریقایی بر سر نحوه مدیریت دوره سه ساله انتقالی در سودان به توافق رسیدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha