۲۴ مرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۵۸
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83438525
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیر سابق قطر ائتلاف عربستان و امارات را به سُخره گرفت

تهران-ایرنا- "حمد بن جاسم" نخست وزیر سابق قطر در واکنش به رویارو قرار گرفتن نیروهای وابسته به امارات و عربستان در عدن در جنوب یمن، نوع ائتلاف عربستان و امارات را مورد تمسخر قرار داد که واکنش کاربران عرستانی و اماراتی را برانگیخت.

حمد بن جاسم در توییتر خود نوشت:" طبیعت روابط دو متحد و توزیع نامتقارن نقش های در میان آنها را نمی فهمم. اگر موضوع توزیع نقش هاست، یکی از طرفین اظهار می کند که نمی داند دور و اطرافش چه می گذرد و این طور نشان می دهد که طرف دیگر کسی است این نقش ها را قرار داده و تعمداً اینطور نشان می دهد که همه چیز تحت کنترل اوست و نه شریک دیگر و مثال ها از این قرار بسیار است.

کاربران فضای مجازی در عربستان و امارات توییت نخست وزیر سابق قطر را در حالی که کشورهایشان در دو سال گذشته شاهد تنش سیاسی است به درگیری های یک هفته گذشته میان نیروهای جدایی طلب  وابسته به امارات و نیروهای دولت مستعفی یمن مورد حمایت عربستان در عدن که فروپاشی ائتلاف میان این دو کشور تعبیر می شود، ربط داده و به آن واکنش نشان دادند.

این درحالی است که  روز سه شنبه "محمد بن زاید" ولیعهد ابوظبی با "سلمان بن عبدالعزیز" شاه سعودی در حضور محمد بن سلمان ولیعهد وی برای عادی جلوه دادن وضعیت میان این دو متحد اصلی در ائتلاف عربی ضد یمن دیدار کردند.

عربستان ، امارات ، بحرین و مصر ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را به روی دوحه بستند. این کشورها ۱۳ شرط برای ازسرگیری روابط با قطر اعلام کردند که قطع روابط با ترکیه و جمع شدن پایگاه نظامی این کشور بخشی از این شروط بود اما دولت قطر این شرط ها را در تضاد با حق حاکمیت خود دانسته و از تن دادن به آن خودداری کرده است . 

درگیری های شدید میان نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن که یک گروه جدایی طلب و خواستار تشکیل کشوری به نام یمن جنوبی است با نیروهای رئیس جمهوری فراری این کشور که پس از اشغال عدن توسط نیروهای سعودی و اماراتی دولت خود را در این شهر مستقر کرد، از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد.

نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات قرار دارند، موفق شدند ابتدا مناطق نظامی، پادگان ها و مراکز حیاتی شهر عدن و پس از آن با محاصره قصر ریاست جمهوری این قصر را که در واقع مرکز حکومت منصور هادی به شمار می آید، تحت کنترل در آورند.

در پی این حوادث که یکی از مرگبارترین درگیری های در عدن بود، وزارت خارجه دولت فراری هادی با صدور بیانیه ای شورای انتقالی جنوب را گروهی جدایی طلب و کودتاچی خواند که در تلاش است تا دولت مستقر در عدن را سرنگون کند.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان روز یکشنبه ۲۰ مرداد ماه (۱۱ اوت) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد حملاتی هوایی علیه جدایی طلبان جنوب یمن انجام داده است.

عربستان و امارات با تشکیل ائتلافی از سال۱۳۹۴ به یمن که فقیرترین کشور عربی است حمله نظامی کرده و تاکنون بیش از صد هزار نفر از غیرنظامیان یمنی را به قتل رسانده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha