وکیل بین المللی ورزش: حضور زنان در ورزشگاه ها را با تدبیر مدیریت کنیم

تهران- ایرنا- وکیل بین المللی ورزش گفت: نامه فیفا درباره حضور زنان در ورزشگاه ها به فدراسیون فوتبال ایران تهدید نیست، بلکه فرصتی است که می شود آن را با تدبیر مدیریت کرد.

«غلامرضا رفیعی» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به نظر من برخی از افراد از مفاد نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران سوء استفاده کرده و به گونه ای وانمود می کنند که ورزش زنان و فوتبال زنان مورد حمایت دولت و نظام جمهوری اسلامی نیست. این کار بی انصافی است زیرا تمام امکانات و ابزارهای لازم برای توسعه ورزش زنان به راحتی از عهده مدیریت کشور برخواهد آمد. مسئولین ورزش و دولت نیز نشان داده اند که بدون هیچ گونه مشکلی و با حفظ شئونات قادر به برگزاری رقابت با حضور زنان هستند.

رفیعی در زمینه توسعه ورزش زنان ایران در چهار دهه گذشته تصریح کرد: افتخارات و مدال های بین المللی زنان و دختران ایرانی در سطح بین المللی چند برابر برخی از کشورهای مدعی حقوق زنان است و این مدال ها با حفظ شئونات اسلامی به دست آمده است. در بخش فوتبال و فوتسال زنان، ایران یکی از مدعیان آسیا به شمار می رود و در سال آینده بیشتر از آنها خواهیم شنید.

این وکیل بین المللی ورزش با بیان اینکه بدون شک توانمندی دولتمردان و نظام جمهوری اسلامی برای حضور زنان در ورزشگاه ها مثال زدنی خواهد بود، خاطر نشان کرد: فیفا نامه ای که برای فوتبال ایران ارسال کرده است که موضوع تازه ای نیست و در سفر «جیووانی اینفانتینو» رییس فیفا به ایران وی مفاد آن را با دولتمردان ایران در میان گذاشته است. زنان نصف جمعیت ایران و جهان هستند و مطمئنم مسئولان تدابیری درخور برای ورود آنان به ورزشگاه ها اتخاذ می کنند. با این تدابیر بدون شک همان گونه که دختران ایرانی در سطح جهان می درخشند، در ورزشگاه های کشور نیز مایه مباهات خواهند بود.

وی تاکید کرد: اگر این موضوع را با نگاه منفی یا اجبار فیفا تلقی کنیم، به طور حتم واکنش ها به این مساله از جنس خود مساله است. موضوع این است که ما در چند مسابقه ای که زنان در آن شرکت کردند، هیچ گونه مشکل یا معضلی نداشتیم که مانعی برای زنان باشد و آنها از حضور در ورزشگاه هراس داشته باشند. زنان ایرانی مزین به شئونات اسلامی هستند و با این کرامت افتخارات زیادی در رقابت های جهانی رقم زدند.

این وکیل بین المللی ورزش با بیان اینکه مساله ورود زنان به ورزشگاه نه در بعد داخلی و نه در بعد بین المللی تهدید نیست، تاکید کرد: اگر فدراسیون فوتبال نتواند دلیل قانع کننده و توجیه معقولی برای راه ندادن زنان به ورزشگاه ها ارائه کند، این مساله به تهدید تبدیل می شود و فیفا ممکن است علیه ایران اقداماتی انجام دهد زیرا فیفا به هر عملی که به نوعی تبعیض ناروا بین زن و مرد محسوب شود، واکنش نشان می دهد. کشور مبدا باید دلیل و منطق موجهی برای تبعیض علیه زنان داشته باشد هرچند که این تبعیض در بحث عرفی یا شرعی یک کشور نیست بلکه در حوزه ورزش است.

رفیعی در پایان گفت: تمام افتخارات چهار دهه گذشته زنان تحت لوای نظام بوده است و نباید بهانه ای مانند ورود زنان به ورزشگاه ها، این افتخارات را زیر سوال ببرد زیرا برخی از نامه فدراسیون جهانی فوتبال علیه نظام سوءاستفاده می کنند به گونه ای که با استناد به این نامه می خواهند بی توجهی به ورزش زنان را القا کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha