۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 83387939
T T
۰ نفر
سی ان ان : کاهش تعهدات ایران واکنشی به بدعهدی طرف های مقابل است

تهران – ایرنا – شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی کاهش تعهدات هسته ای ایران در قالب توافقنامه برجام را واکنش جمهوری اسلامی به عمل نکردن طرف های امضا کننده برجام به تعهدات خود ارزیابی و خاطر نشان کرد که ایران در گام بعدی قصد دارد درجه خلوص غنی سازی را به 20 درصد برساند که این امر برای جامعه جهانی نگران کننده خواهد بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته، غنی سازی ۲۰ درصدی را از گزینه‌های مطرح در برنامه‌های مربوط به گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت که ایران از روز دوشنبه هفدهم تیرماه از ۳.۶۷ درصد غنی سازی عبور کرده است.

فردریک پلتن خبرنگار سی ان ان روز سه شنبه درباره تحولات اخیر بر سر برنامه هسته‌ای ایران گزارش داد: این گام بزرگی از جانب ایران است، آنها نه تنها اورانیوم غنی سازی شده بیشتری تولید می‌کنند بلکه درجه خلوص آنرا هم بالا برده اند. ایران گفته است که اکنون درجه خلوص غنی سازی اروانیوم را به ۴.۵ درصد رسانده که این میزان تا خلوص ۹۰ درصد برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله بسیاری دارد؛ ایران خواهان ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

خبرنگار سی ان ان؛ اقدامات اخیر ایران از جمله افزایش میزان خلوص غنی سازی را فشار جمهوری اسلامی به امضاءکنندگان اروپایی برجام برای برخورداری از منافع اقتصادی این توافق ارزیابی کرد و گزارش داد ایران می‌گوید که باوجود امضای این توافق و ایجاد محدودیت‌های هسته‌ای، نه تنها نفعی از برجام نبرده بلکه با تحریم‌های سنگینی از سوی آمریکا مواجه شده است.

این خبرنگار آمریکایی در گزارش خود به مهلت مجدد ۶۰ روزه ایران به طرف اروپایی اشاره کرد و گفت: اروپایی‌ها می‌گویند که بر روی مکانیزمی کار می‌کنند که ایران به موجب آن به ایران کمک اقتصادی شود اما روند عملیاتی شدن این مکانیزم زمان بر است و ایران می‌گوید این موضوع قابل قبول نیست.

ایران همچنین در واکنش به هشدار آمریکا در ارتباط با افزایش درجه خلوص اورانیوم غنی سازی شده گفته است تنها راه خروج از این وضعیت این است که دونالد ترامپ گوش فرا دادن به گروه-ب را متوقف کند.

گروه ب متشکل از جان بولتون؛ بنیامین نتانیاهو؛ بن سلمان؛ بن زائد همواره بر طبل جنگ علیه ایران کوبیده‌اند.

وزیر امورخارجه ایران پیشتر در توئیتی اعلام کرد که تیم ب، به طور نابخردانه ای به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قبولانده اند که با ازمیان بردن برجام از طریق "تروریسم اقتصادی" قادر است به یک توافق بهتری دست یابد.

مهلت ۶۰ روزه جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های حاضر در برجام روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۹۸ به پایان رسید و اقدام تازه ایران در کاستن از تعهدات برجامی اعلام شد.

"سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه در همان روز و در نشست خبری گفت: امروز در پایان زمان شصت روزه، گام نخست کاهش تعهدات برجامی برداشته شد و به طور رسمی از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده عبور می‌کنیم.
وی افزود: از آنجایی که خواسته‌های ما در توافق هسته‌ای تحقق نیافت، گام دوم خود را شروع کردیم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این ارتباط به ارسال نامه‌ای از سوی آقای ظریف به خانم موگرینی اشاره کرد و افزود: «در این نامه بندهایی که در برجام درباره غلظت غنی‌سازی آمده است را اعلام کردیم که دیگر رعایت نمی‌کنیم و غلظت غنی‌سازی را افزایش خواهیم داد.»
این دیپلمات در عین حال خاطرنشان ساخت: حرکت ما به گونه‌ای است که فرصت برای گفت وگو، دیپلماسی و تعامل در این مدت فراهم شود.
عراقچی تصریح کرد: اگر از این فرصت استفاده نشود، نباید کسی در تصمیم ایران تردید کند که کاهش روند تعهدات ادامه می‌یابد.
کاهش تعهدات برجامی ایران در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی این کشور علیه ایران و عدم انجام تعهدات از سوی دولت‌های اروپایی و بقیه کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از اعلام رسمی گام دوم برجامی ایران، در توئیتی نوشت: همه این گام‌ها فقط از طریق پایبندی سه کشور اروپایی قابل بازگشتند.
وی، این گام دوم جبرانی ایران را منطبق با پاراگراف ۳۶ برجام اعلام کرد و افزود: ما این حق را برای خود محفوظ می‌دانیم که به اتخاذ اقدامات جبرانی قانونی در چارچوب برجام برای حفاظت از منافع خود برابر تروریسم اقتصادی آمریکا ادامه دهیم. «همه این گام‌ها فقط از طریق پایبندی سه کشور اروپایی قابل بازگشت است».

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha