۱۱ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۳
کد خبر: 83378429
T T
۲ نفر

ایران در رتبه دوم کشف شهاب‌سنگ دنیا قرار دارد

۱۱ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۳
کد خبر: 83378429
ایران در رتبه دوم کشف شهاب‌سنگ دنیا قرار دارد

تهران-ایرنا- مدیر نخستین موزه شهاب‌سنگ کشور گفت: با کشف تعداد هزار و ۲۰۰ قطعه شهاب‌سنگ در بیابان‌های ایران و به خصوص استان کرمان و ثبت آنها در بانک شهاب‌سنگی دنیا، جایگاه ایران از رتبه ۲۲۰ به رتبه دوم در این حوزه ارتقا پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، حجت کمالی روز سه‌شنبه در آیین افتتاح نخستین موزه شهاب‌سنگ ایران اظهار کرد: ۱۵ سال به طول انجامید تا با استفاده از مقالات، کتب و تحقیقات میدانی در بیابان‌های کشور این تعداد شهاب‌سنگ کشف شود.

وی که در مجموعه فرهنگی برج آزادی سخن می‌گفت، ادامه داد: این پروژه با حمایت کم مسئولان رو به رو بود و همچنین مشکلات فراوان زیادی نیز وجود داشت اما با رویکرد ملی و با وجود تمامی سختی‌ها به کار ادامه دادیم.

کمالی عنوان کرد: وجود موزه شهاب سنگ آموزش این موضوع را به دانش آموزان و دانشجویان علاقه‌مند به حوزه تسهیل می‌کند، همچنین با داشتن نمونه‌های مرجع و آموزش‌های درست، راه پیشرفت هموارتر می‌شود.

این محقق رشته زمین‌شناسی عنوان کرد: رشته‌های تخصصی حوزه شهاب سنگ در معدود کشورها در دانشگاه تدریس می شود که امیدواریم برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه انجام شود.

به گفته وی، عمر برخی از شهاب‌سنگ‌های کشف شده به میلیاردها سال می‌رسد، به این معنا که پیش از تشکیل منظومه شمسی به وجود آمده‌اند.

برخی رسانه‌ها فعالیت‌های بنیاد را بدنام می‌کنند

در ادامه این مراسم، علی‌اکبر صفی‌پور مدیر عامل بنیاد رودکی گفت: این موزه با همکاری سازمان‌های میراث فرهنگی و کل موزه‌ها ایجاد شده است.

وی ادامه داد: تمامی فعالیت های گالری‌ها و نمایشگاه‌های مختلف زیر مجموعه بنیاد رودکی در برج آزادی بدون مجوز امکان‌پذیر نیست و با نظارت سازمان‌های مربوطه انجام می‌شود.

صفی‌پور تصریح کرد: همچنین در تلاش هستیم تمامی اجزای فعالیت‌های فرهنگی و هنری در چارچوب آیین‌نامه‌ها و در راستای ارتقای فرهنگ توریسم باشد.

مدیر عامل بنیاد رودکی با اشاره به غرض ورزی برخی رسانه‌ها نسبت به فعالیت این بنیاد گفت: برخی رسانه‌ها فعالیت‌های فرهنگی را با گزارش‌های غرض‌آلود و ایجاد تصاویری بدنام می‌کنند و شعار از دست رفتن برج آزادی را سر می‌دهند، در حالی که مجموعه آزادی سال‌های زیادی است که فعالیت‌های فرهنگی موثر دارد و هر ساله نیز خود را تجهیز می‌کند تا میزبان خوبی برای اهالی فرهنگ، علم و مردم باشد.

صفی پور عنوان کرد: رستوران برج آزادی نیز با مجوز و نظارت کامل فعالیت می‌کند و گزارش‌های بدون پایه و اساس تنها موجب ایجاد شائبه و نارضایتی در جامعه می‌شود.

مدیر عامل بنیاد رودکی اظهار کرد: در جلسه اخیر بنیاد رودکی، رئیس سازمان برنامه و بودجه قول‌هایی برای اختصاص بودجه به بنیاد دادند که در نظر داریم برای بازسازی مجموعه برج آزادی استفاده شود.

فعالیت ۱۵۰ موزه غیر دولتی در کشور

در ادامه آیین افتتاح نخستین موزه شهاب‌سنگ ایران، محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها و صنایع دستی کشور و معاون سازمان میراث فرهنگی گفت: ۱۵۰ موزه غیر دولتی که توسط اشخاص حقیقی شکل گرفته، در کشور فعالیت می‌کند که نشان می‌دهد میراث کشور توسط افراد حقیقی پاسداری می‌شود و اتفاق بسیار خوبی در جهت توسعه‌یافتگی کشور است.

وی ادامه داد: هدف موزه‌ها سوق جامعه به سمت توسعه پایدار است، جوامعی که دارای تغییرات بنیادی هستند، به توسعه پایدار دست پیدا کرده‌اند و همچنین مبنای هر تغییر آگاهی است.

کارگر اضافه کرد: زمانی که از محیط زیست، جامعه و تاریخ شناخت و آگاهی لازم را نداریم، نمی‌توانیم برخورد و برنامه‌ریزی صحیحی در مورد آنها داشته باشیم.

مدیرکل امور موزه‌ها تصریح کرد: به دلیل عدم شناخت از جامعه در برنامه‌ریزی‌های توسعه پایدار دچار اشتباه هستیم. به عنوان مثال فکر می‌کنیم که خشکسالی در یکی دو سال اخیر اتفاق افتاده در حالی که خشکسالی در ۲۵۰۰ سال پیش نیز بوده است.

وی همچنین گفت: اگر از تجارب مدیریت آب در گذشته بهره بگیریم، برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری را انجام می‌دهیم. همچنین موزه شهاب‌سنگ‌ها بسیار مهم است زیرا ما را با پدیده‌ای خارج از کره زمین آشنا می‌کند و تنها آثار ملموس از کرات دیگر در زمین است.

کارگر عنوان کرد: شهاب‌سنگ‌ها پنجره‌ای پر رمز و راز هستند که از جهان دیگر به سمت ما باز شده است. این موزه در جایگاه خود بسیار ارزشمند است و برای توریست‌های خارج کشور جاذبه فراوانی دارد.

۱۲۰۰ قطعه شهاب‌سنگ گنجینه با ارزشی برای کشور است

همچنین علی مفاخریان شهردار منطقه ۹ تهران نیز گفت: شهاب‌سنگ‌ها توجه به پدیده‌های جهان و نگاه به گذشته است و مطالعه روی تاریخ شهاب‌سنگ‌ها در حوزه زمین‌شناسی و ستاره‌شناسی حائز اهمیت و بیانگر تاریخ کهکشان است.

وی ادامه داد: هزار و ۲۰۰ قطعه شهاب‌سنگ، گنجینه با ارزشی برای کشور و جمع‌آوری آنها در نوع خود بی‌نظیر است. دو برخورد شهاب‌سنگی در آریزونای ایالت متحده آمریکا و آفریقا روی داده که باعث تغییرات جعرافیایی و اقلیمی شده است که نشان می‌دهد حیات فرا زمینی و زمینی در ارتباط با یکدیگر هستند.

۲ نفر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha