وزارت ارشاد مرجع اصلی اعلام خبرنگاری به عنوان مشاغل سخت است

آبادان – ایرنا - معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ شغل خبرنگاری را به دلیل سختی آن از جمله مشاغل سخت دانست و گفت: مرجع اصلی اعلام خبرنگاران برای بهره مندی از مزایای قانون مشاغل سخت و زیان آور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

حاتم شاکرمی روز یکشنبه پس از نشست بررسی مشکلات جامعه کارگری منطقه آزاد اروند در محل فرمانداری آبادان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خبرنگاری بر اساس قانون، یکی از مشاغل سخت و زیان آور است ولی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در خصوص معرفی خبرنگاران برای بهره مندی از مزایا این قانون نظر نهایی را اعلام کند.

وی افزود: با اجرای این قانون؛ خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و دیگر افراد شاغل در این حرفه با بهره مندی از مزایای قانون مشاغل سخت و زیان آور می‌توانند بازنشسته شوند.

مشاغل سخت و زیان‌آور کارهایی است که در آن‌ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد بوده که در اثر اشتغال در کارگر (بیمه شده) تنشی به‌مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی (جسمی و روانی) ایجاد می‌شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است.

افرادی که شغل آنها جز مشاغل سخت و زیان‌آور باشد، می‌توانند با ۲۰ سال سابقه کار متوالی یا ۲۵ سال سابقه کار متناوب در کار سخت و زیان‌آور بازنشسته شوند و در دوره بازنشستگی با وجود ۲۰ سال کار، حقوق آنها کامل محاسبه می‌شود.

۳۰۱۵/‏۶۰۶۸

سرخط اخبار استان‌ها