کردستان میزبان همایش جهانی توسعه گردشگری روستایی سال ۲۰۲۰ است

سنندج - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: استان های کردستان و کرمانشاه به دلیل داشتن ظرفیت های بالقوه به صورت مشترک میزبان همایش جهانی توسعه گردشگری روستایی و اکوتوریسم در سال ۲۰۲۰ هستند.

سید محسن علوی روز پنجشنبه در دومین جشنواره توت فرنگی کردستان در روستای شیان سنندج اظهار داشت: ایران به دلیل پتانسیل ها و ظرفیت بالای که در حوزه اکوتوریسم و گردشگری روستایی دارد در جهان به عنوان میزبان برگزاری این همایش جهانی انتخاب شده است.

وی با اشاره به اینکه در کشور برای برگزاری این مراسم ۱۶ استان داوطلب شده بودند افزود: از میان این استان ها به دلیل پتانسیل های بالای گردشگری روستایی میزبانی همایش به کردستان و کرمانشاه واگذار شد.

علوی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی کشور برای توسعه گردشگری این استان برنامه های ویژه در نظرگرفته است که مطالعات توسعه گردشگری کردستان با همکاری موسسه تحقیقاتی جایکای ژاپن و انتخاب کردستان به عنوان ۲ مقصد ویژه گردشگری کشور از جمله این برنامه ها است.
وی افزود: در این راستا طرح توسعه گردشگری غرب کشور با همکاری ۱۰ استان غرب کشور از دیگر برنامه های مهم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

علوی در خصوص آمار بوم گردی استان نیز گفت: در حال حاضر ۱۲ خانه بوم گردی در استان فعال شده و درخواست تاسیس ۴۰ واحد دیگر نیز در دست بررسی بوده که نشانه موفقیت این طرح در استان است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: هدف از برگزاری این برنامه ها جلب توجه مردم و گردشگران به مناطق ناشناخته گردشگری استان است.

وی با اشاره به اینکه جشنوارهای گذشته در این راستا بسیار موثر بوده اضافه کرد: حضور مهمان های استانی، کشوری، و بین المللی امروز در این جشن گویای موفقیت آمیز بودن تلاش های این عرصه است.

در پایان این مراسم که با همکاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جهاد کشاورزی سنندج و بخشداری سیروان برگزار شد از برگزارکنندگان این مراسم و توت فرنگی کاران نمونه استان تقدیر شد.

استان کردستان هم اکنون دارای سه هزار و ۴۰۰ هکتار مزرعه توت فرنگی است که ۱۷ هزار بهره بردار آن سالانه بین ۴۲ تا ۴۷ هزار تن محصول شامل ۷۵ درصد از کل تولید توت فرنگی کشور را روانه بازار مصرف می کنند.

۷۳۴۹ / ‏‬ ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =