۲۸ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۵۸
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 83355453
T T
۰ نفر
تنها ۱۰ درصد درآمد عشایر خراسان شمالی وابسته به دام نیست

بجنورد- ایرنا- مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: تنها ۱۰ درصد درآمد عشایر این استان وابسته به دام نیست و از محل تولید صنایع دستی، جمع آوری گیاهان دارویی و زراعت و باغداری تامین می شود.

محمدرضا قلی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۹۰ درصد درآمد خانوارهای عشایری این استان از محل فروش دام و گوشت قرمز تامین می شود که ضروری است بر ایجاد تنوع در درآمد خانوارهای عشایری منطقه افزوده شود و این امر در دستور کار این اداره کل است.

وی با بیان اینکه ۸ درصد از گوشت قرمز عشایر کشور در این استان تولید می شود، گفت: سرانه دام خانوارهای عشایری این خطه بیش از میانگین کشوری است و به طور میانگین هر خانوار عشایر این استان ۱۸۰ راس دام سبک دارد که این سرانه در کشور ۱۳۰ راس است.
پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد تولید گوشت استان را تولید می‌کنند.
وی با بیان اینکه ۳ درصد جمعیت استان خراسان شمالی را عشایر تشکیل می‌دهند، افزود: عشایر خراسان شمالی ۱.۸ درصد جمعیت عشایر کشور را شامل می شوند.

عشایر سالانه ۱۰ هزار متر مربع انواع صنایع دستی تولید دارند
قلی پور یکی از توانمندی ها و ظرفیت های خانوارهای عشایری این استان را در زمینه صنایع دستی دانست و افزود: این افراد سالانه بیش از ۱۰۰ هزار متر مربع انواع صنایع دستی از جمله سفره کردی، جاجیم، گلیم، فرش کردی، کفش، کیف و سایر محصولات داری و غیر داری تولید می‌کنند.
مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: در راستای حمایت از صنایع دستی، بالا بردن درآمد خانوارهای عشایری و اشتغال پایدار هم اکنون ۲ شرکت تعاونی زنان در استان ایجاد شده که تسهیلات ارزان قیمت در اختیار آنان قرار می گیرد، این شرکت ها آموزش و بازاریابی فروش را بر عهده دارند و سالانه افزون بر سه هزار متر مربع تولید انواع صنایع دستی دارند.
این مسئول بر حمایت از قشر تولید کننده عشایر در بخش‌های مختلف بخصوص در حوزه صنایع دستی تاکید کرد و افزود: ۱۸ صندوق خرد نیز به این منظور در استان خراسان شمالی ایجاد شده است.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی با بیان اینکه سفره سنتی دستبافت عشایر این استان به ثبت جهانی رسیده، اظهار داشت: تولیدات صنایع دستی این استان در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های کشوری و همچنین بین المللی شرکت داده می شود که بعضاً بازار خوبی نیز پیدا کرده است.

قلی پور افزود: خانوارهای عشایری هم اکنون بیشتر درگیر تولیدات صنایع دستی خودمصرفی هستند اما ظرفیت و پتانسیل زیادی برای تولید این محصولات برای فروش و افزایش درآمد خانوار نیز در آنان وجود دارد.

هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ۳۸ طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.

۳۰۰۷/‏۵۱۳۲

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha