۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱:۳۱
کد خبر: 83351433
T T
۰ نفر

پروندهٔ خبری

سفر نخست وزیر ژاپن آغازگر دوره جدید مناسبات دو کشور است

۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱:۳۱
کد خبر: 83351433
علی تاجرنیا/یک فعال سیاسی
سفر نخست وزیر ژاپن آغازگر دوره جدید مناسبات دو کشور است

تهران - ایرنا - یک فعال سیاسی گفت: امروز چهارشنبه ۲۲ خرداد نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد. این سفر اولین سفر نخست وزیر ژاپن در چهاردهه گذشته به ایران است که به گفته کارشناسان و تحلیلگران می تواند آغازگر دوره جدید مناسبات بین ایران و این کشور باشد.

علی تاجرنیا، سفر شینزو آبه به ایران را نتیجه دیپلماسی فعالانه دولت و به نفع کشورمان دانسته و به پایگاه اطلاع رسانی دولت اظهارداشت: آمریکا در منزوی کردن ایران موفقیتی حاصل نکرد و این سفر چه حاوی پیام هایی از سوی آمریکا برای ایران باشد و چه نباشد منافع اقتصادی و سیاسی زیادی برای کشورمان دارد.

وی، رویکرد دولت مبنی بر دیپلماسی فعالانه را صحیح عنوان کرد و گفت: طی ماههای گذشته ایران استراتژی دیپلماسی فعال را دنبال کرد و مجموعه تحرکاتی که در منطقه به وجود آمده نشان دهنده این است که حرکت دولت موفق بوده است.

این فعال سیاسی در خصوص اهمیت سفر آبه به ایران اظهارکرد: وقتی با فشارها و تحریم های یکجانبه از سوی آمریکا رو به رو هستیم طبیعتاً بهترین استراتژی تلاش برای تقویت ارتباطات با کشورهای منطقه و کشورهایی است که به نوعی می توانند در عین هم پیمانی با آمریکا با استقلال بیشتری فعالیت کنند که کشور ژاپن از جمله آنهاست.

تاجرنیا در ادامه افزود: این کشور با وجود اینکه سیاست هایش به آمریکا نزدیک است اما در عین حال سعی می کند با توجه به استراتژیهای خودش در خیلی از موارد سیاست های مستقل تری را در پیش بگیرد. البته این مساله با توجه به اینکه حجم مبادلات آمریکا با ژاپن بالاست کار دشواری برای این کشور است ولی بازهم ارزشمند است.

این فعال سیاسی سفر آبه به ایران را آغازگر دوره جدید مناسبات بین ایران و ژاپن دانست و افزود: حضور نخست وزیر ژاپن که برای اولین بار پس ازانقلاب اسلامی انجام می شود هم نشان دهنده عزم این کشور برای گسترش روابط است وهم نشان دهنده دیپلماسی فعال وزارت امور خارجه و تقویت ارتباطات است.

وی افزود: بدون شک انتظاراتی که ترامپ و هم پیمانانش برای منزوی کردن ایران داشتند برآورده نشده است و این مساله به هوشمندی وتدابیر ایران بازمی گردد.

این فعال سیاسی با تاکید بر ضرورت تقدم منافع ملی بر رفتارهای سلیقه ای در سیاست خارجی کشور گفت: خط قرمز ما باید منافع ملی کشور باشد.

وی با اشاره به اهمیت حضور نخست وزیر ژاپن در ایران و با بیان اینکه اصل تعامل مثبت است، گفت: اما آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده این است که جمهوری اسلامی ایران بتواند استراتژی های خود که در فضای مه آلود تحت تاثیر تبلیغات یک سویه آمریکایی ها به غلط تعریف شده است را در این دیدارها ترسیم کند.

تاجرنیا گفت: معرفی بازار ایران طبیعتاً می تواند هم برای ژاپن و هم برای دیگر کشورها جذاب باشد. به هر حال امروز اقتصاد دنیا با چالش های جدی مواجه است و طبیعتاً خیلی از کشورها نمی خواهند فرصت های اقتصادی خود را از دست بدهند. باید سعی کنیم هزینه ارتباط با کشورمان را برای این دسته از کشورها پایین بیاوریم تا بستر مناسبی برای تعامل با ایران به وجود آوریم.

نخست وزیر ژاپن در سفر دو روزه به ایران عصر روز ۲۲ خرداد ماه سال جاری وارد تهران و بلافاصله مذاکرات هیات ژاپنی به ریاست نخست وزیر ژاپن و هیات ایرانی به ریاست دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

شبد **۱۱۰۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha