۱۰ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۶
کد خبر: 83334721
T T
۰ نفر
برگزاری سراسری سوگواره تعزیه ده زیار به معرفی استان کرمان کمک می کند

کرمان- ایرنا- سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان از سوگواره تعزیه ده زیار به عنوان یک رویداد فرهنگی مذهبی نام برد که برگزاری آن در سطح ملی به معرفی قابلیت های مذهبی و هنری این استان کمک می کند.

به گزارش ایرنا، محمدصادق بصیری سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری کرمان شامگاه پنجشنبه در نشست هماهنگی تعزیه ده زیار اظهار داشت: از برگزاری سوگواره تعزیه ده زیار در سطح ملی استقبال می‌کنیم اما با توجه به محدودیت زمان باید تمام جوانب آن را بررسی کرد.
بصیری با بیان اینکه تمام ما به نوعی در برگزاری این مراسم مسئول هستیم بر تامین امنیت مراسم توسط دستگاه‌های امنیتی استان، نیروی انتظامی، فرمانداری کرمان و بخشداری چترود تاکید کرد.


*تعزیه ده زیار ملی برگزار می‌شود
در این نشست ثارالله انکوتی دبیر نخستین سوگواه ملی تعزیه ده زیار با اشاره به اینکه سوگواره تعزیه ده‌زیار هر ساله در ایام ارتحال معمار کبیر انقلاب در محل دارالشفاء و سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده‌زیار برگزار می‌شود اظهار داشت: تا کنون ۶ دوره این سوگواره به صورت استانی برگزار شده است.
وی با بیان اینکه این سوگواره امسال برای نخستین بار به صورت ملی برگزار می‌شود گفت: امیدواریم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مذهبی، آئینی و ملی این مراسم معرفی خوبی از استان و منطقه در سطح ملی داشته باشیم.
دبیر نخستین سوگواه ملی تعزیه ده‌زیار با اشاره به اهداف برگزاری این مراسم در روستای ده زیار بیان کرد: متاسفانه تمام برنامه های فرهنگی و مذهبی مهم در سطح مرکز استان برگزار می‌شود و مردم روستاها از این برنامه ها بی بهره هستند اما سوگواره تعزیه ده زیار به عنوان یک برنامه فرهنگی مذهبی و هنری این امکان را فراهم کرده تا مردم روستا نیز از برنامه های مهم در سطح ملی استفاده کنند.
وی با بیان اینکه ده زیار سابقه زیادی در برگزاری آئین سنتی مذهبی تعزیه دارد افزود: مردم ولایتمدار و مذهبی روستای ده زیار همیشه در برگزاری مناسبت‌ها و مراسم ملی و مذهبی پای کار بوده و مردمی برگزار شدن مراسم مردم در کاهش هزینه‌ها بسیار اثرگذار بوده است به طوریکه اگر همین سوگواره قرار بود در مرکز استان برگزار شود هزینه برگزاری آن چندین برابر می‌شد.
انکوتی با اشاره به اینکه تعزیه یک مراسم عزاداری و سوگواری است که مردمی بودن مهمترین جنبه برگزاری این مراسم است، تخصصی برگزار شدن سوگواره تعزیه ده زیار را از مهمترین ویژگی‌های این سوگواره برشمرد و گفت: در ده شب برگزاری این سوگواره تمامی گروه‌های شرکت کننده ملزم به اجرای یک تعزیه هستند و اجرای یک مجلس تعزیه توسط همه گروه‌ها کار هیات داوران را عادلانه‌تر و از طرفی سوگواره آموزشی می‌شود.
وی با بیان اینکه برگزاری تعزیه نباید معطوف به ایام خاصی در سال شود گفت: یکی از دلایل برگزاری این سوگواره در ایام سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) هم همین مسئله است و اجرای گروه‌های تعزیه استان معطوف به ایام محرم و ایام فاطمیه نمی‌شود.
دبیر نخستین سوگواه ملی تعزیه ده‌زیار با اشاره به اینکه تعزیه در کنار بعد مذهبی بعد هنری هم دارد و این مساله آمادگی این هنرمندان را در تمام ایام سال می‌طلبد بیان کرد: هنر آیئنی مذهبی تعزیه ثبت ملی شده و در زمان ثبت این آئین کشورهای زیادی مدعی آن بودند که خوشبختانه به نام کشور ما ثبت ملی شد.
وی با اشاره به انتشار فراخوان سوگواره ملی تعزیه در تاریخ اول خرداد ماه جاری تصریح کرد: این سوگواره در سالهای گذشته با استقبال خوب مردم از سراسر استان و حتی کشور رو به رو شده و امسال نیز با انتشار فراخوان سوگواره گروه‌های زیادی از سراسر کشور برای حضور در سوگواره اعلام آمادگی کردند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این نشست نیز با اشاره به اینکه چندین سال است که سوگواره تعزیه ده زیار به صورت استانی برگزار می‌شود و امسال نخستین سالی است که سوگواره به صورت ملی برگزار می‌شود گفت: این مراسم یک رویداد بزرگ فرهنگی در حوزه هنر آیئنی و مذهبی در استان است و افرادی با دیدگاه فرهنگی تلاش کردند تا برگزاری این مراسم به معرفی روستای ده زیار بیانجامد.
محمدرضا علیزاده با بیان اینکه سوگواره تعزیه ده زیار با کیفیت تمام در دوره‌های قبل برگزار شده است و یک حرکت فرهنگی بسیار خوب است افزود: ای کاش در تمامی مناطق و شهرها و روستا این چنین فعالیت‌هایی برگزار می‌شد که به عنوان شناسنامه این مناطق معرفی می‌شد.
وی با اشاره به اینکه با برگزایر سوگواره تعزیه در ده زیار این روستا در بعد فرهنگی به نام تعزیه شناخته شده و به دیگر مناطق کشور معرفی شده است خاطر نشان کرد: در سالهای گذشته تمام کار برعهده خود مسئولان گروه بوده و ما تنها در کنار آنها حضور داشتیم و خوشحالیم که امسال شورای سیاستگذاری برگزاری سوگواره در سطح استان تشکیل شده و اماده همکاری هستیم.
۳۰۲۹/‌‬ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha