۱۰ خرداد ۱۳۹۸، ۶:۲۴
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 83334620
T T
۰ نفر

آمریکا: فسخ توافق تجاری ترجیحی با هند قطعی است

۱۰ خرداد ۱۳۹۸، ۶:۲۴
کد خبر: 83334620
آمریکا: فسخ توافق تجاری ترجیحی با هند قطعی است

تهران – ایرنا – همزمان با آغاز دور دوم نخست وزیری «نارندرا مودی»، آمریکا اعلام کرد که پایان توافق تجاری ترجیحی واشنگتن و هند قطعی شده است.

به گزارش جمعه رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه مارس اعلام کرده بود که دولتش توافق تجاری موسوم به برنامه «نظام عمومی تجارت ترجیحی» را فسخ خواهد کرد. این برنامه به کشورهای در حال رشد امکان می دهد تا بدون پرداخت عوارض گمرکی، کالاهای خود را به آمریکا صادر کنند.


قوانین آمریکا دولت این کشور را ملزم می کند که ۶۰ روز بعد از مطلع کردن کنگره از تصمیمش، منتظر بماند. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت: باید پذیرفت که تعلیق برنامه نظام عمومی تجارت ترجیحی ادامه خواهد یافت.


هند بر اساس این برنامه در سال ۲۰۱۷ حدود ۵.۶ میلیارد دلار کالا به آمریکا صادر کرد. دولت ترامپ علیه متحدان آمریکا مواضع تجاری تندی اتخاذ کرده است. ترامپ از تعرفه های هند بر کالاهایی مانند موتورسیکلت های آمریکایی ناخرسند است.


از سوی دیگر، آمریکا هند را تحت فشار قرار داده است تا مقررات سفت و سخت علیه واردات لبنیات از ایالات متحده را لغو کند.


اظهارات مقام آمریکایی درباره قطعی شدن فسخ توافق تجاری با دهلی نو در حالی است که مودی عصر روز پنجشنبه در مراسمی رسمی سوگند یاد کرد و به این ترتیب دوره دوم نخست وزیری خود را آغاز کرد.


در انتخابات سراسری هند که یک هفته پیش به پایان رسید، حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی ۳۴۸ کرسی از ۵۴۳ کرسی پارلمان هند را به دست آورد؛ در حالی که حزب کنگره بزرگ ترین رقیب مودی تنها ۹۰ کرسی پارلمان را کسب کرد. سایر احزاب سیاسی هند نیز مجموعاً ۱۰۴ کرسی کسب کردند.


انتظار می رود مودی و ترامپ اواخر ماه ژوئن در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ژاپن دیدار کنند.


شبک **۹۴۲۳** ۱۸۵۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha