۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۴۰
کد خبر: 83307318
T T
۰ نفر

پروندهٔ خبری

نیویورك تایمز: روحانی در مسیر ترامپ گام نگذاشت

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۴۰
کد خبر: 83307318
نیویورك تایمز: روحانی در مسیر ترامپ گام نگذاشت

تهران-ایرنا- روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز، در بازتاب اظهارات امروز (چهارشنبه) حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری كشورمان نوشت:روحانی از مسیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریكا در خودداری از پیروی كامل از كل توافق هسته ای خودداری كرد و برعكس به اطلاع كشورهای اروپایی رساند كه او برخی گام های سنجیده شده ای را برداشته است.

این روزنامه آمریكایی در گزارشی تحت عنوان «ایران می گوید پایبندی به تعهداتش در قبال بخش هایی از توافق هسته ای را متوقف می كند» افزود: ایران امروز چهارشنبه اعلام كرد كه این كشور دیگر به دو تعهد خود تحت توافق هسته ای پایبند نخواهد بود. اعلام تصمیم جدید ایران توسط روحانی دقیقا یك سال بعد از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا درخارج كردن كشورش از توافق هسته ای سال 2015 انجام شد.
این گزارش افزود: با این حال روحانی در مسیر ترامپ در لغو كامل توافق گام نگذاشت. در مقابل او به دولت های اروپایی گفت كه به آنها 60 روز فرصت خواهد داد تا بین پیروی از ترامپ یا نجات دادن توافق از طریق ورود به تجارت نفت با ایران و بر خلاف تحریم های یكجانبه آمریكا، یكی را انتخاب كنند.
نیویورك تایمز نوشت: وی (روحانی) در سخنانی كه از تلویزیون ملی پخش می شد، گفت: مسیری كه ما انتخاب كردیم مسیر جنگ نیست، مسیر دیپلماسی است. اما دیپلماسی با زبان جدید و منطق جدید.
نیویورك تایمز افزود: وی گفت كه از امروز (چهارشنبه)، ایران به تقویت ذخایر اورانیوم غنی شده در سطح پایین و آب سنگین خواهد پرداخت. اگر اروپایی ها نتوانستند تحریم های یكجانبه آمریكا را جبران كنند ایران ساخت راكتور هسته ای را از سر می گیرد. این راكتور تحت برجام تعطیل شده بود و اجزای كلیدی آن، برچیده شده بود.
نیویورك تایمز نوشت: هیچ یك از این اقدامات در آینده نزدیك باعث دسترسی ایران به سلاح هسته ای نمی شود اما باعث خواهد شد این كشور تلاش هایی را كه طبق توافق متوقف شده بود، به طور آرام و یكنواخت از سر گیرد.
این رسانه در ادامه آورده است: اعلام امروز روحانی ضربه شدید دیگری به توافقی است كه «باراك اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریكا امیدوار بود به خصومت 40 ساله دو كشور پایان دهد و به ایجاد دوره جدیدی از همكاری منجر شود. هرچند ایران به طور دقیق به اصول توافق پایبند بود این همكاری هرگز رخ نداد.
هنوز معلوم نیست واكنش واشنگتن به تصمیم جدید ایران چه خواهد بود. درحالی كه آمریكا از توافق خارج شده است اما از مدتها پیش خواستار آن بوده كه ایران به تعهداتش در قبال بازرسان بین المللی و توقف اقدامات هسته ای خود پایبند باشد.
«جان بولتون» مخالف جدی توافق هسته ای، اغلب گفته است كه ایران هرگز قصد نداشته بلندپروازی های هسته ای خود را متوقف كند و ممكن است به سخنرانی روحانی به عنوان ادله دیگری برای اثبات این ادعایش استفاده كند.
نیویورك تایمز افزود: هر چند تصمیم ایران به توافق هسته ای تاریخی پایان نداد اما آن را در وضعیت تنفس مصنوعی قرار داد.
این رسانه نوشت: «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به تازگی در مصاحبه با نیویورك تایمز گفت كه مقامات ارشد این كشور برای پاسخگویی به اقدامات ترامپ به دلیل محدود كردن درامدهای ایران تحت فشار هستند. او تلاش ها برای محدود كردن فعالیت های تجاری با ایران را «جنایتی جنگی» علیه مردم این كشور دانست.
مقامات ارشد ایرانی در تلاش برای نشان دادن اختلاف رفتارشان با ترامپ، با درخواست ها برای پایان دادن به این توافق خودداری كرده اند. در مقابل بر اساس گفته بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، تهران در یك سال گذشته به طور كامل به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای پایبند بوده است.
نیویورك تایمز نوشت: تصمیم جدید ایران همچنین فقط چند روز بعد از اعلام دولت آمریكا برای اعزام ناو و بمب افكن خود به خلیج فارس اتخاذ شد.
«مایك پمپئو» وزیر امور خارجه آمریكا روز سه شنبه در سفری اعلام نشده به عراق به خبرنگاران گفت با مقام های عراقی درباره «تهدیدهایی كه از سوی ایران مشاهده كرده ایم»، گفت وكرده است.
وی گفت، ما نمی خواهیم كسی در كشور آنها (عراق) دخالت كند؛ حتی حمله به كشور دیگری از طریق عراق و توافق كاملی در این زمینه (با مقامات عراقی) داشتیم.
نیویورك تایمز نتیجه گرفت، اقدامات دولت ترامپ می تواند به از سرگیری بحران هسته ای منجر شود زیرا طرف ایرانی نیز به دنبال افزایش فشارها خواهد بود.
به گزارش ایرنا، رسانه های غربی در بازتاب سخنان رئیس جمهوری بر تصمیم كشورمان برای توقف فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین در 60 روز آتی تاكید كرده اند.
رسانه هایی همچون رویترز، آسوشیتدپرس و خبرگزاری فرانسه به اظهارات آقای روحانی درباره تدابیر ایران در دو ماه آتی در زمینه توافق هسته ای اشاره كرده اند.
رسانه های خارجی از دیروز (سه شنبه) به گمانه زنی و بازتاب خروج ایران از بخش هایی از تعهداتش در قبال توافق هسته ای پرداخته اند. این رسانه ها با استناد برگزارش های رسانه های داخلی این خبر را بازتاب داده اند. از جمله رسانه انگلیسی گاردین از «اقدام تقابلی» ایران خبر داد و نوشت: یك سال بعد از خروج آمریكا از توافق هسته ای، ایران «اقدامات تقابلی» را بكار می بندد.
گاردین نوشت: ایران تاكید دارد كه اعلام این موضع جدید ایران به معنای خروج كامل این كشور از توافق نخواهد بود و شامل یك مهلت دو ماه به اتحادیه اروپا برای عمل به تعهداتش است.
این رسانه انگلیسی نوشت: واشنگتن احتمالا این اقدام را دلیلی برای اثبات این مساله قلمداد خواهد كرد كه توافقی –كه آمریكا در مه 2018 آن را نقض كرد- شكست خورده و دیگر ارزش پیگیری ندارد.
گاردین افزود: ایران صبر خود را درقبال تلاش های اروپایی ها برای ایجاد ساز وكار مالی جدید از دست داده است. این ساز وكار به اروپا اجازه می دهد به مراودات تجاری كالاهایی همچون دارو و كالاهای ایران دوستانه ادامه دهد. دولت ترامپ بارها هشدار داده كه شركت های چندملیتی اروپا در صورت تجارت بر ایران و تلاش برای فعالیت در بازار آمریكا، جریمه خواهند شد.
این گزارش خاطرنشان كرده كه بازرسان سازمان ملل می گویند ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای پایبند بوده است. این توافق هنوز مورد حمایت اروپایی ها و دموكرات هایی است كه به دنبال بركناری ترامپ در انتخابات سال آینده میلادی آمریكا هستند.
اروپام**9158**2040