۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۰۹
کد خبر: 83297575
T T
۰ نفر

مومنی: مراكز غیرمجاز درمان اعتیاد شناسایی شدند

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۰۹
کد خبر: 83297575
مومنی: مراكز غیرمجاز درمان اعتیاد شناسایی شدند

تهران- ایرنا- دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با مراكز غیرمجاز درمان و ترك اعتیاد برخورد قانونی صورت می گیرد، این مراكز شناسایی شده اند و آمار آن ها بعدا اعلام می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار اسكندر مومنی روز سه شنبه در همایش دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر كشور در مجموعه فرهنگی شقایق افزود:
اخبار زیادی در زمینه مراكز غیرمجاز درمان و ترك اعتیاد از سوی نیروی انتظامی رسیده است و این اخبار به متولیان امر مانند بهزیستی و وزارت بهداشت اطلاع رسانی و ابلاغ شده است.
مومنی افزود: در حال حاضر اراده مقابله با این مراكز ایجاد شده و مقابله با مراكز غیرمجاز درمان اعتیاد در دستور كار قرار گرفته است.

*خانواده ها در مبارزه با اعتیاد به یاری دولت شتافتند
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر از اجرای طرح یاری گران برای مبارزه با اعتیاد خبر داد و گفت: در این طرح همه نهادهای فرهنگ ساز، گروه های مرجع و مردم مشاركت خواهند داشت و زمینه حضور آموزش و پرورش، خانواده ها، ورزشكاران و نخبگان در این طرح فراهم می شود.
مومنی اضافه كرد: جزئیات این طرح در آینده اعلام می شود اما اولویت و راهبرد اصلی آن در حوزه اقدامات پیشگیرانه است.
وی ادامه داد: این طرح مراحل نهایی خود را پشت سر گذاشته و در آینده نزدیك ابلاغ می شود.
مومنی افزود: برای پیشگیری از اعتیاد ، مساله صیانت درونی مهم است و مقابله به تنهایی كارآیی ندارد.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: لازم است كه برای معتادان در حال درمان، شرایط مهارت آموزی ایجاد شود و اتفاقا به طرح جدید بازپروری معتادان، مهارت آموزی اضافه شده است تا پس از درمان و بازپروری، شغلی داشته باشند.
مومنی گفت: ایران در همسایگی كشوری است كه از زمان حضور آمریكا در آنجا، تولید مواد مخدر از 200 تن به 10 هزار تن یعنی به 50 برابر رسیده است.

*معتادان متجاهر از اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 98 است
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره اهداف همایش دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر كشور در مجموعه فرهنگی شقایق گفت: هدف از برگزاری این نشست دو روزه ارزیابی اقدامات سال گذشته ، برنامه ریزی و تدوین اقدامات برای سال 98 و ارائه برنامه های جدید به مسئولان استانی و تبادل نظر بین آنها است.
مومنی درباره مهم ترین برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 98، گفت: موضوع معتادان متجاهر از اولویت های كوتاه مدت ما است.
وی، برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت نگهداری از معتادان متجاهر ، درمان و نگهداری آنان و عدم بازگشت مجدد آنان به مناطق پاكسازی شده را از اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر برشمرد و گفت: بسیاری از ساكنان مناطق پاكسازی شده از معتادان متجاهر ابراز خوشحالی كرده اند اما این دغدغه را دارند كه این مساله موقت باشد و اتفاقا دغدغه جدی است.
مومنی اضافه كرد: در حال تبادل نظر هستیم تا مناطق پاكسازی شده از معتادان متجاهر به حالت گذشته بازنگردند چراكه شرایط اجتماعی را برای ساكنان منطقه سخت می كند.
وی اضافه كرد: در حال حاضر 50 تا 60 هزار معتاد متجاهر در كشور به سر می برند كه 15 هزار نفر آنان در تهران هستند.

*بیمارستان مختص معتادان بیمار احداث می شود
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: معتادان دارای بیماری های خاص از مشكلات اجرای طرح های مقابله با اعتیاد به شمار می رود بنابراین با وزیر بهداشت مذاكراتی داشتیم و موافقات اولیه به عمل آمده كه یا بیمارستانی موجود به این كار اختصاص یابد یا اینكه با كمك ستاد ، بیمارستانی برای این امر احداث شود.
مومنی افزود: معتادان دارای بیماری های خاص و زخم های باز تحت پوشش این بیمارستان ها قرار خواهند گرفت. این بیمارستان طی ماه های آینده ایجاد خواهد شد.

*تقویت حضور نیروهای مبارزه با مواد مخدر در مسیرهای آبی
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سئوال یكی از خبرنگاران در مورد تغییر مسیر ترانزیت مواد مخدر از زمینی به آبی گفت: در زمینه مبارزه با مواد مخدر ، چون جنگ است و جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه بین المللی مبارزه با مواد قرار دارد ، بخشی از قاچاقچیان مواد تغییر مسیر می دهند و بنابراین یكی از موضوعات تقویت حضور نیروهای مبارزه با مواد مخدر در مسیرهای آبی و دریا است.
مومنی تاكید كرد: اقدامات هدفمند و شناسایی باندهای بزرگ از جمله اقدامات مبارزه با اعتیاد به شمار می رود.

*ایجاد ظرفیت نگهداری 4 هزار معتاد متجاهر از سوی سپاه
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: برای نگهداری معتادان متجاهر به ظرفیت های چند هزار نفری نیاز است كه اكنون مراكزی با ظرفیت 500 نفر در تهران و چهار هزار نفر در سراسر كشور در حال آماده شدن از سوی سپاه است.
مومنی اضافه كرد: این ظرفیت های نگهداری طی ماه های آینده به بهره برداری خواهند رسید.
اجتمام*9185*9105
۰ نفر