نماینده مجلس:400 میلیارد ریال برای گازرسانی به مناطق مرزی گنبد پیش بینی شد

گنبدكاووس - ایرنا - نماینده مردم گنبدكاووس درمجلس شورای اسلامی اعلام كرد كه مبلغ 400 میلیارد ریال اعتبار برای گازرسانی به 17 روستای بخش مرزی داشلی برون این شهرستان پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، قرجه طیار روز دوشنبه درمراسم بزرگداشت 9 اردیبهشت روز ملی شوراها و درجمع اعضای شوراهای اسلامی بخش مركزی گنبدكاووس تصریح كرد: عملیات اجرایی گازرسانی به این روستاها پس از ماه مبارك رمضان و با حضور معاون وزیر نفت و مدیر عامل شركت ملی گاز كشور آغاز می شود.
عضو كمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی برای رفع اشكالات شورای نگهبان به لایحه تصویب هشت منطقه آزاد كشور در این كمیسیون نیز خبر داد و گفت: این اشكالات ظرف 2 تا 3 ماه آینده رفع و برای تصویب نهایی به این شورا ارجاع می شود.
طیار، تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه برون گنبدكاووس را بزرگترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی به مردم گلستان دانست و اضافه كرد: با راه اندازی منطقه آزاد، هفت تا هشت هزار فرصت شغلی برای جوانان و تحولی بزرگ درحوزه اقتصادی این استان ایجاد می شود.
وی همچنین گفت: با پیگیری های انجام شده جاده ترانزیتی موسوم به نفت گنبدكاووس كه فاصله مركز این شهرستان با گمرگ اینچه برون را از 75 به 45 كیلومتر كاهش می دهد، جزو پروژه های ملی وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و هم اكنون عملیات آسفالت 12 كیلومتر آن در قالب دو مرحله آغاز شده است.
نماینده مردم گنبدكاووس ادامه داد: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی مسئول آزادسازی ادامه مسیر جاده نفت تعیین شده و تا پایان امسال مسیر این جاده ترانزیتی بازگشایی می شود.
طیار، راه اندازی مركز جامع غربالگری سرطان و مركز درمان بیماری های قلب (آنژیوگرافی) در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) گنبدكاووس تا 2 ماه آینده را از دیگر اقدامات خود و مسئولان این شهرستان اعلام كرد و گفت: دانشكده علوم پزشكی كه مجوز آن نیز صادر شده در آینده ای نزدیك در گنبدكاووس راه اندازی می شود.
وی با تبریك روز شوراها، اعضای این نهاد مردمی را نمایندگان واقعی مردم دانست و ضمن قدردانی از تلاش شوراها برای ارائه خدمات به مردم تاكید كرد و از مدیران ادارات و نهادهای اجرایی و خدماتی این شهرستان درخواست كرد تا به وظایف قانونی خود نسبت به شوراها عمل نمایند.
به گزارش ایرنا، فرماندار ویژه گنبدكاووس نیز دراین مراسم با تبریك روز شوراها از تلاش های آنان در انجام فعالیت های عمرانی در روستاها و امداد رسانی به مردم در جریان سیل اخیر قدردانی كرد و گفت: براثر آبگرفتگی و سیل روزهای پایانی سال 97 و اوایل امسال، برخی مناطق شهری و 15 روستا با جمعیت تقریبی 80 هزار نفر درگیر این حادثه شدند كه با مدیریت خوب ستاد بحران و مشاركت مردم و شوراها در كمتر از یك هفته شرایط این شهرستان عادی شد.
كریمی اضافه كرد: براثر آبگرفتگی و سیل اخیر و مطابق با كارشناسی های انجام شده، مجموعا 7390 میلیارد ریال به بخش های مختلف كشاورزی، دام، مسكن، زیرساخت ها، جاده ها و ابنیه های گنبدكاووس خسارت وارد شد كه همه تلاش مدیران، پیگیری جبران خسارت ها از طریق كمك های بلاعوض و تسهیلات پیش بینی شده است.
به گزارش ایرنا، رییس شورای اسلامی بخش مركزی گنبدكاووس نیز در این مراسم، برخی اقدامات انجام شده در روستاهای این بخش توسط شوراها و دهیاران از جمله اجرای طرح هادی، فعالیت های عمرانی و زیرساختی، غرس درختان مثمر و احداث آب بندان ها با هدف ایجاد درآمد پایدار برای روستاها را تشریح كرد.
قربان محمد قولجایی به برخی مشكلات شوراهای روستایی نیز اشاره كرد و با قدردانی از همكاری ادارات و نهادها با شوراها و دهیاران، برلزوم استمرار و گسترش این همكاری ها با هدف تسریع در خدمات رسانی به مردم تاكید كرد.
وی، پیگیری بیمه تامین اجتماعی اعضای شوراها، كم رنگ شدن تدریجی نقش شوراها در تصمیم گیری ها، رعایت عدالت در توزیع اعتبارات و عوارض بین مناطق شهری و روستایی با توجه به جمعیت، توجه به روشنایی معابر روستاها و رسیدگی به وضعیت روستاهای سیل زده برای جبران خسارت را از مهمترین مشكلات و انتظارات شوراهای بخش مركزی گنبد از مسئولان برشمرد.
دراین مراسم كه بخشدار مركزی و برخی مسئولان گنبدكاووس نیز حضور داشتند، از برخی اعضای شوراهای این بخش كه در جریان سیل اخیر به مردم امداد رسانی كرده بودند، با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.
بخش مركزی شهرستان 350 هزار نفری گنبدكاووس درشرق گلستان، به گفته رضا باقری بخشدار این بخش با 133 روستای دارای كد شناسایی و 38 نقطه جمعیتی 435 عضو شورا دارد.
/3039/1860