۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۱۲
کد خبر: 83293642
T T
۰ نفر
رئیس شورای شهر: مشهد آیینه رشد یافتگی ایران اسلامی است

مشهد- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با تشریح مهمترین اقدامات این شورا نظیر 'تهاتر بدهیهای شهرداری، افزایش تعاملات، شفاف سازی و هوشمندسازی' این نهاد گفت: مشهد آبرو و آیینه رشد یافتگی ایران اسلامی است.

محمدرضا حیدری روز شنبه در آستانه روز شوراها در نشستی با خبرنگاران افزود: مشهد به واسطه وجود مضجع شریف رضوی شهری بی نظیر است كه هر سه سال یك بار به اندازه كل جمعیت ایران به آن سفر می كنند لذا باید در جهتی حركت كرد تا مشهد شهری در تراز جمهوری اسلامی باشد.
وی ادامه داد: نظام شورایی به بركت انقلاب اسلامی و برگرفته از آموزه های دینی شكل گرفته تا مردم در حوزه های محلی در قالب پارلمانهای محلی در سرنوشت خود دخیل باشند كه این نماد مردمسالاری دینی است.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: سرمایه اجتماعی از مهمترین سرمایه های مدیریت شهری است اعتماد سازی، تعامل و ارتباط با مردم، نخبگان و بدنه اجتماعی از رویكردهای شورای پنجم است و اعضای شورا فراتر از حوزه عملیاتی خود در این حوزه ورود كرده اند.
وی افزود: شفافیت و پاسخگویی نیز از رویكردهای مورد توجه شوراست و شورای شهر مشهد شهرداری این شهر را مشهد را مكلف كرده است تا برای افزایش اعتماد عمومی و آگاه سازی مردم داده ها و اطلاعات را در سامانه های خود بارگذاری كند.
حیدری ادامه داد: هم اینك در سامانه فاش شهرداری مشهد تمام مناقصه ها، قراردادها و خریدها با تمام جرئیات بارگذاری می شود و مشهد نخستین شهری استم كه یك میلیارد ركورد از اطلاعات شهرسازی را بر روی سامانه های مرتبط قرار داده است.

*رویكرد تعاملی
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد همه تلاش شورای پنجم این شهر را ارائه خدمت صادقانه و واقعی به مردم اعلام و بیان كرد: در فضای مدیریت شهری سعی كردیم به تعامل و هم افزایی با همه عناصر تاثیرگذار در شهر برسیم.
وی گفت: تلاش شد نگرشهای سیاسی مختلف در راستای منافع در كنار هم باشند كه هم اینك در سطوح دولت، نهادهای اجرایی، دستگاههای تاثیرگذار نظیر سازمانهای روحانیت و آستان قدس رضوی تعامل و هم افزایی با حفظ جایگاهها و نقشها وجود دارد.
حیدری ادامه داد: از این رهگذر و با تعامل و حفظ حرمت و جایگاه نماینده ولی فقیه در استان، دیروز به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه مشهد به ارائه عملكرد شورا پرداختیم و با تولیت آستان قدس رضوی نیز تعامل مثبت و سازنده ای داشتیم چون ثابت كرده ایم دغدغه شهر را داریم.
وی گفت: به این موضوع نگاهی سیاسی نداریم ولی این به معنای كنارگذاشتن دیدگاههای سیاسی مان نیست لذا در شورای پنجم سعی شد از مجادلات سیاسی پرهیز كنیم چون شورا كاركرد سیاسی - حزبی ندارد بلكه كاركرد فرهنگی - حزبی دارد.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: برای اثبات خود نیاز به دعوا و مجادله سیاسی نیست بلكه با عملكرد واقعی خود می توانیم تاثیرگذار باشیم لذا در فضای شهری رویكرد تعامل سازنده و گفت و گو را با جریانها و عوامل مختلف انتخاب كرده ایم و بر آن اصرار داریم.
وی ادامه داد: به دور از دیدگاههای سیاسی تصاویر اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در چهار دوره گذشته امروز و در آستانه روز شوراها در سطح شهر اكران شده است تا قدردان تلاش این افراد باشیم.
حیدری گفت: بنا نداریم هر گامی برمی داریم با نگاه پیروزی در انتخابات آینده باشد بلكه می كوشیم یادگار خوبی از شورای اصلاح طلبان در سطح شهر به جای گذاریم.

* رهایی شهرداری مشهد از بدهی
وی در ادامه همچنین گفت: شورای پنجم و مدیریت شهری حدود دو سال قبل شهرداری مشهد را با بدهی هفت هزار میلیارد تومانی مربوط به بانكها و پیمانكاران تحویل گرفت اما توانست مشهد را از این بدهی رها سازد.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: پارسال قانونی مصوب شد كه به شهرداریها امكان می داد طلب خود از دستگاههای دولتی با بدهیهایشان به بانكها تهاتر كنند كه شهرداری مشهد به خوبی از این فرصت استفاده كرد یعنی میزان بدهی دستگاههای دولتی به شهرداری مشهد شش هزار و 500 میلیارد تومان برآورد شد كه با استفاده از فرصت تهاتر، توانستیم چهار هزار و 400 میلیارد تومان از بدهیهای شهرداری را با دولت تهاتر كنیم.
وی ادامه داد: اگر این تهاتر صورت نمی گرفت، شهرداری باید ماهیانه 150 میلیارد تومان به بانكها اقساط پرداخت می كرد.

* شهرهوشمند
حیدری با بیان این كه تحقق شهرهوشمند در راستای اعتمادسازی نیز با جدیت دنبال می شود گفت: در این راستا سامانه 'چشم شهر' تا یك ماه آینده رونمایی می شود.
وی افزود: از طریق این سامانه شهروندان می توانند مشكلات و نواقص موجود در محل زندگی خود را ثبت و بدون مراجعه حضوری به شهرداری، مشكلات را پیگیری و رفع كنند.
او ادامه داد: همچنین پروژه های شهری در محلات را نیز در این سامانه به رای مردم خواهیم گذاشت و برای اجرای این طرح در سال جاری 800 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در شورای پنجم سعی شد فراتر از ماموریتها به بخشی از 1حوزه ها كه جنبه كیفی دارد پرداخته شود كه تدوین منشور حقوق شهروندی از آن جمله است و سند آن در حال نهایی شدن است چرا كه اگر مردم نسبت به حقوق خود آگاه باشند مطالبه گر خواهند بود.
وی مشهد گفت: در هفته شوراها بندهایی از منشور حقوق شهروندی در سطح شهر برای آگاه سازی مردم اكران شده است. 'طرح مشهد شهر دوستدار كودك' نیز در دست تهیه است، با این دیدگاه كه باید فضایی فراهم كنیم كه كودكان دوران كودكی را به خوبی كودكی كنند. همچنین طرح ' شهر قابل دسترسی برای همه' نیز در حال عملیاتی شدن است تا شهر و فضای شهری برای كم توانان و توان یابان قابل استفاده باشد.
حیدری با بیان اینكه هم اینك شهر برای زیست اقشار كم توان مناسب نیست ادامه داد: شورای شهر، شهرداری مشهد را مكلف به اجرای طرح مناسب سازی شهر كرد كه البته مناسب سازی حمل و نقل عمومی در حد بضاعت انجام شده و در این بخش و سایر بخشها نیز در حال انجام است.

* پرونده قضایی عضو شورا
وی در خصوص وضعیت پرونده قضایی امیر شهلا عضو شورای شهر مشهد نیز گفت: این عضو جوان شورا در مسیر همكاری به دلیل پرونده تشكیل شده در دستگاه قضا دچار مشكلاتی شد. در خصوص ادامه فعالیت ایشان پایبند به مسائل قانونی هستیم و پرونده مسیر حقوقی خود را طی می كند.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: این عضو شورا استعفا نداده و تا كنون مرجع قضائی در خصوص وی حكم سلب عضویت هم نداده است و نوع پرونده به گونه ای است كه مسیرحقوقی باید طی و هر چه زودتر این موضوع توسط دستگاه قضا تعیین تكلیف شود.

* كمربند جنوبی
وی در ادامه این نشست خبری به توقف پروژه كمربند جنوبی مشهد نیز اشاره و بیان كرد: پروژه كمربند جنوبی 10 سال قبل آغاز شده و تا كنون 1800 میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.
حیدری افزود: برای این طرح دغدغه زیست محیطی وجود دارد كه به جاست ولی ساز و كارهایی در طرح پیش بینی شده كه این نقص را برطرف كرد.
وی ادامه داد: فضای سبز این پروژه قابل گسترش است و دغدغه های مطرح شده با اصلاحاتی قابل برطرف شدن است و با هم اندیشی می توان نقایص این طرح را به حداقل ممكن رساند.
او تاكید كرد: شهرداری نمی تواند هم هزینه كند و هم مورد سرزنش قرار گیرد و سایر دستگاهها نیز بی تفاوت باشند و باید مدیریت عالی و مابقی دستگاهها در این خصوص پای كار بیایند.
وی در ادامه در خصص حریم شهر مشهد نیز گفت: عدم تعیین تكلیف حریم شهر مشهد در طرح جامع و تفضیلی از نواقص است كه تهدید بزرگی برای شهر است و باید هر چه زودتر تعیین تكلیف شود.

*طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی در دیوان عدالت اداری
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه در خصوص طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی نیز گفت: طرح نوسازی این بافت حدود 20 سال قبل مصوب و مقرر شد این طرح در چهار قطاع با همكاری شهرداری، آستان قدس رضوی، اداره كل راه وشهرسازی و سهامدار بخش خصوصی با تراز صفر اجرا شود.
حیدری افزود: این طرح در عمل به صورت قطاع به قطاع و مرحله به مرحله انجام نشد و بخشی از كار همه قطاع ها انجام شد و به اصطلاح در جریان اجرا زخمی شد و ناظران و مجریان طرح نیز از آن عدول كردند و بلندمرتبه سازی منظر این بافت و حرم مطهر رضوی را خدشه دار كرد.
وی اضافه كرد: پس از اعتراض گروهی از نخبگان به این طرح، مشاور قبلی كنار گذاشته شد و مشاور جدید نیز برای رفع مشكل این بافت سه طرح به شورای عالی معماری و شهرسازی ارائه كرد كه گزینه 'توقف كامل پروژه، مداخله صفر و بازسازی فضای موجود' تصویب شد.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: این درحالی است كه یك پیشنهاد بینابینی نیز برای ادامه این طرح وجود داشت لذا مدیریت شهری، آستان قدس رضوی و استانداری خراسان رضوی اعلام كردند این طرح عملیاتی نیست.
حیدری گفت: حقوق مكتسبه این طرح 50 هزار میلیارد ریال است و باید نحوه تامین این منابع مشخص شود یعنی باید منابع در حدی وجود داشته باشد كه طرح را در همین مرحله بتوانیم نگاه داریم و مدیریت شهری نمی تواند این منابع را تامین كند.
وی ادامه داد: از این رو شهرداری به دیوان عدالت اداری شكایت كرد و دیوان نیز حكم توقف طرح را به نفع شهرداری داد اما مجدد نیز طرح به دیوان ارجاع شد و هم اینك در كش و قوس است.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در این فضا باید به راه حل بینابینی برسیم نه می توان طرح را متوقف و نه می توان آن را به صورت قبل اجرا كرد.
حیدری افزود: امسال برای اولین بار دولت اجازه انتشار 14 هزار میلیارد ریال اوراق مشاركت با مشاركت 50 درصدی در بازپرداخت برای طرح نوسازی بافت اطراف حرم رضوی به شهرداری داده است.
وی اضافه كرد: با این اعتبار بنا داریم خیابانهای اصلی بافت و شارستان را باز كنیم تا حمل و نقل مردم درست و به سامان شود و در داخل بافت نیز با رویكرد حفظ خانه های تاریخی، خود مردم بافت را احیا كنند.

* كشف رود
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص ساماندهی كشف رود نیز گفت: در بحث ساماندهی كشف رود طی سالهای گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته است.
حیدری افزود: در ادامه طرح ساماندهی كشف رود، برای بحث حاشیه و حریم كشف رود در محدوده خدماتی نیز پیشنهاداتی برای تبدیل این حریم به فضای گردشگری و تفریحی وجود دارد.
وی تصریح كرد: موضوع تخلیه تانكرهای فاضلاب از موارد آسیب زا در حوزه كشف رود است كه برای رفع آن و احداث تصفیه خانه فاضلاب از محل اعتبارات تبصره سه اعتباراتی به شركت آب و فاضلاب مشهد اختصاص یافته است.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: برای ایجاد تصفیه خانه فاضلاب جهت جلوگیری از رهاسازی فاضلاب در كشف رود متولی خاصی وجود نداشت از این رو پیشقدم شدیم و در سفر استانی ریاست جمهوری نیز اعتباری برای این پروژه اختصاص داده شد وامیدواریم به زودی اجرایی شود.
حیدری در خصوص اجرای طرح منطقه آزاد انسانی در مشهد نیز افزود: مشهد پایگاه اشاعه فرهنگ رضوی است و با این طرح موافقیم اما این موضوع نیازمند هماهنگی در سطح ملی است و در كلان كشور باید در این خصوص جمع بندی شود.

* تزریق امید
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: تزریق امید و نشاط آفرینی در شهر مشهد از شعارهای اساسی شورای پنجم است و در این خصوص اقدامات خوبی صورت گرفته است و البته در برخی موارد با موانعی نیز رو به رو بوده ایم.
حیدری افزود: راه اندازی فعالیتهای جذاب تفریحی برای زائران و گردشگران با رعایت همه شئونات و در كنار بحث زیارت كه مقوله اصلی است از رویكردهای ماست اما برخی دیگاه های مخالف این رویكرد نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: به اعتقاد ما موسقی سنتی و اصیل نیز باید در شهر مشهد اجرا شود البته مخالف برنامه های خارج از چارچوب و شئونات هستیم اما جلوگیری از اجرای موسقی سنتی، اخلاقی و عرفانی ظلم به مشهد است.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: گاهی متاسفانه برنامه هایی اجرا شده كه عده ای شئونات را رعایت نكرده اند و با این اقدام كل برنامه ها زیر سوال رفته است اما در شورای پنجم گفته ایم كه این ضمانت را می دهیم كه در این برنامه ها اتفاقات خلاف شئونات رخ ندهد.
حیدری افزود: تقویت موسیقی اصیل باعث مهجورشدن كارهای زیرزمینی می شود و به این نیازها باید پاسخ داد.
وی در خصوص موضوع تیم داری ورزشی در شهرداری مشهد نیز گفت: مخالف تیم داری در شهرداری هستیم، بخش خصوصی باید تیم داری كند و شهرداری حمایت كند و اولویت اصلی ما ورزش همگانی است ولی در بحث قهرمانی نیز حمایتهایی كرده ایم.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص انتصابات در شهرداری نیز گفت: شورا در اصل انتصابات به صورت مستقیم ورود نمی كند بلكه شهردار نظر مشورتی اعضا را دریافت می كند ولی تصمیم گیری نهایی با خود اوست.
حیدری افزود: نظارت عالیه بر شهرداری وجود دارد و به شهردار نیز اعلام شده كه در انتصابات از افرادی استفاده كند كه باورها و رویكردهای شورا و مدیریت شهری را برای رسیدن به توسعه قبول داشته باشند.
وی تاكید كرد: بزرگترین تكیه گاه ما رسانه هایی هستند كه از امید می گویند درعین اینكه تنگناها را به یاد مردم می آورند و با نقد و پرسشگری مانع گسست بین ما و مردم می شوند.
نهم اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی شوراها در تقویم نامگذاری شده است.
1922/7505/