تشریح عملكرد و برنامه های سازمان میراث فرهنگی

تهران-ایرنا- رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تشریح جزییات دیدار خود با رئیس جمهوری گفت: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ضمن تقدیر از تلاش های انجام شده، بر لزوم توسعه زیرساخت های گردشگری و به تبع آن اشتغالزایی تاكید كرد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در ادامه دیدارهای رییس جمهوری با وزرا و ومعاونانش، «علی اصغر مونسان» رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در دیدار با رییس جمهوری ضمن ارائه گزارش عملكرد سازمان در سال 97، به تشریح برنامه های این سازمان برای سال 98 پرداخت.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این دیدار، اهمّ اقدامات سازمان را براساس ابلاغ ریاست جمهوری، در حوزه های توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفظ و صیانت از میراث فرهنگی، مطرح كرد.
رییس جمهوری، پس از استماع این گزارش از تلاش های انجام شده در این سازمان تقدیر كرد و با تاكید بر لزوم توسعه زیرساخت های گردشگری و به تبع آن اشتغالزایی و ادامه روند رو به گسترش تعداد هتل ها، نقش سازمان میراث فرهنگی را در حوزه بازآفرینی بسیار حائز اهمیت دانست.
معاون رییس جمهور هم در این دیدار با بیان اینكه سیلاب ها بر حوزه میراث فرهنگی، خسارت هایی را به بار آورد، بر پیگیری برای مرمت آثار تخریب شده تاكید كرد.
وی در ادامه به تشریح عملكرد سازمان تحت امرش پرداخت و گفت: سالی كه گذشت برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سال تحول بود و اتفاقات ارزنده و تاثیرگذاری در سه حوزه داشتیم.
مونسان گفت: در حوزه میراث فرهنگی علاوه بر فرهنگ سازی برای جلب مشاركت عمومی در صیانت از آثار تاریخی، در تمامی شاخص های عملكردی این حوزه اعم از بخش های حفاظت و مرمت، حرائم و ثبت آثار، رشد خوبی را تجربه كردیم .
وی با اشاره به مشكلات كشور گفت: در شرایطی كه از همه سو در تنگنا بودیم، برغم فشار سیاسی استكبار و ایادی آن توانستیم با تلاشی چشمگیر منظر باستانی ساسانیان در استان فارس را به عنوان بیست و سومین اثر ایران ثبت جهانی كنیم و پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران را نیز انشاء الله به نتیجه خواهیم رساند.
رییس سازمان میراث فرهنگی افزود: همچنین مانع تهدید و تخریب آثار تاریخی و خروج آثار شدیم و با موفقیت های حقوقی و با همكاری وزارت خارجه محموله های میراث فرهنگی و اشیاء تاریخی ما در حال بازگشت به كشور است.
وی اضافه كرد: علاوه بر این با برگزاری نمایشگاه های متقابل و متعدد آثار تاریخی با كشورهای دیگر حضور جهانی فرهنگ و تمدن و میراث ایران را بیش از پیش تقویت و تثبیت كردیم.
مونسان با تاكید بر اینكه نهضت توسعه موزه ها را با قوت بیشتری ادامه دادیم، ادامه داد: هر هفته شاهد راه اندازی یك موزه بودیم و با ادامه مشاركت مردمی در تاسیس موزه و روند خوب فرهنگسازی برای بازدید از موزه ها، این مكان ها از محیط های سرد و خلوت خارج شده و نوروز امسال شاهد صف های طولانی برای تماشای موزه ها بودیم.
رییس سازمان میراث فرهنگی در این دیدار توقف فروش فله ای و برندسازی و تجاری سازی صنایع دستی، از سر گیری بیمه هنرمندان، توسعه آموزش هنرمندان و صنعتگران، برگزاری نمایشگاه های متعدد داخلی و بین المللی با كمیت و كیفیتی متفاوت از گذشته، رونق فروش داخلی و رشد صادرات به رغم تحریم ها و دستیابی به مقام نخست جهان در ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی از شاخص ترین تحولات حوزه صنایع دستی در سال گذشته عنوان كرد.
وی اضافه كرد: افزایش بی سابقه شمار گردشگران ورودی و درآمد ارزی حاصل از آن، اقبال جهانی به صنعت گردشگری ایران در سایه رویدادهایی همچون همدان 2018 و اجلاس سازمان جهانی جهانگردی در ایران، حضور چشمگیر ایران در رویدادهای جهانی گردشگری، برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران با كم و كیفی كاملا متفاوت از گذشته، تحقق عدالت توزیعی در جغرافیای گردشگری كشور، ارتقاء استانداردهای خدمات و تاسیسات گردشگری، گسترش حمایت های قانونی از بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری، همه و همه موجب بهبود شاخص های صنعت گردشگری كشور در ابعاد داخلی و جهانی شد.
رییس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: در حوزه سرمایه گذاری با اجرای 2200 پروژه كه بخش قابل توجهی از آن در سال 97 افتتاح یا كلید زده شد و هم چنین با توسعه بی سابقه بوم گردی ها نه تنها چهره زیرساخت های گردشگری كشور متحول شده، بلكه در سایه اجرای پروژه های گردشگری(دركنار اشتغالزایی صنایع دستی)، سهم سازمان در ایجاد بیش از 170 هزار شغل عملیاتی شده است.
وی افزود: تمام این اتفاقات خوب در سایه همراهی و همگامی دولت و بخش خصوصی و هم چنین حمایت همكاری خوب مجلس در حوزه قانونگذاری و البته با تلاش و خدمات یكساله كاركنان خدوم سازمان رخ داد.
مونسان درباره برنامه های آتی سازمان میراث فرهنگی گفت: برای امسال نیز علاوه بر ادامه مسیر خوبی كه در سال گذشته طی كردیم برنامه های موثری داریم تا بتوانیم سهم خود را در تحقق شعار استراتژیك امسال مبنی بر رونق تولید ایفا كنیم.
وی تشریح كرد: شتاب بخشی به واگذاری خانه ها و بناهای تاریخی با هدف حفظ و احیاء و بهره برداری هر چه بهتر از آنها، اجرای طرح میراث‌بانان افتخاری با هدف جلب مشاركت های اجتماعی برای حفاظت از آثار تاریخی در سراسر كشور، تلاش مضاعف برای بازگشت آثار تاریخی، تكمیل پرونده ها برای ثبت جهانی آثار، پیگیری برای اصلاح قوانین مربوط به میراث فرهنگی و شتاب بخشی به ثبت آثار، مواردی است كه امسال به طور جدی پیگیری می كنیم.
رییس سازمان میراث فرهنگی افزود: در حوزه صنایع دستی حمایت همه جانبه از هنرمندان و صنعتگران، برنامه های اشتغالزایی با توسعه كارگاه های تولیدی، استمرار برنامه تجاری سازی محصول، توسعه صادرات و ارتقاء جایگاه جهانی صنایع دستی ایران قاطعانه در دستوركار است.
مونسان با اشاره به موضوع بوم گردی ها در مناطق مختلف ایران تصریح كرد: در حوزه گردشگری نیز پاسخگویی بهتر به تقاضاهای بی شمار در حوزه تاسیس بوم گردی ها به عنوان یكی از مهم ترین برنامه های توسعه اقتصاد گردشگری در تمام نقاط كشور، تمركز روی كشورهای هدف گردشگری و تعریف و اجرای بسته های گردشگری خلاقانه جهت جذب هرچه بیشتر گردشگر، شتاب بخشی به روند اجرای پروژه های زیرساختی جهت بهره برداری هرچه سریع تر از آنها برای عقب نماندن از ارایه خدمات مناسب به روند رو به افزایش شمار گردشگران داخلی و خارجی، بیش از پیش دنبال خواهد شد.
وی در پایان با ابراز امیدواری در تحقق شعار سال از سوی این سازمان تصریح كرد: امیدوارم امسال با انسجام بیشتر درون سازمانی، انگیزه بخشی به بدنه سازمان، جوانگرایی و تحرك افزایی و هم چنین تعامل بهتر با سایر دستگاه‌ها برای توسعه همكاری های بین بخشی، بتوانیم سالی شایسته عنوان'رونق تولید' را برای سازمان رقم بزنیم.
سیام**9402**2021**

سرخط اخبار سیاست