۲۴ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۱۵
کد خبر: 83276138
T T
۰ نفر
نماینده شیراز: علت سیل این شهر به خطای انسانی محدود نشود

شیراز-ایرنا- نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: علت بروز سیل در این شهر نباید محدود به خطای انسانی شود زیرا سهم مردم از اعتبارات ملی ضایع می شود كه ظلم در حق شهروندان سیل زده و آسیب دیده شیرازی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرج الله رجبی شنبه در نشست خبری در شیراز افزود:دولت رقمی معادل 15 هزار میلیارد تومان را برای خسارت ناشی از سیل در كشور در نظر گرفته است كه اگر علت سیل شیراز به قصور انسانی خلاصه شود، سهم شیراز از اعتبارات ملی محدود خواهد شد.
وی با بیان اینكه اصلاح، بهسازی و تاب آور ساختن شیراز و خصوصا محلاتی مانند سعدی نیازمند اعتبارات ملی است،گفت: با اعتبارات ملی ناشی از خسارات سیل می توان محلات آسیب پذیری مانند محله سعدی و منطقه دروازه قرآن را متحول كرد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی عنوان كرد: محله سعدی شیراز با حدود 120 هزار نفر سكنه،حدود سه برابر پلدختر در استان لرستان جمعیت دارد و شیراز هم كه دچار سیل و خسارت شده نباید از اعتبارات ملی محروم بماند.
رجبی افزود: جاری شدن 450 هزار متر مكعب سیلاب نمی تواند بر اثر خطای انسانی رخ دهد و با شرایطی كه اكنون بعضی در پیش گرفته اند ریالی از اعتبارات ملی به سمت بازسازی شیراز گسیل نمی شود.

** بارش در دروازه قرآن در 250 سال گذشته بی سابقه بوده
معاون فنی شهرداری شیراز در این نشست به نتایج مطالعات سازمان زمین شناسی در خصوص سیل شیراز اشاره كرد و گفت: دلایل بروز سیل در محل دروازه قرآن بسیار فراتر از عامل انسانی است.
آرش فرج زاده افزود: براساس مطالعات سازمان زمین شناسی، میزان بارش روز پنجم فروردین در 27 كیلومتر مربع حوزه آبریز دروازه قرآن شیراز، حدود 450 هزار مترمكعب بوده كه با این حجم بارش كه طی 16 دقیقه باریده حدود 74 میلمتر در ساعت بوده در حالی كه آمارهای درازمدت نشان می دهد بیشترین حجم بارندگی در این حوزه آبریز 9 میلیمتر در ساعت بوده است.
وی ادامه داد: میزان بارندگی در محل دروازه قرآن حدود هشت تا 9 برابر میانگین كوتاه مدت بوده و بنا به نظر متخصصین امر، بارندگی شدید كوتاه مدت همواره آثار مخرب بسیاری در پی دارد.
وی اضافه كرد: طراحی و لوله‌گذاری آب دروازه قرآن براساس براساس یك دوره 100 ساله انجام شده در صورتی كه حجم بارش پنجم فروردین 98 در حوضه آبریز دروازه قرآن طی بیش از 250 سال گذشته رخ نداده است.
معاون فنی شهرداری شیراز در ادامه با تاكید بر اینكه نباید سطح این موضوع را به یك عامل انسانی تنزل داد،اظهار داشت: اگر سطح داخلی لوله های تعبیه شده در محل دروازه قرآن كاملا لایروبی شده باشد و هیچ مانعی در این مسیر نباشد، قطعا باز هم چنین حجم آبی سیلاب را به دنبال دارد.
سیل پنجم فروردین 98 در محل دروزاره قرآن شیراز موجب كشته شدن 21 نفر و مصدوم شدن صدها نفر شد.
سیل ششم فروردین 98 بیشترین خسارت را به محله سعدی وارد كرد كه خانه ها و اماكن اداری و آموزشی صدمه دیدند.
9873 / 1876