۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۴۸
کد خبر: 83275119
T T
۰ نفر

بندر استراتژیك چابهار سامانه پیش بینی سونامی ندارد

۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۴۸
کد خبر: 83275119
بندر استراتژیك چابهار سامانه پیش بینی سونامی ندارد

چابهار- ایرنا- شهردار چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: بنادر مهم و استراتژیك چابهار و كنارك با وجود اتصال به آب های آزاد اقیانوس هند و با گذشت سالها هنوز سامانه پیش بینی وقوع سونامی را ندارند و خطر جدی این 2 بندر را تهدید می كند.

محمدیونس حقانی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مقابله با هر گونه حوادث نظیر سیل، زلزله و سونامی نیازمند امكانات و تجهیزات لازم است كه چابهار با توجه به محرومیت ها در هنگام وقوع هرگونه حوادث با مشكل جدی رو به رو خواهد شد.
وی بیان كرد: چابهار و كنارك با جمعیت بیش از 400 هزار نفر در ساحل اقیانوس هند قرار دارند به همین سبب ضروریست از سامانه هشدار دهنده سونامی برخوردار باشند اینكه چرا تاكنون اقدامی در این زمینه انجام نشده جای سئوال دارد.
شهردار چابهار با بیان اینكه خطر سونامی برای شهر ساحلی چابهار بیشتر از سیل است و باید مسئولان آماده مقابله با خسارت های سونامی احتمالی باشند، خاطرنشان كرد: ضروریست هر چه سریعتر سامانه هشدار دهنده سونامی در چابهار نصب شود تا با اطلاعات و داده های آن بتوان آمادگی لازم را داشته باشیم.
وی بیان كرد: سامانه تشخیص زلزله اقیانوسی در كشورهای عمان و هند برای پیش بینی سونامی وجود دارد ولی در چابهار و كنارك چنین سامانه ای وجود ندارد و چنانچه سونامی و زلزله ای در دریا رخ دهد نمی توان وقوع سونامی را برای تخلیه شهر در چابهار و كنارك پیش بینی كرد.
وی با بیان اینكه بایستی سیستم زلزله برای پیش بینی سونامی خریداری ونصب شود، خاطرنشان كرد: با اداره كل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان توافقاتی صورت گرفته تا به صورت مشترك با پرداخت هزینه این سامانه از هند یا عمان خریداری و در چابهار نصب و راه اندازی شود.
وی ادامه داد: بیش از 15 تا 20 نقطه حادثه خیز در معرض خطر سیل در شهر و نقاط حاشیه شهر چابهار وجود دارد و كسی به فكر امنیت ساكنان آن نیست.
وی تصریح كرد: امور آب منطقه ای سیستان وبلوچستان در 20 سال اخیر هیچ اهمیتی به رعایت حریم و بستر رودخانه های سطح شهر و مناطق حاشیه شهر نظیر كمب و مرادآباد نداده و هم اینك صدها منزل مسكونی در این مناطق بدون هیچگونه مهندسی و رعایت الزامات ساختمانی ایجاد شده است.
شهردار چابهار گفت: رودخانه محدوده سطح شهر كه از خیابان های مختلف بلوچستان، توحید و باغ شهرداری گذر و به دریا كوچك می ریزد به مرور زمان عرض آن كمتر و كمتر شده و هم اینك چند متر باقیمانده آن توسط شهرداری دیوار بتنی شده و در آینده كف آن سنگفرش می شود، كه این مكان در زمان سیل جوابگو حجم بالای آب نیست و ممكن است سیل به خانه ها و مراكز تجاری نفوذ كند.
حقانی ادامه داد: وقوع سیلاب برای آب منطقه ای چابهار مهم نیست شاید به همین خاطر اهمیتی برای حفظ بستر و حریم رودخانه ها قائل نیست و مردم هم به دلیل گرانی زمین مجبور به سكونت در بستر رودخانه شده اند و هیچ دستگاهی ممانعت نكرده است.
وی تصریح كرد: هم اینك 2 تا سه كیلومتر از مسیر اصلی رودخانه محدوده روستای كمب واقع در حاشیه شهر كاملا با ساخت وسازهای مختلف ناپدید شده و كسی مسیر رودخانه را تشخیص نمی دهد كه از كدام طرف بوده است.
وی گفت: خطر سیلاب بیش از 300 خانوار با جمعیت بیش از هزار و 500 نفر در محدوده كمب و زیباشهر را تهدید می كند و مردم ساكن در مسیر رودخانه در صورت جاری شدن سیل خسارات جبران ناپذیری خواهند دید.
شهردار چابهار ادامه داد: كارشناسان شهرداری نقشه رودخانه در كمب را با استفاده از نقشه زمینی گوگل یافتند و امور آب منطقه ای باید در گذشته این محدوده را مشخص و مانع ساخت و ساز در آن می شد و مطمئنا اگر سیلابی رخ دهد تلفات جبران ناپذیری رخ خواهد داد.
حقانی به برگزاری جلسات مختلف برای مقابله با سیل و بارندگی های روزهای آینده اشاره و خاطرنشان كرد: ماشین آلات و نیروهای این شهرداری در آماده باش هستند.
3043 **6081
۰ نفر

سرخط اخبار جامعه