فرودگاه بین المللی پایتخت لیبی به دست نیروهای حفتر افتاد

تهران -ایرنا - رسانه های عربی جمعه شب گزارش دادند: فرودگاه بین المللی طرابلس پایتخت لیبی كه در كنترل دولت وفاق ملی قرار داشت، به دست نیروهای تحت فرمان «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش این كشور افتاده است.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای شبكه خبری روسیا الیوم، نیروهای حفتر از تمامی محورها وارد طرابلس شده اند.
رسانه جنگ وابسته به نیروهای تحت امر حفتر نیز همچنین از كنترل مناطق «قصر بن عشیر» و «وادی الربیع»، بازار «الخمیس» در طرابلس خبر دادند.
پیش از این، دفتر رسانه ای ارتش ملی لیبی وابسته به دولت حاكم در شرق این كشور از دیدار حفتر با «آنتونیو گوترش» دبیركل سازمان ملل متحد و «غسان سلامه» نماینده ویژه وی در امور لیبی خبر داد.
در این دیدار كه در پایگاه الرجمه در نزدیكی شهر بنغازی در شرق لیبی صورت گرفت، گوترش با اظهار نگرانی از اوضاع جاری لیبی، ابراز امیدواری كرد كه از هرگونه برخورد خونین در طرابلس جلوگیری شود.
گوترش كه درحال ترك لیبی است، در دو روز گذشته با «فایز السراج» رئیس شورای ریاست جمهوری وابسته به دولت وفاق در غرب و «عقلیه صالح عیسی» رئیس مجلس نمایندگان در طبرق در شرق لیبی دیدار كرد.
خلیفه حفتر ژنرال پیشین ارتش لیبی روز گذشته (پنجشنبه) در یك فایل صوتی به نیروهای خود فرمان حمله به طرابلس را صادر كرد و از ساكنان پایتخت خواست مقابل این نیروها مقاومت نكنند.
پیشتر و با پیشروی نیروهای تحت امر ژنرال حفتر به سوی طرابلس، آلمان شورای امنیت را برای نشست اضطراری دعوت كرده است.
درگیری میان گروه های لیبیایی درحالی رخ می دهد كه قرار بود، كنفرانس ملی لیبی ماه ژوئیه (تیر/ مرداد ماه) سال جاری میلادی در آدیس آبابا پایخت اتیوپی و تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار شود.
پس از سقوط «معمر القذافی» دیكتاتور لیبی در سال 2011، لیبی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس غرب كشور تشكیل شد كه مورد حمایت جامعه جهانی است.
همزمان نیز یك دولت موازی در شهر طبرق در شرق لیبی كه مجلس نمایندگان به ریاست عقیله صالح و ژنرال حفتر فرمانده ارتش از آن حمایت می كنند، اعلام موجودیت كرد.
شبس**9363**1613