۵ فروردین ۱۳۹۸، ۱۸:۴۵
کد خبر: 83254310
T T
۰ نفر
مسدود شدن راه ارتباطی عشایری و قطعی برق 30 روستا

یاسوج- ایرنا- بارش شدید باران باعث آبگرفتگی معابر ، طغیان رودخانه‌ها ، مسدود شدن راه های ارتباطی 9 منطقه عشایری و قطعی برق 30 روستا دراستان كهگیلویه و بویراحمد شده است.

به گزارش ایرنا، بارندگی در كهگیلویه و بویراحمد از بامداد امروز دوشنبه آغاز شد و تا ساعت 16و 30 دقیقه امروز در یاسوج 48 میلیمتر، در سی سخت 38، امامزاده جعفر 26 و دیشموك 29 میلیمتر باران باریده است.
از زمان شروع بارش ها تاكنون بیشترین نگرانی ستاد بحران كشور مربوط به مناطق عشایری بوده است چنان كه وزیر كشور گفت: به دلیل عدم دسترسی برخی عشایر به تلفن و وسایل ارتباط جمعی نگرانی بیشتری نسبت به حوادث احتمالی برای این هموطنان داریم.
و حال رئیس اداره امور عشایر شهرستان كهگیلویه گفت: تا كنون راه ارتباطی مناطق عشایری توف شیرین، بوا، دره خروار، بی‌بی زلیخایی، موگر، لاسپید، سردوك، بلربیشه و قلعه دژ به دلیل ریزش كوه و بارندگی مسدود شده است.
وی افزود: بازگشایی راه‌های ارتباطی پس از پایان بارش‌ها آغاز می‌شود.
اجتهادی با بیان اینكه 4 خانوار منطقه عشایری گچی در سیلاب گرفتار شده اند، گفت: یك ماشین آذوقه و نایلون به همراه گروه امداد و نجات جمعیت هلال احمر برای كمك رسانی به آنها اعزام شده است.
ریزش كوه در بسیاری از حاده های روستایی و عشایری باعث مسدود شدن و ایجاد خطر در این جاده ها شده است.
پیش از شدت گرفتن بارندگی ، طوفان و باد شدیدی شهر یاسوج را درنوردید كه در گزارش های هواشناسی به ان اشاره نشده اما شدت آن به اندازه ای بود كه كانكس های مستقر در كنار جاده ها را واژگون كرد.
از سه روز پیش در استان پیش بینی بارش شدید و 150میلی متری شده كه در نوع خود چنین بارشی بی‌سابقه خواهد بود.
به دلیل زیر ساخت‌های ناقص شهری از جمله جداول در برخی نقاط شهر یاسوج آبگرفتگی معابر موجب ایجاد اختلال در رفت و آمد شده است.
شهردار یاسوج نیز هشدار داده كه اگر بارندگی ادامه پیدا كند محله بختیاری هایی كه در پایین دست شهر یاسوج و در كنار شرف آباد قرار دارد دچار سیل گرفتگی می شود.
نستهن مقدم تاكید كرد: یكی از پل های ورودی مختار نیز زیر آب رفته است و با توجه به اینكه 30 سال از عمر مفید پل اول و دوم شهر یاسوج می گذرد سیل این پل را نیز تهدید می كند.
وی ادامه داد: سیل پل مهریان و تاسیسات پایین دست آن را نیز تهدید می كند.
مقدم اضافه كرد: تا این لحظه به غیر از آبگرفتگی معابر ، از بین رفتن آسفالت های شهری تلفات و خسارت جبران ناپذیری به شهر یاسوج تحمیل نشده است.
همچنین امروز برق 60 روستا قطع بوده است كه مشكلات تعدادی از این روستا ها حل شده و در حال حاضر 30 روستا بدون برق هستند.
بارندگی تا فردا سه شنبه ادامه دارد و طبق هشدارهای سازمان مدیریت بحران اوج بارندگی در استان كهگیلویه و بویراحمد از بعد از ظهر و شب دوشنبه تا پیش از ظهر سه شنبه است.
پیشتر سازمان هواشناسی از ورود یك سامانه بارشی قوی به جنوب غرب كشور خبر داده بود.
9929/1662
۰ نفر