۴ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۴۸
کد خبر: 83252806
T T
۰ نفر

بحث بر سر ساعت بازدید از زیارتگاه رندان جهان

۴ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۴۸
کد خبر: 83252806
بحث بر سر ساعت بازدید از زیارتگاه رندان جهان

شیراز-ایرنا- بازدیدكنندگان آرامگاه حافظ شیرازی در نیمه شب های نوروزی 98 با درهای بسته مجموعه حافظیه مواجه شدند كه این مساله گلایه برخی اعضای شورای شهر شیراز را در پی داشته است.

مجموعه حافظیه در دل كلانشهر شیراز پر بازدیدترین سایت فرهنگی- تاریخی كشور در سالیان اخیر بوده است كه مدیر كل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس می گوید با این حال این مجموعه نتوانسته در نیمه شب‌های نوروز مورد اقبال گردشگران و مسافران قرار گیرد و به همین دلیل ساعت بازدید از آن تا ساعت 2 نیمه شب محدود شد.
این مساله یعنی نبود بازدید كننده پس از ساعت یاد شده موجب شد طرح ارائه خدمات شبانه روزی در ایام نوروز 98 و در مجموعه حافظیه ملغی شود.
به گفته مدیر كل میراث فرهنگی این استان بطور میانگین كمتر از 200 نفر در ایام نوروز سال گذشته از ساعت 2 بامداد الی هشت صبح از مجموعه حافظیه بازدید كرده اند و اغلب این افراد نیز نه گردشگران و مسافران بلكه افراد هنجارشكنی بوده‌اند كه موجبات بروز مشكلاتی در نیمه شب های نوروز سه سال گذشته در این مجموعه شدند.
این مسائل باعث شده مجموعه حافظیه بعد از سه سال ارائه خدمات شبانه روزی در نوروز 98 با تعطیلی در نیمه شب ها مواجه شود.

** شرم و طالبان
مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز در واكنش به محدودشدن زمان بازدید از آرامگاه حافظیه در نوروز امسال توییت كرد و نوشت: شرم كنید و به اندازه باز نگه داشتن حافظیه به مردم احترام بگذارید، بیشترش پیشكش.
وی در توییتی دیگر نوشته كه حافظیه سال‌های گذشته، تعطیلات نوروز تا صبح باز بوده است. امسال از ساعت 24 كسی را راه نمی‌دهند و تا ساعت یك همه را بیرون می‌كنند. حافظیه در اختیار میراث فرهنگی است كه نه توان حفظ آثار تاریخی را دارد و نه توان بازنگه داشتن یك مكان فرهنگی.
این عضو شورای شهر شیراز در یك توییت دیگر هم نوشت: این مكان‌های فرهنگی را به مردم بسپارید قول می‌دهیم بهتر از این نهادهای عریض و طویلِ بدون كاركرد، آن‌ها را اداره كنند.
مهدی حاجتی همچنین نوشته: پیشنهاد می‌كنم در گفت و گو با طالبان [گروه مسلح و افراط گرای مذهبی در افغانستان] ، از تجربیات آن‌ها در انهدام مجسمه‌های بودا در بامیان، استفاده كنید،چرا كه پاك كردن صورت مساله ها، یگانه استراتژی نهادهای مسئول است.
اشاره حاجتی به مجسمه‌های تاریخی بودا در بامیان افغانستان است كه سال 1379 از سوی طالبان هدف قرار گرفتند و تخریب شدند. پیشینه این مجسمه‌ها به قرون چهارم تا پنجم میلادی می‌رسید.

**واكنش دیگری از شورایی ها
نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز در دیدار عیدانه شهردار و مدیران شهرداری شیراز نیز گفت: ایجاد محدودیت شبانه در ایام نوروز برای آرامگاه حافظ اعتراض عمومی مسافران و شهروندان را به همراه داشته است.
ابراهیم صبوری با بیان اینكه این گونه اقدامات از كج سلیقگی مدیران میراث فرهنگی است، ادامه داد: ایام تعطیلات در نوروز محدود است و مسافران زیادی برای زیارت آرامگاه حافظ به شیراز می‌آیند.
نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: برای اولین بار است كه این محدودیت بازدید شبانه را ایجاد كرده و مانع بازدید شبانه مسافران از آرامگاه حافظ شده‌اند.
وی ادامه داد: این رفتار در شأن و جایگاه حافظ و شیراز نیست و باید به مدیران میراث فرهنگی تذكر جدی داد كه مانع مردم نشوند.

**باز بودن شبانه حافظیه منطقی نیست
مدیركل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: حافظیه در نوروز سه سال گذشته شبانه روزی و 24 ساعته به گردشگران داخلی و خارجی خدمات ارائه می كرد.
مصیب امیری افزود: ارائه خدمات 24 ساعته طرحی بود كه با هدف رونق گردشگری شبانه در مجموعه حافظیه در سه سال گذشته پایه ریزی شد و فلسفه آن بر این اساس بود كه طول ساعات بازدید این محل افزوده شود تا مردم در طول روز به بازدید از سایر مجموعه های تاریخی و فرهنگی شیراز رفته و حافظیه به عنوان بازدیدی شبانه جایگزین شود.
وی ادامه داد: شخصا سال گذشته روز به روز تعداد بازدید كننده های شبانه حافظیه را آمار گیری كردم بگونه ای كه در ساعت دو بامداد الی هشت صبح نوروز 97 بین 150 الی 200نفر از حافظیه بازدید كرده اند.
مدیركل میراث فرهنگی استان فارس اظهار داشت: بطور میانگین آمار بازدید كننده های نوروزی مجموعه حافظیه از هشت صبح الی یك بامداد بین 25 تا 28 هزار نفر بوده است.
وی با بیان اینكه به طور میانگین در 16 ساعت از هر یك از روزهای نوروز 97 حدود 28 هزار نفر و از 2 بامداد الی هشت صبح این ایام بین 150 تا 200 نفراز مجموعه حافظیه بازدید كرده اند،گفت: برای حدود 200 نفر بازدید كننده بین ساعت 2 بامداد الی هشت صبح باید یك شیفت كاری و حدود 50 نفر پرسنل اعم از نگهبان،محافظ ،بلیت فروش و ... در این محل مستقر شود كه این مساله به هیچ وجه توجیه منطقی ندارد.
امیری با اشاره به اینكه ایده خدمات دهی 24 ساعته در سه سال گذشته حافظیه به دلیل رفاه حال گردشگران و مسافرین در ایام نوروز پیاده سازی شده بود،اظهار داشت: براساس اطلاعات موثق حدود 200 نفربازدید كننده ای كه دربین ساعت 2 بامداد الی هشت صبح مجموعه حافظیه، عموما مسافر و گردشگر نبوده و عملا طرح شبانه روزی كردن خدمات حافظیه در ایام نوروز نه تنها به اهداف اصلی مورد نظر دست نیافته، بلكه موجب بروز برخی ناهنجاری‌های اجتماعی نیز شده بود.
مدیركل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس در ادامه گفت: ارائه خدمات 24 ساعته در یك مجموعه مستلزم خدمات جانبی است و تنها بازگشایی شبانه حافظیه هیچ كمكی به اقتصاد و رونق شیراز نخواهد كرد.
امیری بیان كرد: در ایام نوروز 98 ساعت 2 بامداد تا هشت صبح نیز عده ای نیروی خدماتی در مجموعه حافظیه مشغول پاكسازی محوطه و بهسازی فضای سبز و آماده نمودن محوطه برای بازدید روز بعد هستند تا مجموعه بتواند خدمات مناسبی به گردشگران و میهمانان ارائه دهد.

**یك ساعت اضافه تر
وی عنوان كرد: علیرغم اینكه ساعت رسمی اتمام كار حافظیه در نوروز امسال ساعت یك بامداد بوده اما از شب گذشته این زمان به ساعت دو بامداد افزایش داده شده است.
او اضافه كرد: میراث فرهنگی استان فارس تنها به یك مجموعه حافظیه خلاصه نمی شود و ده ها بنای تاریخی ارزشمند دیگر نظیر حافظیه در همین شهر شیراز وجود دارد كه به نحوی ساعات بازدید آنها اضافه شده است تا میهمانان بتوانند برای بازدید برنامه ریزی كنند.
9873 / 1876
گزارش از محمدامین افشارپور
۰ نفر