۱۷ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۱۷
کد خبر: 83235765
T T
۰ نفر

طرح بازآفرینی پایدار شهری خلخال اجرایی می شود

۱۷ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۱۷
کد خبر: 83235765
طرح بازآفرینی پایدار شهری خلخال اجرایی می شود

اردبیل - ایرنا - فرماندار خلخال گفت: مقدمات لازم برای آغاز عملیات اجرایی طرح بازآفرینی پایدار این شهر سال جدید انجام می شود.

به گزارش ایرنا ، فریدون بابایی روز جمعه در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری خلخال افزود: برغم اینكه خلخال به عنوان نخستین شهر پیشتاز استان اردبیل در فراهم كردن مقدمات اجرای این طرح است ولی به علت تعلل برخی از دستگاه های اجرایی در برآورد هزینه های آن آغاز عملیات اجرایی این طرح ملی اندكی با تاخیر از اول سال آینده شروع می شود.
او گفت: 25 میلیارد ریال اعتبار برای آغاز عملیات اجرایی این طرح در منطقه تاریخی قلعه باشی و بازار ابوذر واقع در مركز شهر از سوی ستاد باز آفرینی پایدار شهری كشور تخصیص یافته كه این اعتبار از سوی اداره كل مسكن و شهرسازی استان برای اجرای طرح تهیه و هزینه خواهد شد.
فرماندار خلخال افزود: با اجرای طرح بازآفرینی پایدار شهری زندگی اهالی ساكن در سكونتگاه های غیررسمی ، بافت فرسوده و حواشی شهر خلخال نمود بهتری خواهد یافت.
وی با اشاره به اینكه دولت اعتبارات مورد نیاز برای ارتقای سطح زندگی اهالی ساكن در سكونتگاه های غیر رسمی را از منابع اعتباری مختلف تامین می كند اظهارامیدواری كرد با اجرای درست این طرح در خلخال با همكاری شهرداری و دستگاه های اجرایی عضو ستاد بازآفرینی شهری ، این طرح در زندگی اهالی ساكن در حواشی شهر بطور علنی آثار مثبت خود را نشان دهد.
فاطمه جوادی ، شهردار خلخال نیز در این جلسه گفت: 37 دستگاه اجرایی شهرستان در اجرای طرح بازآفرینی پایدار این شهر مشاركت دارند و انتظار از همه دستگاه ها ورود بموقع به موضوع و پرهیز از تعلل در همكاری برای اجرای این طرح عمرانی مهم است.
وی افزود: با اجرایی شدن این طرح علاوه بر ارتقای سطح زندگی و امكانات رفاهی ساكنان مناطق واقع در بافت فرسوده و حواشی شهر آن دسته از افراد ساكن در این مناطق كه اقدام به بهسازی و نوسازی واحدهای مسكونی خود كنند از تسهیلات یارانه دار بانكی نوسازی و بهسازی مسكن بهره مند می شوند.
جوادی گفت: بر اساس این طرح كه موضوع موافقتنامه اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای قانون برنامه پنجم كشور جهت پرداخت یارانه سود تسهیلات به متقاضیان مشمول طرح بافت فرسوده است ، 100 میلیون ریال تسهیلات بهسازی و 200 میلیون ریال تسهیلات یارانه دار نوسازی و در مجموع 300 میلیون ریال وام با چهار درصد كارمزد بانكی به متقاضیان این تسهیلات در بافت های فرسوده پرداخت می شود.
او اظهار داشت: مطابق مفاد و موضوع قرارداد پرداخت تسهیلات توسط بانك توسعه تعاون بابت ودیعه مسكن و تعمیر مسكن (بهسازی و نوسازی) در قالب عقود اسلامی در محدوده محلات هدف بافت فرسوده شهری صورت خواهد گرفت.
وی با دعوت از شهروندانی كه واحد مسكونی و یا ملك آنها در محلات مورد هدف بافت فرسوده شهری واقع شده برای استفاده از این تسهیلات افزود: مالكان در صورت تمایل برای بهسازی و نوسازی ملك و اخذ تسهیلات می توانند به واحد فنی و شهرسازی شهرداری مراجعه و از مزایای این طرح بهره مند شوند.
85 هكتار از مجموع مساحت 790 هكتاری شهر خلخال در بافت فرسوده واقع شده كه بیشتر واحدهای مسكونی داخل آن به علت عمر بالا نیاز به نوسازی و بهسازی دارند.
7119/ 1257