۱۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۹:۴۱
کد خبر: 83231307
T T
۰ نفر
بازار متشكل ارزی از ابتدای سال 98 راه اندازی می شود

تهران- ایرنا- رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام كرد راه اندازی بازار متشكل ارزی از ابتدای سال 98 كلید می خورد و مبنای تسویه در این بازار نرخ های سامانه سنا خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی شامگاه دوشنبه در آخرین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در سال 97 كه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران برگزار شد، یادآوری كرد: در ماههای اخیر بانك مركزی مشوق های خوبی را برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات داشته و موارد را تسهیل كرده است.
وی افزود: اكنون صادركنندگان دست بازتری در فروش ارز صادراتی خود دارند و حتی می توانند در سقف بیشتری ارز خود را به صورت حواله یا نقدی صرف واردات كنند‌.
این نماینده مجلس یكی از دغدغه های صادركنندگان را نحوه تسویه ارز حاصل از صادرات دانست و تاكید كرد در پی توافقی كه با رییس بانك مركزی و وزیر اقتصاد صورت گرفته است، این دغدغه به زودی با راه اندازی بازار متشكل ارزی رفع و سبب جهش صادراتی می شود.
پورابراهیمی با اعلام اینكه چهارچوب، آیین نامه ها و دستورالعمل های مرتبط با این بازار ارزی به تصویب رسیده است، ادامه داد: درباره تسویه ارز حاصل از صادرات باید دید مواد اولیه آن با نرخ ترجیحی تامین شده است یا با نرخ بازار آزاد.
وی تاكید كرد «باید مراقبت شود در تولید اقلام صادراتی كالا با نرخ ترجیحی، صادرات یارانه ارزی اتفاق نیفتد. اگر این تفكیك را قائل شویم بسیاری از مشكلات حل می شود».
به گزارش ایرنا، هشتاد و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رییس جمهوری و اعضای این شورا در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران برپا شد.
دستور كار اصلی جلسه امروز بررسی مشكلات فعالان اقتصادی در حوزه ثبت سفارش بود.

اقتصام*2025*1961*
۰ نفر