۱۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۰۰
کد خبر: 83231113
T T
۰ نفر
استاندار خراسان رضوی: كشت محصولات گلخانه ای باید توسعه یابد

تربت حیدریه- ایرنا- استاندار خراسان رضوی بر توسعه كشت محصولات گلخانه ای در این استان تاكید كرد و گفت: با توجه به كمبود منابع آب، كشت این محصولات از راهكارهای مناسب برای صرفه جویی در مصرف آب است.

به گزارش ایرنا، علیرضا رزم حسینی روز دوشنبه در جریان بازدید از یك واحد گلخانه در شهرستان زاوه، افزود: در صورت افزایش سطح زیركشت محصولات گلخانه ای، علاوه بر افزایش بهره وری، شاهد ایجاد اشتغال پایدار و توسعه و بهبود وضع معیشتی كشاورزان نیز خواهیم بود.
وی اظهار داشت: كشت محصولات گلخانه ای پنج سال پیش در خراسان رضوی، 118 هكتار بود كه این رقم اكنون به بیش از 365 هكتار افزایش یافته است.
صیفی جات، سبزیجات و گل های شاخه بریده، 80 درصد سطح زیر كشت مجتمع های گلخانه ای استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده اند و 20 درصد باقیمانده نیز مربوط به سایر محصولات از جمله انواع میوه است.
سالانه حدود 60 هزار تن محصولات گلخانه ای در خراسان رضوی تولید می شود كه صرفه جویی 10 برابری را برای كشاورز به ارمغان می آورد.
خراسان رضوی با یك میلیون و 200 هزار هكتار كشتزار و 14.6 میلیون واحد دامی، افزون بر 10 درصد تولیدات زراعی، باغی و دامی كشور را در اختیار دارد.
این استان با تولید 6،76 میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی به ارزش ناخالص اقتصادی 95 هزار و 730 میلیارد و 423 میلیون ریال جایگاه تاثیرگذار در اقتصاد كشور دارد.
استاندار خرسان رضوی همچنین در سفر یك روزه به شهرستان زاوه با خانواده شهیدان جواد آرمش از شهدای مرزبانی نیروی انتظامی و علی رضا محمدی از شهدای دوران دفاع مقدس دیدار و گفت و گو كرد.
رزم حسینی در این دیدار، شهدا را مظهر قدرت و نماد بصیرت نظام اسلامی توصیف كرد و گفت: شهدا در جریان هشت سال دفاع مقدس با گذشتن از جان و مال خود عزت و اقتدار را برای نظام اسلامی به ارمغان آوردند.
وی افزود: شهدا با تقدیم جان خود انقلاب اسلامی را بیمه كردند و آسایش و امنیت را به ملت ایران اسلامی هدیه دادند.
وی عزت و اقتدار امروز كشور را مرهون شهیدان و ازخودگذشتگی رزمندگان و ایثارگران دانست و اظهار داشت: ما به عنوان رهروان شهدا، باید برای تحقق آرمان های متعالی آنان تلاش كنیم.
شهرستان زاوه با 80 هزار نفر جمعیت در 170 كیلومتری جنوب مشهد واقع است.
7079/ 6053

سرخط اخبار استان‌ها