۱۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۰۰
کد خبر: 83231036
T T
۰ نفر
مردانگی در آمریكا خوب است یا بد

تهران- ایرنا- پس از موج‌های فمینیسم، چند سالی است كه «مطالعات مردانگی» هم در كنار «مطالعات زنان» رونق گرفته و بحث‌ها در مورد ایدئولوژی سنتی مردانگی داغ شده است. اصلی‌ترین بحثی كه جریان دارد این است كه آیا نگاه مردانگی سنتی به مردان، زنان و جامعه آسیب می‌زند یا اثر سازنده دارد.

به گزارش ایرنا، یافته‌های پیمایشی كه موسسه پیو (PEW) در سال 2017 در ایالات متحده اجرا كرده و در ژانویه 2019 منتشر كرده است، نشان می‌دهد: حدود نیمی (53درصد) از مردان بزرگسال آمریكایی معتقدند جامعه به مردانی كه «مردانه» (masculine/manly) به نظر می‌رسند توجه (اعم از مثبت یا منفی) دارد.
از آن میان، به طور میانگین 60درصد این مردان معتقد بودند كه جامعه «مردانگی» را امر خوبی تلقی می كند و 37درصد بر آن بودند كه جامعه مردانگی را بد تلقی می‌كند. اما از لحاظ گرایش سیاسی، تفاوت فاحشی بین پاسخگویان دموكرات و جمهوریخواه بود. فقط 20درصد جمهوریخواهان معتقد بودند جامعه مردانگی را بد تلقی می‌كند، در مقابل 48درصد دموكرات ها این نظر را داشتند.
مردان رنگین‌پوست آمریكایی بیش از سفیدپوست‌ها، كم‌سوادترها بیش از تحصیلكرده‌ترها و جمهوری‌خواه‌ها بیش از دموكرات‌ها خودشان را «مردانه» می‌دیدند.
اما نكته جالب این پژوهش آن بود كه مردان به عنوان «مرد» خود را تحت فشار انواع خاصی از ایده‌ها و پیش‌پنداشت‌ها می‌دیدند، ایده‌هایی كه در این پژوهش بررسی و گزارش شده است به طور عمده مربوط به قدرت روانی و جسمانی و تمایلات جنسی بود، از جمله این‌كه:
86درصد مردان معتقد بودند در جامعه كنونی‌شان، خیلی زیاد یا تا حدی تحت فشار این ایده هستند كه «مردان باید از لحاظ احساسی قوی باشند».
71درصد بر این نظر بودند كه خیلی زیاد یا تا حدی از آنها انتظار می‌رود كه «به ورزش علاقه مند باشند».
57درصد بر آن بودند كه خیلی زیاد یا تاحدی از آنها انتظار می‌رود كه «در صورتی كه برافروخته شدند مشت بكوبند» (خشونت فیزیكی به خرج دهند).
45درصد معتقد بودند خیلی زیاد یا تاحدی از آنها انتظار می‌رود كه «به بحث و گپ‌های جنسی مردانه درباره زنان بپیوندند».
40درصد بر آن بودند كه خیلی زیاد یا تاحدی تحت فشار این ایده‌اند كه «باید شریك‌های جنسی متعدد داشته باشند».
نكته جالب اینكه گویا پیمایش مشابهی در مورد زنان و نظرشان در مورد زنانگی و «زنانه به نظر رسیدن» انجام شده است. نتیجه نشان می‌داد كه: زنان كمتر از مردان فكر می‌كردند كه جامعه به زنانگی توجه ویژه دارد.
57درصد زنان معتقد بودند كه جامعه به زنانی كه زنانه به نظر می رسند، نه توجه منفی و نه مثبت دارد. در عین حال بیشتر از آنكه مردان بگویند مایلند مردانه به نظر برسند (9درصد)، احتمال دارد كه زنان بگویند خیلی برایشان مهم است كه شخصا زنانه به نظر برسند (20درصد).
ترجمه و تلخیص: ندا رضوی زاده
منبع: وب سایت موسسه PEW
Americans’ views on masculinity differ by party, gender and race
https://pewrsr.ch/2HtiyI9

سرخط اخبار جامعه