۱۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۰۵
کد خبر: 83230943
T T
۰ نفر

خاش مهیای استقبال و چشم انتظار مسافران نوروزی

۱۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۰۵
کد خبر: 83230943
خاش مهیای استقبال و چشم انتظار مسافران نوروزی

زاهدان- ایرنا- شهرستان خاش سیستان و بلوچستان كه به سبب گردشگرپذیری و قرار گرفتن در مسیر شهرهای جنوبی استان همه ساله بویژه در ایام نوروز میزبان شمار زیادی از مسافران و گردشگران است از هم اكنون با تلاش و پیگیری ها و تعامل دستگاههای مختلف مهیای استقبال از مهمانان نوروزی شده است.

به گزارش ایرنا شهرستان خاش از مناطق مهم تاریخی و گردشگری سیستان و بلوچستان همه ساله پذیرای خیل انبوه گردشگران داخلی و خارجی بوده و سالهاست با اجرای جشنواره ها و برنامه های فرهنگی و هنری خاطراتی خوش و ماندگار برای مهمانان نوروزی در این شهرستان به ثبت می رساند.
واقع شدن قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان به عنوان بام شرق ایران كه در این فصل از سال پوشیده از برف است به صنعت گردشگری خاش ابهت بخشیده و مسئولان و مردم در حال آماده سازی این شهرستان برای استقبال گرم و پذیرائی از مسافران نوروزی هستند.
برنامه ریزی های مختلف برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان و مسافران نوروزی از اوایل اسفند ماه در خاش آغاز شده و دستگاههای اجرایی و خدمات رسان برای فراهم كردن زمینه سفر خاطره انگیز تلاش می كنند.
فرماندار شهرستان خاش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: به تمام بخشداران و مدیران تاكید شده كه در ایام نوروز بهترین خدمات را به مردم منطقه و مهمانان نوروزی ارائه دهند.
حمیدالدین یوسفی با اشاره به اینكه اماكن خدماتی، امدادی، كمپ های اسكان و استقبال از مهمانان نوروزی در خاش آماده خدمت رسانی به هم وطنان هستند اظهار داشت: به گواه مسئولان و مهمانان نوروزی در چند سال اخیر استقبال و پذیرایی مردم این شهرستان از مسافران نوروزی قابل تقدیر و تحسین بوده است.
وی بیان كرد: اجرای برنامه های متنوع و جذاب از سوی دهیاران در كنار تلاش های سایر دستگاه های دست اندركار فضایی پر مهر و با صفا برای مسافران در خاش ایجاد كرده و سبب جذب بیشتر آنان به این شهرستان شده است.
فرماندار خاش ادامه داد: همه ساله مقصد اصلی سفر هموطنان عبور از خاش و عزیمت به چابهار و دریا بوده؛ اما وجود جذابیت های طبیعی و تاریخی منطقه در كنار استقبال گرم مردم از مسافران نوروزی بسیاری از آنان را از رفتن به شهرها و مكان های دیگر سیستان و بلوچستان منصرف كرده است.
وی خطاب به مسئولان و بخشداران و دهیاران توصیه كرد: از ظرفیت های منطقه برای خدمات رسانی به شهروندان و مهمانان نوروزی به خوبی بهره گیری كنند.
یوسفی برنامه های پذیرایی با چای، شربت و شیرینی، غذاهای بومی و سنتی، برپایی جشنواره های موسیقی محلی، برپایی نمایشگاه های عرضه صنایع دستی، كشاورزی، گیاهان دارویی و سایر موارد را در جذب و ماندگاری مهمانان نوروزی مهم توصیف كرد.
وی اظهار داشت: امسال نیز همانند سال های قبل برنامه های مختلفی از جمله اجرای موسیقی شاد محلی، سوزن دوزی و حصیربافی توسط هنرمندان اجرا می شود.
وی بیان كرد: سیاه چادرهای پذیرایی از مسافران نوروزی در مسیر پلیس راه زاهدان به خاش، مسجد ابوالفضل(ع) در میدان ورودی شهر، دو راهی ایرندگان، ورودی شهر نوك آباد و حاشیه تفتان از 26 اسفند تا 15 فروردین 95 برپا می شود.
وی از عموم هموطنان دعوت كرد تا تعطیلات نوروزی را به مشاهده زیبایی ها و جذابیت های شهرستان خاش اختصاص دهند.
بخشدار ایرندگان خاش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: امسال نیز اعضای شوراهای اسلامی، دهیاران و برخی از معتمدان شاخص این بخش پای كار هستند و سیاه چادر استقبال و پذیرایی از مهمانان نوروزی را برپا می كنند.
جمشید هاشمزهی اظهار داشت: در این سیاه چادر نمایشگاه عرضه و فروش صنایع دستی برپا شده و با غذاهای بومی و محلی، چای آویشن و شیر چای از مهمانان پذیرایی می شود.
بخشدار نوك آباد خاش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سیاه چادر استقبال از مسافران نوروزی در اسكل آباد توسط شورای اسلامی و شهرداری این بخش برپا می شود.
مهدی جمشیدزهی بیان كرد: ظرفیت های گردشگری تفتان و حوزه بخش نوك آباد سبب مجذوب شدن گردشگران می شود.
سرپرست بخشداری مركزی خاش نیز با اشاره به اینكه سیاه چادر استقبال در پلیس راه خاش به زاهدان توسط هلال احمر و میراث فرهنگی، بخشداری و دهیاران برپا می شود گفت: در تعطیلات نوروزی دهیاران بر حسب نوبت و برنامه های پیش بینی شده پای كار خواهند بود و هنرمندان این شهرستان نیز به اجرای برنامه های شاد و متنوع می پردازند.
رضا كردی افزود: برای معرفی روستاها و مناطق گردشگری خاش گروه های تولیدی از صدا و سیما حضور خواهند داشت.
شهردار خاش با بیان اینكه همه امكانات شهر مهیای پذیرائی و استقبال از مهمانان نوروزی شده است گفت: با هدف ارائه خدمات مطلوب به مهمانان و مسافران طرح استقبال نوروزی این نهاد از 25 اسفند ماه كلید می خورد.
عبدالمجید تمندانی با اشاره به اینكه كار كاشت گل و گیاه و نظافت شهر از روزهای قبل در شهر خاش آغاز شده است، افزود: برپایی سیاه چادر و پذیرایی از مسافران با شربت و شیرینی، چای آویشن در كنار برپایی نمایشگاه محصولات دستی زنان و مردان بلوچ، برپایی جشنواره های فرهنگی و هنری، عرضه میوه و تره بار و محصولات كشاورزی و داروهای گیاهی محلی از برنامه های مهم شهرداری خاش در ایام تعطیلات نوروزی است.
وی اظهار داشت: زیباسازی و نورافشانی معابر، برپایی سفره های هفت سین، آماده سازی پاركها و بوستان ها و كمپ های استراحت مهمانان از دیگر برنامه های شهرداری خاش در این ایام است.
تمندانی ادامه داد: خوشبختانه تعامل خوبی با دستگاههای مختلف خدمات رسان، امدادی، بهداشتی، امنیتی و غیره داریم و در زمینه تهیه بروشورها و كتابچه های راهنمای مسافران و معرفی ظرفیتهای گردشگری شهر خاش و مجموعه شهرستان اقدامات خوبی در دستور كار است.
خالد كرد مدیر آموزش و پرورش خاش هم بیان كرد: محل های اسكان مهمانان نوروزی در نقاط مختلف شهر و مراكز بخشها تعیین شده و آمادگی داریم بهترین خدمات را به هم وطنان گرامی ارائه دهیم.
رئیس اتاق اصناف خاش نیز گفت: افزون بر یكصد واحد صنفی این شهرستان در رسته های توزیعی، خدماتی، تولیدی و خدمات فنی در ایام نوروز بصورت كشیك به مسافران و میهمانان نوروزی خدمات دهی خواهند كرد.
نوراحمدهاشمزهی در گفت و گو با ایرنا افزود: این واحدهای صنفی ثابت و سیار شامل نانوایی، تعمیرگاه خودرو، سوپرماركت، قصابی مرغ فروشی، تعویض روغن و آپاراتی، فروشگاه لوازم یدكی، لاستیك، باطری و شیشه خودرو، رستوران، قنادی و میوه فروشی و تعدادی دستگاه جرثقیل در تعطیلات نوروزی بصورت كشیك فعالیت خواهند داشت.
وی خاطر نشان كرد: كلیه مایحتاج، اقلام و كالاهای موردنیاز شهروندان در ایام شب عید توسط اتحادیه های صنفی مربوطه و ستاد تنظیم بازار شهرستان تامین شده است.
مسعود آزادی مسئول واحد بهداشت محیط خاش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از اوایل اسفندماه اكیپ های سلامت نوروزی شبكه بهداشت و چهار اكیپ واحد بهداشت محیط فعالیت خود را برای تامین سلامت شهروندان و مسافران نوروزی آغاز كرده اند.
به گزارش ایرنا خاش با 213 اثر تاریخی و طبیعی از جمله قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان به عنوان بام شرق ایران، گل فشان پیرگل، رودخانه های زیبای ایرندگان و كارواندر، دریاچه سردریا، غارهای متعدد، چشمه های آب معدنی، سرد و گرم و نیز قلعه های متعدد تاریخی، بازارچه سرپوشیده و مسجد جامع یكی از مناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شود.
7310 **6081
۰ نفر