۶ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۵۰
کد خبر: 83222165
T T
۰ نفر

لرستان تشنه و محصولاتی كه آب را می بلعند

۶ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۵۰
کد خبر: 83222165
لرستان تشنه و محصولاتی كه آب را می بلعند

خرم آباد - ایرنا - لرستان از دیرباز به استانی پرآب و پرباران شهره بوده كه در سال های اخیر از گزند خشكسالی و كم آبی در امان نبوده و كاهش نزولات جوی، بخش كشاورزی این استان را با مشكلاتی مواجه كرده كه یكی از مسائل جدی آن كشت محصولات آبدوست است.

به گزارش ایرنا، بخش كشاورزی 90 درصد مصرف آب لرستان را به خود اختصاص داده است، منابعی كه باید به صورت جدی برای حراست و مراقبت از ان برنامه ریزی كرد امروز در خطر كشت محصولات ابدوست قرار دارند.
سالیان گذشته زمانی حدود 13 میلیارد متر مكعب روان آب سالیانه از این استان به پایین دست سرازیر می شد اما امروز خود نیازمند سرازیر شدن آبهای بالادستی است، آبی كه با احداث سد در استانهای همجوار هیچگاه به لرستان نرسید و تاكنون نیز خبری از حقابه نشده است.
در این شرایط فرهنگ استفاده از منابع آب نیز در جامعه آنطور كه باید اصلاح نشده و عده ای كه تعداد آنان كم نیست هنوز در وهم و خیال روزهای پرآبی به سر می برند و انگار كه صدای ترك لب های خشك زمین را نمی شنوند.
از جمله این افراد كشاورزانی هستند كه با كشت گیاهان آب دوست در مناطق خشكی زده همچنان بر درآمد بیشتر و سودآوری خود اصرار دارند غافل از اینكه این نوع كشاورزی آنان شیره حیات استان را با نیستی پیوند داده است.
مقابله با كشت آبدوست ها سال های اخیر در لرستان مورد توجه قرار گرفته به نحوی كه سال 94 اعلام شد با توجه به تداوم خشكسالی و كاهش چشمگیر آب رودخانه ها كشت هندوانه ، سیب زمینی ، ذرت ، برنج و سایر گیاهان آبدوست در استان ممنوع شده است.
در این راستا از روستائیان ، كشاورزان و بهره برداران اراضی حاشیه رودخانه های لرستان به خصوص رودخانه كشكان و سرشاخه های آن در محدوده شهرستان های خرم آباد ، سلسله ، چگنی و پلدختر خواسته شد از كشت سبزیجات، صیفی جات، جالیز و كشت های تابستانه و پاییزه خودداری كنند.
تا آن زمان 14 هزار هكتار اراضی كشاورزی استان زیركشت گیاهان آبدوست بود و گفته می شد در مجموع 410 میلیون متر مكعب آب در این اراضی مصرف می شود و امروز نیز آماری نزدیك به همین رقم عنوان شده است.
محصولاتی نظیر هندوانه، برنج، پیاز، سیب زمینی، ذرت و چغندر گیاهان آبدوست محسوب می شوند كه در این میان هندوانه به عنوان آبدوست ترین محصول، موجب برداشت حجم بسیاری از آبهای استان شده است.
به طورمتوسط برای تولید هر كیلوگرم هندوانه 500لیتر آب مصرف می شود و چنانچه از هر هكتار 70 تن محصول برداشت شود در مجموع 210 میلیون متر مكعب آب زیرزمینی و سطحی برای تولید هندوانه دراستان مصرف می شود.

***7834 هكتار انحراف در كشت محصولات آبدوست لرستان
مدیرعامل شركت اب منطقه ای لرستان در این خصوص گفت: سال گذشته با وجود كنترل كشت محصولات آبدوست، هفت هزار و 834 هكتار انحراف در این كشت ها گزارش شده است.
رضا میرزایی افزود: از این میزان چهار هزار و 613 هكتار مربوط به كشت برنج بوده است.
وی نصب كنتورهای هوشمند را از راهكارهای اصلی جلوگیری از كشت بی رویه و خارج از الگوی آبدوست ها دانست و گفت: با وجود هشت هزار حلقه چاه كشاورزی در استان و نیاز هرچاه به 100 میلیون ریال اعتبار برای نصب كنتور هوشمند، 800 میلیارد ریال برای این طرح لازم است.
وی تصریح كرد: این در حالیست كه مجموع اعتبار تعادل بخشی امور آب لرستان برای نصب كنتورهای هوشمند در سال جاری هفت میلیارد و 500 میلیون ریال بود.
میرزایی تاكید كرد: باتوجه به كمبود شدید اعتبار در این زمینه، سازمان جهاد كشاورزی باید تسهیلات سیستم های نوین آبیاری را به شرط نصب كنتور هوشمند توسط كشاورزان پرداخت كند.

***كشت محصولات آبدوست در كوهدشت، سلسله، دلفان و سیلاخور محدود شود
رییس سازمان جهاد كشاورزی لرستان نیز گفت: از مجموع هفت هزار هكتار كشت آبدوست استان خارج از الگوی كشت، چهار هزار و 200 هكتار برنج در سیلاخور بوده كه باید محدود شود.
عبدالرضا بازدار افزود: كاشت ذرت و چغندر در كوهشدت نیز باید ممنوع و مشكل كشت سیب زمینی در سلسله و دلفان نیز به صورت اصولی بررسی و برطرف شود.
وی ادامه داد: كوهدشت بهترین شرایط را برای كاشت كلزا دارد كه این محصول باید مهرماه آبیاری شود اما به دلیل كشت چغندر و بهم خوردن تركیب كشت، امكان كشت كلزا در این شهرستان از دست می رود.

***الگوی كشت محصولات آبدوست در لرستان تعریف شود
استاندار لرستان نیز گفت: الگوی كشت محصولات ابدوست متناسب با هر منطقه باید در استان تعریف شود.
سید موسی خادمی افزود: برای ساماندهی وضعیت كشت محصولات آبدوست در استان باید سه مرحله ی تعریف الگو، انعقاد قراردادهای متناسب با این الگو و كنترل اجرای این قرارداد به خوبی انجام شود.
وی با تاكید بر بهره وری منابع آب استان اظهار داشت: باید دقت شود اب استان در راستای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر استفاده شود.
وی با بیان اینكه برای تولید هر كیلوگرم هندوانه 500 لیتر آب مصرف می شود گفت: بازاریابی و بازرگانی در حوزه كشاورزی نیز اهمیت بسیاری دارد و نباید به نحوی كشت شود كه همانند سال گذشته محصول چغندر كوهدشت بدون مشتری باشد.
استاندار لرستان ادامه داد: آب منبع ارزشمندی است كه باید مدیریت شود و برای این مهم 2 راهكار شامل كنترل سطح و یا كنترل آب وجود دارد كه با توجه به نوبد ابزار كنترل آب همچون كنتورهای هوشمند، كنترل سطح كشت محصولات آبدوست باید توسط ناظران كشاورزی انجام شود.
خادمی تصریح كرد: امسال نسبت به سال 96، كاشت محصولات ابدوست در استان كاهش یافت اما نسبت به برنامه الگوی كشت، همچنان انحراف دارد.
وی گفت: در نهایت باید سطوح كشت خاصی برای محصولات ابدوست در نقاط مشخصی از استان تعریف و این برنامه به فرمانداران ابلاغ شود تا نسبت به كنترل اجرای آن اقدام كنند.
منابع آبی در كشور رو به اتمام بوده و لرستان نیز از این امر مستثنی نیست و در حالی كه به گفته كارشناسان، طی سالهای آینده جنگ نفت جای خود را به جنگ آب می دهد لازم است همه در راستای حفظ این سرمایه ارزشمند و گرانبها دلسوز باشیم.
از مجموع 800 هزار هكتار مین كشاورزی لرستان حدود 25 درصد آبی و مابقی دیم است.
7269/6060