۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۲۷
کد خبر: 83218488
T T
۰ نفر
اقتصاد قوی عامل سلطه‌ناپذیری كشور است

تهران- ایرنا- امام جمعه موقت تهران با اشاره به رهنمودهای رهبر انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد قوی، نقطه قوت و عامل سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری كشور است، فقر و غنا بر مادیات و معنویات بشر اثر می گذارد و وسیله ای است كه بدون آن نمی توان به هدفها رسید.

به گزارش گروه سیاسی ایرنا، حجت الاسلام «سید محمدحسن ابوترابی فرد» در خطبه‌ دوم نماز جمعه در جمع نمازگزاران در دانشگاه تهران ضمن تسلیت درگذشت آیت الله محمد مومن، از وی به عنوان فقیهی عالیقدر و مجاهد عظیم و شأن، آراسته به ایمان و علم تقوا، عضو موثر شورای محترم نگهبان قانون اساسی، مجلس خبرگان رهبری، شخصیت فرزانه تربیت یافته در مدرسه بنیانگذار عظیم شان انقلاب اسلامی یاد كرد.
وی ادامه داد: برای آن عالم نستوه فقیه فرزانه و سخت كوش كه عمر مباركش را در مبارزه با رژیم ستم شاهی و دفاع از انقلاب اسلامی و ارزش های او، با تقوا و سلامت نفس و زهد در شان یك فقیه سپری كرد، از خدای متعال علو درجات مسالت دارم.

**تروریست ها هزینه رفتار خود را پرداخت خواهند كرد
حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه، ضمن اشاره به حادثه تروریستی شامگاه 24 بهمن، شهادت جمعی از بهترین فرزندان میهن اسلامی، پاسداران عزت و شرف، آفرینندگان امنیت و اقتدار، مرزداران سلحشور را به امت اسلام، مردم شریف خطه اصفهان، عموم رزمندگان، سپاهیان و نیروهای مقتدر مسلح كشور، تبریك و تسلیت گفت.
وی افزود: برای ملت ایران، مسئولان نظام، نیروهای اقتدار آفرین و پاسداران امنیت كشور، هرگز قابل قبول نیست كه سرزمین یك كشور اسلامی همسایه به پایگاهی برای تربیت و هدایت نیروهای مزدور تروریست تبدیل شود و مرتكبان، هزینه این رفتار را پرداخت می‌كنند.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران از دولت پاكستان خواست به عنوان یك همسایه مسلمان به سرعت رفتار گذشته خود را اصلاح و راه را برای تداوم اصول برادری هموار كند.
حجت الاسلام ابوترابی فرد تاكید كرد: شایسته یك كشور نیست كه با همسایگان خودش در شمال، جنوب و غرب چنین شرایط نابهنجاری را تجربه كند.

** اهل بیت پیامبر، رمز وحدت امت اسلام هستند
وی با اشاره به نزدیك بودن ایام میلاد حضرت زهرا (س) گفت: در آستانه میلاد فرخنده صدیقه كبری فاطمه زهرا (س) قرار داریم، بانوی بزرگواری كه خداوند سبحان در شان و منزلت او سوره مباركه كوثر را نازل كرد.
خطیب نماز جمعه ادامه داد: مطابق قول «فخر رازی» كه از بزرگان علمای اهل سنت است، این سوره در مورد كسانی نازل شده كه پیامبر اكرم (ص) را به نداشتن فرزند سرزنش می كردند.
وی افزود: این عالم اهل سنت می‌گوید كه مشاهده كنید ملت اسلام ببینید چقدر از اهل بیت را شهید كردند، در عین حال جهان پر است از آنان و این در حالی است كه بنی امیه دشمن پیامبر بودند و شخص قابل ذكری از آنها باقی نماند. سپس نگاه كنید كه چه میزان علمای بزرگ در میان فرزندان پیامبر اكرم از ذریه حضرت زهرا (س) وجود دارد.
حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: زمخشری از اكابر علمای اهل سنت نیز ذیل آیه 61 سوره آل عمران «فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ» می گوید: خداوند متعال در این آیه كریمه مباركه ابنا و نسا را بر انفس مقدم داشته است. اولا بیان می كند كه پیامبر اعظم خمسه طیبه در میدان مباهله حاضر شدند.
وی ادامه داد: علما، مفسران و محدثان اهل سنت، تقریبا اتفاق دارند كه در میدان مباهله خمسه طیبه حضور داشتند، اصحاب كساء، پیامبر اعظم (ص)، فاطمه زهرا (س)، حسنین (ع) و حضرت علی (ع). در ادامه آیه می فرماید: خداوند ابنا (حسن و حسین) و نسا (فاطمه زهرا سلام الله) را بر انفس مقدم داشت.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران به نقل از این عالم اهل سنت گفت: تقدم ابنا و نسا بر انفس، برای آن است كه خداوند می خواست مرتبه بلند و جایگاه نزدیكشان را به پیامبر بر همگان روشن كند و اعلام كند كه آنها بر انفس مقدم هستند و این تقدم، محكمترین دلیل بر فضیلت اصحاب كساء است.
حجت الاسلام ابوترابی فرد از اهل بیت پیامبر به عنوان رمز وحدت امت اسلام یاد كرد و گفت: امروز جامعه اسلامی، شیعیان، پیروان مدرسه اهل بیت، برادران و خواهران اهل سنت و جماعت، همه و همه در حول قرآن، پیامبر اسلام و قبله و شخصیت اهل بیت پیامبر اكرم (ص) با هم وحدت و انسجام دارند.

** مجلس در بودجه ریزی دقت كافی داشته باشد
خطیب این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به برخی مشكلات اقتصادی و راهكارهای آن به بیانیه رهبر انقلاب اشاره كرد و گفت: نگاه همه را در مجلس شورای اسلامی به این اصول معطوف می دارم؛ اقتصاد قوی، نقطه قوت، عامل سلطه ناپذیری و نفوذناپذیری كشور است. فقر و غنا بر مادیات و معنویات بشر اثر می گذارد، وسیله ای است كه بدون آن نمی توان به هدف ها رسید.
حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: یك انقلاب مقتدر در این اندازه از اقتدار سیاسی و علمی، جایگاه منطقه ای و فرامنطقه ای، در این بالندگی و عزت، شایسته است یك قدرت برتر اقتصادی منطقه باشد. تاكید بر اقتصاد مستقل، مبتنی بر تولید انبوه، نه مبتنی بر سرمایه ای به نام نفت، با كیفیت، توزیع عدالت محور، مصرف به اندازه و بی اسراف در این زمینه مهم است.
وی خطاب به نمایندگان مجلس تاكید كرد: در لایحه بودجه، چند قدم برای كاهش وابستگی كشور به درآمدهای نفتی، حمایت از تولید، كاهش شدت انرژی و مدیریت مصرف برداشته شده است. مصرف به اندازه و بی اسراف، در سالهای اخیر از سوی اینجانب بارها تكرار و بر آن تاكید شده است. عملكردهای ضعیف كه در نظام بودجه‌ ریزی خود را نشان می‌دهد.
امام جمعه موقت تهران خطاب به دولت خاطرنشان كرد: دولت محترم در نهاد قانونگذاری، مشكلات را می‌فهمیم اما با عزم اراده می توان قدمی به جلو برداشت، عملكردهای ضعیف اقتصاد كشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است. چالش بیرونی تحریم است كه در صورت اصلاح چالش درونی كم اثر و حتی بی اثر خواهد شد. چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریتی است.
وی ادامه داد: مهمترین عیوب از نظر سكاندار انقلاب اسلامی، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد كه در حیطه وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیت داخلی، بودجه بندی معیوب و نامتوازن و سرانجام عدم ثبات سیاست های اجرایی اقتصاد و عدم رعایت اولویتهاست
خطیب نماز جمعه تهران در پایان از نمایندگان مجلس خواست به عیوب بودجه توجه كافی داشته باشند و تصریح كرد: نمایندگان بررسی كنند كه چند قدم می توانند از عیوب بودجه كاسته و چند قدم برای انضباط مالی بردارند. برآورد مركز پژوهش‌ها این است كه با این ساختار بودجه در سال 98 ممكن است حدود 100 هزار میلیارد تومان در این میان، كسری بودجه پنهان باشد.
‌سیام**9402** 1055
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد