۳ بهمن ۱۳۹۷، ۱۰:۱۳
کد خبر: 83180876
T T
۰ نفر

كلیسای ارامنه شیراز نیاز به بازسازی دارد

۳ بهمن ۱۳۹۷، ۱۰:۱۳
کد خبر: 83180876
كلیسای ارامنه شیراز نیاز به بازسازی دارد

شیراز - ایرنا - كلیسای «مریم مقدس» كه مربوط به ارامنه شیراز است، این روزها حال و روز خوشی ندارد و در صورت تاخیر در مقاوم سازی یا بازسازی، احتمال فروریختن بخش هایی از این اثر تاریخی وجود دارد.

به گزارش ایرنا، این كلیسا در گذر تاریخی «سنگ سیاه» و در بافت تاریخی شیراز قرار دارد.
گفته می شود، این كلیسا نخستین بار سال 1662 میلادی ( 1040 هجری شمسی) بنا نهاده شد و ساختمان دو طبقه اطراف و جلوی آن در سال 1816 میلادی ( 1194 هجری شمسی) ساخته و به این مجموعه مذهبی ارامنه اضافه شده است.
از نكات مهم معماری این بنای تاریخی این است كه نمای خارجی كلیسا چهارگوش بوده و هیچ گونه اثری كه دال بر كلیسا بودن این ساختمان باشد دیده نمی شود ولی از داخل، تالار كلیسا گنبدی شكل است.
تالار كلیسا یكی از بناهای ظریف باستانی و هنری قرن هفدهم میلادی است؛ نقاشی سقف بسیارزیبا و دارای طرح های خاصی است كه گفته شده در كلیساهای ایران كم نظیر و حتی بی همتا است.
گچ بری های كلیسا را می توان از شاهكارهای قرن یازدهم به شمار برد.
به گفته ارامنه شیراز، این كلیسا قرن های گذشته دومرتبه به علت زمین لرزه آسیب دید كه در بازسازی های بعدی، طبق طرح نخست، تعمیر و بازسازی شد.
این كلیسا سال 1346 در فهرست آثار تاریخی و باستانی ثبت شد.
عضو شورای خلیفه گری ارامنه جنوب كشور با اشاره به وضعیت كلیسای مریم مقدس در شیراز گفت: شاید این شورا در نگهداری این كلیسا كوتاهی كرده باشد اما با توجه به قدمت ساختمان و ارزش تاریخی آن، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در حفظ این اثر تاریخی مسئولیت دارد.
كشیش مسروپ گلستانیان در گفت و گو با ایرنا افزود: قرار گرفتن این كلیسا در بافت قدیمی شیراز به عنوان یكی از مناطق مهم گردشگری این شهر می تواند آن را به جاذبه مهمی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل كند.
وی ادامه داد: از این منظر، مقاوم سازی و بازسازی كلیسای مریم مقدس هزینه نبوده و می توان به عنوان یك سرمایه گذاری درازمدت برای سرمایه گذاران محسوب شود.
رئیس هیات نمایندگان كلیسای ارامنه شیراز نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: پیش از این اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و همچنین مدیركل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از ساختمان این كلیسا بازدید كرده اند و در از مشكلات آن مطلع هستند.
هرموند آراطونیان افزود: شورای خلیفه گری ارامنه جنوب كشور نیز قبلا قول تامین بخشی از هزینه های بازسازی آن را داده است.
وی ادامه داد: در حالی كه كلیساهای ارامنه در شهرهای مشهد، تبریز، بوشهر و آبادان بازسازی شده اند موجب تاسف است كه این كلیسای قدیمی در شیراز به عنوان یكی از قطب های مهم گردشگری به حال خود رها شده است.
رئیس هیات نمایندگان كلیسای ارامنه شیراز گفت: قرار گرفتن این كلیسا در مجاورت حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) در سومین حرم اهل بیت نشان دهنده ارتباط نزدیك بین ادیان الهی در این سرزمین است و هیچ كدام از كلیساهای موجود در سایر شهرها این ویژگی را ندارند.
آراطونیان گفت: سبك سازی سقف این كلیسا باید هرچه زودتر انجام شود، چرا كه در بخش هایی از كلیسا سقف آن دچار ریزش شده و در صورت خفیف ترین زمین لرزه و یا بارش شدید باران امكان ریزش آن وجود دارد.
7379/ 2027
۰ نفر