۲۷ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۰۳
کد خبر: 83174512
T T
۰ نفر
دیدگاه آیت الله هاشمی رهانیدن كشور از اقتصاد دولتی بود

رشت - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: عمده اهتمام مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، رهانیدن كشور از اقتصاد دولتی بود چراكه ایشان اعتقاد داشت توسعه ایران اسلامی از مسیر اقتصاد آزاد می گذرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، صادق زیبا كلام روز پنجشنبه در چهل و دومین نشست ماهانه توسعه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با عنوان گفتمان توسعه از دیدگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار كرد: معتقدم ریشه بسیاری از ناهنجاری ها و ناكامی های كشور، به دلیل اقتصاد دولتی آن است و مادامی كه اقتصاد دولتی بماند، فساد اقتصادی بیشتر خواهد شد.
وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی از میان تمام شخصیت های سیاسی، روحانی و غیر روحانی به طور ویژه همت گمارد تا اقتصاد آزاد را جایگزین اقتصاد ناكارآمد و درمانده قبل كند.
زیباكلام با اشاره به شرایط كشور پس از هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: آیت الله هاشمی در تلاش بود بعد از جنگ، كشور عمرانی و آبادانی یافته و ایران اسلامی جهش داشته باشد از این رو كوشید اقتصاد كشور را از چنبره اقتصاد دولتی برهاند.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه تهران؛ تمام كشورهایی كه جهش یافتند و دارای اقتصادی موفق هستند؛ اقتصاد دولتی را كنار گذاشته و به سمت اقتصاد آزاد رفته اند.
زیباكلام با اشاره به مقایسه درآمدهای صادراتی تركیه با صادرات غیرنفتی كشورمان گفت: صادرات تركیه در سال گذشته 150 میلیارد دلار و مالزی 85 میلیارد دلار بوده در حالی كه سه چهارم صادرات غیرنفتی كشورمان وابسته به نفت است،اما این میزان در ایران كمتر است.
وی با اشاره به بیان مرحوم آیت الله هاشمی مبنی بر ضرورت بالاتر قرار گیری ایران اسلامی از كشورهایی همچون ژاپن و مالزی خاطرنشان كرد: آن روزی كه آیت الله هاشمی دار فانی را وداع گفت؛ اقتصاد ایران، آن چیزی نبود كه او می خواست.
زیباكلام با اشاره به تحقیقات گسترده درباره آیت الله هاشمی و نحوه آشنایی با او، برگزاری جلسات متعدد مصاحبه با وی و تالیف كتاب درباره ایشان اضافه كرد: در جریان انتخابات مجلس ششم كه آیت الله هاشمی نامزد انتخابات شده بود كه عده ای مخالف حضور ایشان بودند.
نشست های ماهانه توسعه، پنجشنبه آخر هر ماه به همت و میزبانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در رشت برگزار می شود.
7296/2007
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد