۹ دی ۱۳۹۷، ۱۷:۲۱
کد خبر: 83152794
T T
۰ نفر
زندانیان آزاد شده را به جامعه برگردانیم

تهران- ایرنا- مسعود عسگری كارگردان سینما و تلویزیون گفت: وقتی زندانیان آزاد شده از سوی مردم و جامعه طرد شوند و كسی به آنها اعتماد نكند امكان زیادی دارد كه بار دیگر به چرخه بزه بازگردند و آسیبش به جامعه خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، پویش حمایت از زندانیان آزاد شده مدتی است كه با همكاری انجمن داوطلبان اجتماعی (مددیاران) و جمعی از هنرمندان در فضای مجازی شروع شده است. آغازگر این جنبش مسعود عسگری كارگردان سینما تلویزیون است. او در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره هشتگ حامیان زندانیان آزادشده و كلیپ هایی كه او و همكارانش در این باره در فضای مجازی منتشر كرده اند، چنین می گوید.

* آقای عسگری چطور پای شما به این پویش باز شد؟
عسگری: من در این چند سال به خاطر فیلم ها و سریال هایی كه ساخته ام بارها پایم به ففضای زندان باز شده و از نزدیك شاهد وضعیت زندانیان بوده ام. در این مدت اما دقت كرده ام بسیاری از آنها پس از آزادی بار دیگری به خاطر تكرار جرم دوباره راهشان به زندان باز شده. در این میان اما خیلی اتفاقی با مسئولان انجمن داوطلبان خدمات اجتماعی(مددیاران) كه به مددجویان آزاد شده از زندان خدمات می دهند آشنا شدم.
آنها راجع به وضعیت این زندانیان و شرایط نامساعدشان پس از آزادی و عدم حمایتشان برای من تعریف كردند و به همین دلیل تصمیم گرفتم پویشی را در این زمینه شروع كنم. آغازگر این پویش خودم بودم و در همین راستا كلیپی را در فضای مجازی با همكاری مددیاران منتشر كردیم و سپس نوبت به دیگر دوستان هنرمندمان رسید و آنها نیز یك به یك به این جنبش اضافه شدند.

* فكر می كنید حمایت هنرمندان و مردم از زندانیان آزاد شده چه تاثیری دارد؟
عسگری: خیلی از این افراد به خاطر اشتباه و شاید عدم آشنایی با مسائل كیفری و قانونی راهی زندان شده یا حتی جرمی را مرتكب شده اند. پس از گذراندن دوره حبس از زندان آزاد می شوند و می خواهند پل های خراب پشت سرشان را بار دیگر از نو بسازند، به زندگی شان ادامه دهند، صاحب شغل شوند و به خانواده شان خدمت كنند اما در جامعه كسی دیگر به آنها اعتماد ندارد و طردشان می كند. آن وقت آنها بار دیگر مجبور می شوند به چرخه جرم و بزه بازگردند و به طور حتم آسیب این موضوع به جامعه و خود مردم بازمی گردد. به همین دلیل نیاز است شرایطی فراهم شود كه این افراد پس از خروج از زندان حمایت شده و به چرخه طبیعی زندگی شان برگردند.

* به نظرتان این پویش اثرگذار است؟
عسگری: به هر حال این موضوع باید به دغدغه ملی تبدیل شود. همه ما باید توجه ویژه به آن داشته باشیم. در حال حاضر ما این كار را از خودمان شروع كرده ایم. با عوامل فیلم كلیپ هایی را ساخته ایم و در فضای مجازی منتشر شده است و امیدواریم افراد دیگری به این پویش بپیودند.

* به نظرتان چرا عده ای از مردم به مددجویانی كه از زندان خارج شده اند، همچنان نگاه یك مجرم را دارند؟
عسگری: این به خاطر ناآگاهی ما نسبت به قضایا است. یك زمانی مردم همین نگاه را به مجرمان موادمخدر و اعتیاد داشتند. تا اینكه با تلاش كارشناسان متوجه شدیم اعتیاد جرم نیست بیماری است و باید با این افراد مثل یك بیمار برخورد شود. همان طور كه گفتم افرادی كه به زندان افتاده اند به خاطر عدم آگاهی شان به مسائل حقوقی و قانونی به زندان افتاده اند در حالی كه عده ای از آنها خانواده های تحصیلكرده یا ریشه دار دارند. یا حتی فرد خودش مدارج علمی دارد. در مواردی هم فرد اقدام به عمل مجرمانه كرده و به زندان افتاده. حالا به هر ترتیب آزاد شده و به جامعه بازگشته است اما متوجه می شود كه هیچ كس پذیرای او نیست و همه او را طرد كرده اند. در این شرایط دور از ذهن نیست كه بار دیگر فرد به سمت جرم و بزه قدم بردارد.
ما باید به این فكر كنیم كه اگر این افراد بار دیگر وارد چرخه بزه شوند آسیبش به ما می رسد. به خاطر همین برای اینكه تعداد بزهكاران افزایش پیدا نكند و جامعه آسیب نبیند باید برای كمك به آنها وارد عمل شویم. از طرفی حس نوعدوستی و وظیفه انسانی مان ایجاب می كند كه این افراد را پس از آزادی از زندان حمایت كنیم. بدون شك اگر همگی مان دست به دست هم بدهیم و كمك كنیم، اتفاق خوبی رخ خواهد داد.

* آیا خودتان حاضر هستید به این افراد اعتماد كرده و شغل به آنها بدهید؟
عسگری: بله و این كار را كرده ایم. در جریان سریال هایی كه درباره آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد بوده گاهی ما از افرادی استفاده كرده ایم كه خودشان ترك كرده و كمك به ترك اعتیاد دیگران شده بودند. یا از عده ای به عنوان مشاور یا به نسبت تخصص فنی شان از آنها در برنامه هایمان استفاده كردیم. در این مدت می توانم بگویم تاكنون حدود 10 نفر را بر اساس تخصص شان صاحب شغل كرده ایم و به آنها اعتماد كامل داریم.

* تاكنون كدام بازیگران، كلیپ هایی درباره حمایت از زندانیان آزاد شده منتشر كرده اند؟
عسگری: غیر از خودم خشایار راد، فاطمه شكری، یوسف تیموری، سولماز حصاری از هنرمندانی بوده اند كه به این پویش پیوسته اند. در واقع این كمپین در تلاش است با بالا بردن فرهنگ پذیرش زندانیان آزاد شده در میان مردم امكان توانمندسازی اجتماعی آنها و بازگشت به زندگی و جامعه را فراهم كند.
گفت و گو از فاطمه شیری
اجتمام * ف ش* 3063
۰ نفر